«Нове прочитання» давнього плотогонства. Центр спадщини Вигодської вузькоколійки розпочав реалізацію проєкту «Бокораш. Відродження забутої історії лісосплаву»

Цей проєкт, який реалізовуватимуть у рамках програми «Культура. Туризм. Регіони» від Українського культурного фонду і в партнерстві з Державним агентством розвитку туризму України, передбачає створення в експозиції Центру спадщини Вигодської вузькоколійки нової інтерактивної секції, де максимально наближено до реалій інтерпретуватимуть процес лісосплаву. На здійснення такого проєкту виділили 280 тис. грн.

Нагадаємо, що бокорашами називали плотогонів, які впродовж XVIII – XX століть сплавляли деревину гірськими річками в Українських Карпатах. Переважно це були гуцули і бойки. Отож це ремесло є невід’ємною частиною історико-культурної спадщини регіону, яка, проте, може бути втрачена й забута. Адже останній сплав на Бойківщині відбувся ще 1904 року. Самі бокораші перейшли працювати на берег, а як спогад про легендарну професію залишилися тільки архівні кадри і документи в музеях та архівах.

У новоствореній секції центру відвідувачам запропонують не просто перечитати історичну інформацію, а відчути себе учасником процесу лісосплаву. Відвідувач зможе побачити костюм бокораша і зайти в спеціально обладнану секцію інтерактивної зали, де за допомогою різних засобів візуалізації та рухомого макета плоту (бокора) зможе уявити, як відбувався той процес, тобто, ставши на макет, відчує всю специфіку й колорит справжнього сплавляння бокора гірською річкою. Тут також встановлять інформаційний стенд, на якому можна буде й вичерпно прочитати про тонкощі цього цікавого й небезпечного ремесла.

Звісно, пріоритетом такого проєкту є збереження культурної спадщини краю, посилення туристичної привабливості регіону через стимулювання місцевого культурного та економічного розвитку громади та генерування конкурентоспроможного туристичного продукту. Словом, це буде «нове прочитання» забутої спадщини, яке зацікавить до пізнання свого минулого як туристів, так і місцевих жителів.

Оксана ТОРКО. Менеджер із туризму Центру спадщини Вигодської вузькоколійки.