Нове життя старим цитаделям – Пнівському замкові на Надвірнянщині та фортеці Ардуд у Трансильванії

В Івано-Франківську відбулося перше засідання наглядової ради проєкту «Об’єднані спадщиною: збереження історичного спадку фортеці Пнів в Україні та фортеці Ардуд в Румунії з метою розвитку туризму», який здійснюють за співфінансування ЄС у рамках Спільної операційної програми Європейського інструменту сусідства Румунія–Україна 2014-2020.

Руїни Пнівського замку.

Як зазначила спікер заходу голова ГО «Туристична асоціація Івано-Франківщини (ТАІФ)» Оксана Федорович, проєкт стартував ще торік у грудні, але з огляду на відомі причини почав працювати з липня 2021-го і триватиме до жовтня 2022 р. Його бюджет сягає майже пів мільйона євро (понад 16,6 млн грн), а суто грантова частина становить майже 444,2 тис. євро.

Експерт Програми транскордонного співробітництва «Румунія–Україна 2014-2020» Юліан Андрієш підкреслив, що проєкт, безсумнівно, буде успішним попри всі труднощі – і ковідну пандемію у світі, й реалізацію територіальної реформи в Україні, яка змінила партнерів в органах місцевої влади, що брали участь у проєкті на початковому етапі, і громади матимуть користь із нього.

Засідання наглядової ради проєкту «Об’єднані спадщиною: збереження історичного спадку фортеці Пнів в Україні та фортеці Ардуд в Румунії з метою розвитку туризму».

Реалізація саме такого – атракційно цікавого проєкту не випадкова, адже туристична галузь на Прикарпатті рік у рік набирає обертів, бо зростає й кількість туристів, які ладні долати сотні і тисячі кілометрів за новими враженнями. І саме туристичний потенціал культурних надбань місцевих громад може забезпечити їм економічне та соціальне зростання, зробити їх центрами туристичних маршрутів, відкрити нові можливості для розквіту.

– Прикарпаття має багаторічну й успішну співпрацю з румунськими колегами в багатьох сферах, – зазначив перший заступник голови обласної ради Василь Гладій. – А цей проєкт для нас важливий не лише тому, що у стратегії розвитку Івано-Франківщини туризм є пріоритетним напрямом, а й тому, що його важливим аспектом є збереження історичної спадщини. Також такі проєкти за участю закордонних партнерів сприяють розвиткові місцевого самоврядування і є запорукою сталого поступу громад…

Уже нині і Пнівський замок, і фортеця Ардуд є цікавими для туристів, але це тільки початок. Скажімо, за словами мера м. Ардуда Овідіу Маріуса Думи, місто зуміло зберегти і відреставрувати за кошти європейських фондів тутешню фортецю, збудовану ще 1481 року. На її території проводять історичні й культурні фестивалі, наукові симпозіуми. Чимраз більшу кількість відвідувачів приваблює і Пнівський замок, який є пам’яткою архітектури національного значення і чия історія як фортифікаційної споруди починається з другої половини XVI ст. Тут проводять етнофестиваль «Дженджур Фист» (з 2019-го), й навіть шкільні випускні вечори та фотосесії весільних пар.

Фортеця Ардуд.
– У партнерстві з муніципалітетом Ардуда маємо великий досвід співпраці з Євросоюзом у реалізації румунсько-українських проєктів, зокрема таких, як «52 стилі життя в Карпатах: відродження традиційних культур праці» та «Карпатська мережа кулінарної спадщини», – наголосила генеральний директор Торгово-промислової палати міста Сату-Маре Данієла Кулік.

Фахівці ТАІФ як провідного виконавця проєкту презентували напрями діяльності й потенційні результати, покликані інтегрувати природну та культурну спадщину в місцеву й регіональну економіку. Відповідно в рамках проєкту передбачено виготовлення містобудівної документації на об’єкт інтерпретації спадщини для Пнівської фортеці, в тому числі звіту про георадарне дослідження, 3D-модель, документації щодо планування робіт зі збереження, укріплення та захисту об’єкта спадщини, архітектурного проєктування, ландшафтного дизайну, розробки та затвердження плану управління об’єктом, проведення відповідних громадських консультацій.

Для фортеці Ардуд у рамках проєкту закуплять осушувачі високої потужності для контролю за вологістю повітря та забезпечення вентиляції, встановлять системи наземного освітлення в галереях фортеці, облаштують бруківку та ремонт вхідних воріт.

Також партнери проєкту підготують туристичні путівники й мапи та схеми фортець, випустять промоційні відеоролики. Весь цей комплекс заходів має на меті якнайповніше реалізувати ринковий потенціал історично-культурної спадщини двох фортець – інтегрувати Ардуд до туристичного маршруту по Трансильванії і зробити Пнівський замок своєрідним «магнітом» на туристичних маршрутах до «Буковелю», а заодно й підвищити рівень розуміння важливості сталого використання та збереження спадщини у транскордонних громадах.

Якщо говорити про джерела ідеї проєкту, то О. Федорович розповіла, що 2009 року ТАІФ відкрила перший в області екотуристичний візит-центр Карпатського національного природного парку, 2015-го відкрили Центр спадщини Вигодської вузькоколійки і зрозуміли, що реконструкція – це не панацея, що в багатьох випадках, де це доцільно, інтерпретувати спадщину набагато цікавіше й вигідніше. Асоціація приєдналася до Європейської асоціації з інтерпретації спадщини та почала досконало вивчати це питання, і з 2016 року почалася співпраця з відділом культури Надвірнянської РДА та Надвірнянською міською радою, щоб створити центр інтерпретації на території Пнівської фортеці.

Підготовчий період тривав досить довго, але в підсумку є проєкт, який за умови злагодженої роботи команди та підтримки всіх зацікавлених сторін зможе створити успішні кейси раціонального й водночас дбайливого використання спадщини у Пневі й Ардуді.

Поетеса, журналістка.