Пенсію на пошті отримують без оформлення карт та відкриття рахунків

Чимраз більшого попиту в сучасних умовах набирають безготівкові платежі, розрахунки карткою в магазинах, сплата комунальних послуг онлайн; почастішали й випадки переведення пенсії на карткові рахунки. Проте для пенсіонерів цей процес частіше викликає більше складнощів, ніж додає зручностей. Та чи обов’язково пенсіонерові переходити на банківське обслуговування, чи можна й далі отримувати пенсію на пошті?

– На сьогодні майже 40 відсотків пенсіонерів отримують пенсію через «Укрпошту» (близько чотирьох мільйонів), на Івано-Франківщині їх 145 тисяч. – розповідає директор Івано-Франківської дирекції АТ «Укрпошта» Михайло РУДИЙ. – Тож нам дивно, що останнім часом почастішали звернення із проханням прокоментувати, чи можна й далі отримувати пенсію на пошті. Адже безумовні плюси банківського обслуговування для людей похилого віку (особливо тих, хто проживає у сільській місцевості) перетворюються на великі проблеми. Бо є необхідність не лише оформити власне картку, а й періодично проходити обов’язкову ідентифікацію у банку. Існують складнощі з доступністю до банкоматів (часті випадки, коли в селі банкоматів нема і навряд чи скоро з’являться). Завше ймовірна неможливість самостійно зняти кошти в будь-який момент для оплати актуальних потреб. Потрібно щомісяця їхати до найближчого банкомату (і добре, якщо він розташований у межах одного населеного пункту, а часто – в іншому) або ж постійно просити родичів чи знайомих, аби вони зняли кошти… І це далеко не повний перелік проблем, з якими стикаються пенсіонери.

З огляду на те, що поштові відділення є майже в кожному населеному пункті, а листоноші обслуговують жителів усіх без винятку сіл, селищ, хуторів (навіть найвіддаленіших), можливості пошти доставити та виплатити пенсію на порядок вищі за будь-який банк. Тим паче, що банківська мережа останніми роками невпинно скорочувалась. Скажімо, лише за останній рік банківських відділень стало майже на тисячу менше, а вся банківська система скоротилась до 8,5 тис. офісів. Натомість «Укрпошта» зберегла унікальну мережу з понад 11-ма тис. відділень.

І головне: старість, наявність захворювань (чи інвалідності) часто роблять процес отримання пенсії для людей відповідного віку надзвичайно складним навіть поза межами власного дому, а послуги листоноші – не просто зручними й корисними, а й украй потрібними. Адже листоноша не тільки принесе кошти додому, передасть пенсію «з рук у руки», а й прийме оплату за комунальні послуги, щоб не виникало заборгованості, може продати за соціальними цінами товари першої необхідності…

Тож якщо є потреба чи бажання отримувати пенсію або соціальну допомогу, яку також виплачують у відділеннях «Укрпошти», або отримати субсидію, сплатити за комунальні послуги чи здійснити інші платежі за вигідними тарифами, необхідно особисто звернутись до управління Пенсійного фонду України або органу соціального захисту населення за місцем проживання із заявою про призначення пенсії та з відповідними документами. У заяві потрібно зазначити: «виплату пенсії (соціальної допомоги) прошу проводити через пошту».

Якщо пенсіонер уже отримує пенсію у банку, проте хоче отримувати її через «Укрпошту», він також може звернутись із відповідною заявою до територіального управління того державного органу, в якому її оформлено, і подати заяву про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання.