У Лондоні представили проєкт «Українська історія: глобальна ініціатива», в межах якого, використовуючи сучасні інноваційні міждисциплінарні підходи й технології, шукатимуть нове емпіричне й концептуальне осмислення місця, яке посідає Україна у світовій історії.
Презентували цей задум засновник ініціативи бізнесмен і філантроп Віктор Пінчук та відомі у світі історики – професор Єльського університету Тімоті Снайдер, професор та директор Українського наукового інституту Гарвардського університету Сергій Плохій і професор Українського католицького університету Ярослав Грицак. За їхніми словами, під час реалізації програми, розрахованої на три роки, українські вчені та їхні колеги з усього світу проведуть десятки незалежних досліджень, які охоплюватимуть часи від давніх українських земель і до сьогодення.
Зокрема досліджуватимуть такі теми, як початок розселення людства, поширення індоєвропейських мов, відносини між класичною Грецією й Чорноморським регіоном, Європа епохи вікінгів, взаємини між Візантією та Києвом, питання націєтворення й виникнення імперій. Це має допомогти знайти відповіді на такі ґрунтовні для українців запитання, як «хто ми?», «як уможливилась нація?» тощо. Словом, ця справа об’єднає спільною роботою пів сотні українських та 40 іноземних науковців, які розроблятимуть майже 70 різних тем з української минувшини в контексті історії світу, досліджуючи їхні зв’язки та взаємозалежність.
Як зазначив під час дискусії «Україна і світ: переосмислення історії», що відбулася відразу після презентації проєкту, Т. Снайдер, котрий розробляв його академічну концепцію, «поняття «Україна» тут слід розуміти в дуже широкому контексті, як її землі та народи, які заселяли їх від самого початку. Можна багато цікавого сказати про походження мови, про бронзову добу, про Середньовіччя, про сучасність… Це територія, де наше стандартне уявлення про історію може бути переглянуте й збагачене». Він додав, що, на його думку, не війна створила українську націю – українське суспільство, яке належно зреагувало на російське вторгнення, показало себе сформованим «у способи, схожі на генезу сучасних націй загалом».
«Проєкт надає унікальну можливість співпрацювати з найкращими умами в цій галузі, щоб донести українську історію до світу, а світову – до України», – сказав С. Плохій. А Я. Грицак підкреслив, що «переосмислення української історії у глобальному контексті важливе для нашої перемоги над російськими агресорами, й це шанс зробити світ кращим».
В. Пінчук, який ще 2019 року замислив таке колективне дослідження історії України, гарантував, що Міжнародна академічна консультативна рада, що складається з видатних істориків, яку очолює Т. Снайдер і співголовами якої є С. Плохій та Я. Грицак, забезпечить найвищі стандарти наукового процесу. «Через війну цей проєкт набув нової актуальності, – наголосив він. – Не знаю, якими будуть його результати, але впевнений, що вони дадуть безліч спростувань російських викривлень історії. Ця робота буде особливо потужною тому, що її буде створено в атмосфері свободи, обміну думками, критичних обговорень. Значущість її і в тому, що наше покоління має унікальний шанс взяти участь у повоєнній розбудові нової України. Але для цього нам потрібно зрозуміти, хто ми є».
Загалом проєкт «Українська історія: глобальна ініціатива» регулюватиме Комісія з питань благодійності Англії та Уельсу. А керуватиме ним незалежна Рада директорів, до складу якої належать зокрема політик і дипломат Карл Більдт (голова), історикиня, лауреатка Пулітцерівської премії Енн Епплбаум, митрополит-архієпископ Української католицької архиєпархії Філадельфії Борис Ґудзяк, поет та новеліст Сергій Жадан.