Нідерланди висунули обвинувачення чотирьом підозрюваним у причетності до краху малазійського літака у 2014 році

Прокуратура Нідерландів висунула обвинувачення чотирьом підозрюваним у причетності до краху пасажирського літака Boing у липні 2014-го над Донбасом. Це 3 росіянина - Ігор Гіркін, Сергій Дубинський, Олег Пулатов та українець Леонід Харченко. Їх оголосили у міжнародний розшук. Про це заявили на прес-конференції Об'єднаної слідчої групи в місті Утрехт у Нідерландах.

Ігор Гіркін - громадянин РФ, полковник Федеральної служби безпеки Росії, позивний "Стрєлков" - керував незаконними збройними формуваннями "як міністр оборони ДНР". Сергій Дубинський - громадянин РФ, полковник Головного розвідувального управління Міністерства оборони РФ, позивний "Похмурий" - керував ГУР ДНР, причетний до транспортування ЗРК "Бук" із РФ. Олег Пулатов - громадянин РФ, підполковник Збройних сил Росії, позивний "Гюрза" - причетний до охорони установки "Бук". Леонід Харченко - громадянин України, командир незаконного збройного формування "Восток", координатор транспортування "Бука" з Донецька до місця пуску і подальшу евакуацію його з місця пуску назад у Росію.

Нагадаємо: літак Boeing-777 малазійських авіаліній, який 17 липня 2014-го прямував із Амстердама до Куала-Лумпура, близько 16.00 на висоті 10 тис. м був збитий над Донеччиною ЗРК "Бук". На борту загинуло 298 людей - 283 пасажирів і 15 членів екіпажу. Серед них 193 голландці, 43 малайзійці, 27 австралійців і четверо бельгійців.

Суд над підозрюваними заплановано на 9 березня 2020-го в Гаазі, оголосив глава Національної прокуратури Нідерландів Фред Вестербейке. Він звернувся до підозрюваних із закликом бути присутніми під час судового процесу або контактувати з слідчими до процесу. Проте суд відбудеться і за їхньої відсутності, - додав Вестербейке.

Слідчі звернулись до Російської Федерації з проханням долучитись до розслідування: видати інформацію, де знаходиться зенітно-ракетний комплекс "Бук", який показали під час конференції, допитати та видати підозрюваних.

У прокуратурі Нідерландів наголосили, що 4 підозрюваних будуть покарані, навіть якщо вони не натискали кнопку пустку ракети. Адже у липні 2014-го вони були залучені до конфлікту - доставляли зброю і керували операцією. Їхня співпраця з бойовиками призвела до того, що був збитий пасажирський літак, у якому загинуло 298 осіб.

Згідно з кримінальним законодавством Нідерландів, людина, яка не була присутня при скоєнні злочину, але причетна до нього, - є також винною. Тому підозрювані будуть притягнуті до відповідальності за збиття літака і смерть пасажирів за ст. 162 Кримінального кодексу Нідерландів, - пояснив головний прокурор.

Під час прийняття рішення про притягнення злочинців до відповідальності буде враховано і військовий конфлікт на Донбасі. І те, що вони мали на меті збити військовий, а не пасажирський літак, не послабить міри покарання.

Підозрюваним нададуть можливість розповісти і свою версію подій у суді.

Після оприлюднення міжнародною Спільною слідчою групою імен винних у загибелі малазійського літака Служба безпеки України висунула їм підозру в організації вчинення злочину (ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 258 КК України), тобто в організації теракту за попередньою змовою групою осіб, що призвів до загибелі людей. Громадянина України Леоніда Харченка заочно заарештують.

Державний секретар США Майкл Помпео привітав оголошення міжнародної Спільної слідчої групи у Нідерландах про висунення чотирьом особам обвинувачень у причетності до збиття пасажирського літака на сході України 2014 року і закликав Росію поважати й дотримуватися резолюції Ради безпеки ООН 2166 (2014) та гарантувати, щоб будь-яка обвинувачена особа, яка нині перебуває є в Росії, відповідала перед судом.

Проте перші ж відповіді з Москви дають підстави вважати, що Росія не має намірів виконувати вимоги міжнародного розслідування і сприяти суду в Нідерландах. На наступний день після прес-конференції у слідчої групи 19 червня секретар Ради безпеки Росії Микола Патрушев відкинув висновки слідства, заявивши, що усі звинувачення не мають жодних реальних доказів. МЗС Росії укотре заявило, що слідство намагається дискредитувати країну в очах світової спільноти.

Дивує у цій ситуації поведінка малазійського уряду, адже прем’єр-міністр Малайзії Махатхир Мохамад розкритикував попередні результати роботи Спільної слідчої групи у справі про катастрофу літака. На його думку, слідство у справі політизоване і спрямоване проти Росії. І це не заважаючи на те, що доказів вини Росії у цій трагедії предостатньо!

Малайзія – є однією з п’яти країн, які входять до Спільної слідчої групи, що розслідує авіакатастрофу. 19 червня представники лише трьох країн-членів групи - України, Нідерландів та Австралії - привітали попередні результати роботи слідства.