Відкрили виробничу лінію і презентували реконструйовані приміщення для переробки сільськогосподарської продукції та автоматичні технології процесу сушіння сировини на місці руїн колишнього колективного господарства. Експерти із сільськогосподарського виробництва створення ФГ «Агроекотехнології» називають «моделлю завтрашньої економіки і прикладом симбіозу підприємництва, громад і держави», а керівництво сільської територіальної громади – «перемогою і здобутком громад». Голова фермерського господарства Наталія РОМАНЕНКО наголошує, що навіть назва їхньої фірми свідчить про сучасні інноваційні підходи у виробництві.
– Наталіє Григорівно, чому переробка і чому саме на Тлумаччині?
– Наше сільське господарство традиційно сировинне, а нині у цьому секторі потрібна переробка, яка означає і робочі місця, і додану вартість. А обрали ми Тлумаччину, тому що цей регіон здавна славиться своїми сільськогосподарськими традиціями. А ще – завдяки сприянню і розумінню проблеми головою Олешанської ТГ Богданом Двояком. Ідея створення такого фермерського підприємства визрівала давно, адже маємо спільні запатентовані напрацювання з професором Івано-Франківського національного медичного університету Володимиром Боцюрком, який віддавна працює над упровадженням топінамбура (земляної груші. – Авт.) як натурального лікувального додатка та імуностимулятора. Але нам бракувало інвестора. Ідею вдалося реалізувати завдяки фінансовому сприянню колишнього нардепа Михайла Довбенка. Офіційно ФГ «Агроекотехнології» зареєстровано у с. Олеші 28 лютого цього року. Тож більшість податків надходить у бюджет саме громади, а працює в господарстві 14 людей – головно жителів Олеші. Реконструкцію приміщення за короткі терміни – з березня по серпень якісно виконали наші надійні партнери – проєктна організація «Прикарпатбудпроєкт» та підрядна будівельна компанія «ВКП «Євротрейд». Використали здебільшого українське високотехнологічне обладнання – проєктуванням лінії займалося ТОВ «Сортер-Пак» із Вінниччини. Проте є частково і німецькі та білоруські агрегати.
– Опишіть, будь ласка, основні етапи виробництва – від заготівлі сільгоспсировини і до готової продукції...
– Ми активно співпрацюємо з прикарпатськими фермерськими господарствами, зокрема з Коломийщини і Снятинщини, з ФГ «ЕкоБеррі» із с. Тишківців на Городенківщині, з відомим в Україні фермерським підприємством «ҐАДЗ» у Тернопільській області, а також, звісно, з дрібними фермерами Тлумаччини. Вони вирощують високоякісну продукцію – фрукти, ягоди, овочі. Маємо не лише культивовані ягоди, а й дикорослі, також гриби. У господарстві є і свої сади – орендуємо в Олеші і Будзині та працюємо над їх оновленням. Сировину найперше інспектуємо – оглядаємо і перебираємо, відтак вона потрапляє на мийку. Для яблучних чіпсів яблука очищують, вибирають серединку і нарізають часточками, процес цей механізований, а працівниці їх розкладають для сушіння. Готову продукцію охолоджуємо і пакуємо. Ягоди ж після інспектування і миття одразу сушимо. Виготовляємо і харчові натуральні порошки, для цього сировину мелють. Термін зберігання нашої продукції – рік. Адже інфрачервона сушарка не лише добре висушує вироби, зберігаючи в них усі корисні речовини, а й забезпечує бактерицидну обробку. Маємо всі необхідні сертифікати відповідності. Також впроваджуємо відповідний стандарт безпеки. Йдеться про широкий спектр – і безпеку людей, і поводження з обладнанням, і навіть із засобами прибирання на виробництві тощо. Тож у нас і приміщення розміщені відповідно до сучасних вимог цього європейського стандарту.
– Чи вже окреслили ринки збуту своєї продукції?
– Офіційне відкриття виробничої лінії відбулося недавно – 30 жовтня, тож ринки збуту тільки напрацьовуємо. Сьогодні головний ринок реалізації нашої продукції – український, але є зацікавленість і в Європі. На жаль, в Україні ринок натурального харчування тільки формується, а на Заході він давно сформований.
– Які капіталовкладення довелося залучити для створення такого виробництва? Адже ми добре знаємо, як колись виглядала територія, де сьогодні провадить господарську діяльність ФГ «Агроекотехнології».
– По-перше, ми залучили 4,4 млн грн кредитних коштів і зобов’язалися через рік їх повернути, проте вкладено набагато більше. Вдячні державі за підтримку: частину сплачених відсотків нам відшкодовують. Також ми подали документи на відшкодування коштів, вкладених у реконструкцію приміщення фермерського господарства. На жаль, цього року отримати їх не вдалося, обіцяють – наступного. Очікуємо на компенсацію і за придбання виробничої лінії. Також держава надає підтримку нам як новоствореному фермерському господарству – по 3 тис. грн на гектар оброблюваних угідь. Маємо 11 гектарів – тобто 33 тисячі гривень разової допомоги. Сума невелика. Але ми кошти не марнуємо. Співпрацюємо з українською фірмою «Органік стандарт» для того, щоб вирощувати органічну продукцію. Я вважаю, що вона хоча й дорожча, але цілком доступна для пересічних українців.
– Які соціальні гарантії передбачено для працівників господарства?
– Всіх їх влаштовано офіційно. Звичайно, для кожного передбачено і соціальний пакет. Більшість з них прийшли до нас за скеруванням центрів зайнятості, тобто були створені нові робочі місця і ми працевлаштували людей, які справді потребували роботи. Тлумацька служба зайнятості, до речі, навіть відзначила наше підприємство як відповідального роботодавця.
– І традиційно насамкінець: що плануєте надалі?
– Маємо амбітний план – домовленість з Івано-Франківським хлібокомбінатом і професором Володимиром Боцюрком про спільну програму випуску хліба з харчовими додатками з топінамбура. Сировину – натуральний порошок – братимуть якраз із нашого фермерського господарства. Також з нами активно співпрацює технолог Київського інституту харчових технологій Валентина Волощук, яка розробляє рецепти, скажімо, кондитерських виробів з нашими натуральними порошками. Підприємство в Олеші – перша черга виробництва ФГ «Агроекотехнології», але ми хочемо забезпечити виробництво такої продукції в різних регіонах Прикарпаття.
...В основі технології сушіння фруктів і ягід за допомогою інфрачервоного випромінювання на виробництві – здатність молекул води активно поглинати певний спектр цього випромінювання. Тож вода з продукту випаровується, не руйнуючи клітини і корисні складники у фруктах, овочах чи ягодах. Ось чому яблучні чіпси зберігають високі поживні і смакові властивості, зокрема багаті на фруктозу, глюкозу і сахарозу, органічні кислоти, пектинові, дубильні та фарбувальні речовини, мінеральні солі, органічні сполуки заліза і фосфору, провітаміни А, В, С та ефірну олію. Виробництво у фермерському господарстві «Агроекотехнології» безвідходне – стовідсотково використовують усю сировину. Залишки від виготовлення фруктових чіпсів також висушують, сортують і розмелюють на різні фракції, з яких найдрібніша – харчовий порошок. Його можна використовувати у кондитерській, харчосмаковій і молочній промисловості для виготовлення натуральної продукції. З іншої фракції виготовляють натуральні добрива для садів. Отож відкриття виробничих потужностей в Олеші, на наш погляд, – не просто реанімація з багаторічних руїн території колишнього колгоспу, а паростки нової сучасної філософії господарювання, промінь надії на добру перспективу і розвиток села.