Місце сили і слави. Олександр Сич: Галич для нас – це історична святиня як столиця колись могутньої королівської держави

У Галичі відбулась урочиста 24-та сесія обласної ради з нагоди 1125-річчя з часу першої писемної згадки про місто. Перед пленарним засіданням сесії, що відбулося на Замковій горі, депутати спільно помолилися за Україну в церкві Різдва Христового УГКЦ.

З урочистою доповіддю про історичну роль та значення Галича в період Галицько-Волинської держави виступив доктор історичних наук, професор Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника Мирослав Волощук. Учений зокрема зазначив, що «в європейській історії – це лише один із декількох випадків, коли місто на піку свого розвитку й величі дало назву громаді, що жила не лише у самому місті, а й на його далекій периферії. Поняття «галичани» вперше фіксують писемні джерела 1238 року, посеред нас воно лунає досі. Всі ми – жителі Івано-Франківської, Львівської, Тернопільської областей – вважаємо себе галичанами».

З величним ювілеєм славний Галич та його жителів, як і всіх прикарпатців, привітав присутній на сесії голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький. «Сьогодні на Прикарпатті перебуває численна делегація з Полтавщини – більш ніж три десятки голів територіальних громад нашої області, – повідомив гість. – Нам дуже приємно співпрацювати з вами, перебирати досвід успішної діяльності громад Івано-Франківщини. Особливо приємно вітати Галич та згадувати Галицько-Волинське князівство – міць і твердь України-Руси».

«Галич – це наша історія, наша слава, місце нашої сили. Як завше буває, коли маєш щось повсякденне, то воно не видається цінним. Коли я думаю, чим оригінальний наш край, то вважаю, що загалом в історії – Галичем, у політичній історії – Степаном Бандерою, в культурі й літературі – Василем Стефаником, у природному ландшафті – Говерлою. Цього більше ніде немає, а є лише в нас на Прикарпатті. Галич – це історична святиня для всіх жителів прикарпатського краю – як столиця колись могутньої королівської держави», – наголосив голова обласної ради Олександр Сич.

Івано-Франківська обласна рада довший час здійснювала системну підготовку до відзначення 1125-літнього ювілею Галича. Скажімо, ще 2018-го було ухвалено програму «Відродження Галича як давньої столиці України» на 2018–2021 рр., яка зокрема регламентувала своєрідний підготовчий етап, протягом якого з обласного бюджету було виділено на різні заходи й роботи в місті близько двох мільйонів гривень.

Як розповів напередодні О. Сич, тоді ж обласна рада звернулася і до Міністерства культури України з проханням ухвалити аналогічну програму на державному рівні. «На жаль, ми отримали формальну відписку десь такого змісту: «Якщо Івано-Франківська обласна рада таку програму ухвалила, то немає доцільності її прийняття на державному рівні», – повідомив він.

А 2020-го, коли в Україні тривала адміністративно-територіальна реформа, обласна рада також звернулася до Верховної Ради й Кабінету Міністрів з проханням змінити назву Івано-Франківського району на Галицький й принаймні таким чином піднести нинішній престиж столиці давньої Галицько-Волинської держави. Однак це звернення залишилося без відповіді.

Від імені делегації керівників територіальних громад Полтавщини на сесії виступає голова тамтешньої обласної ради Олександр Біленький.

2021 р. обласна рада ухвалила програму «Відзначення 1125-річчя від часу першої згадки про місто Галич» та звернулася до вищих органів державної влади щодо відзначення цього ювілею на державному рівні. Тоді ж депутати найвищого представницького органу в області також звернулися до громад і регіонів, що входили до складу Галицько-Волинської держави, з проханням фінансово допомогти Галицькій ТГ належно підготуватися до відзначення ювілею. Та, за рідкісними винятками, це звернення теж залишилося без позитивної реакції.

Тим часом ця програма передбачає низку заходів, головні з яких у стані реалізації, а чимало з них уже й звершено: це реконструкція центрального міського майдану – Майдану Різдва, впорядкування відпустового місця Галицької чудотворної Матері Божої, випуск збірки наукових праць «Галич», перевидання фотоальбому «Галич давній і сучасний», видання монографій – доктора історії, професора Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника Миколи Кугутяка «Монастирі давнього Галича» та докторки філософії, доцентки ІФНТУНГ Надії Руско «Духовні осередки Галицького краю: релігієзнавчо-культурологічні аспекти» тощо…

До речі, названу роботу Н. Руско презентували в картинній галереї Національного заповідника «Давній Галич» ще 28 липня. У монографії розкрито роль і значення галицьких релігійних центрів у збереженні національної, релігійної, культурної ідентичності галичан, а також означено їхній вплив на розвиток християнських вірувань, світогляду та системи цінностей. Розглянуто роль чудотворних ікон та молитов у зціленні від хвороб. Проаналізовано сучасні релігійні центри – Єзупіль та Маріямпіль, які можуть бути місцями паломництва в нашому краї.

Загалом у рамках обласної програми з відзначення 1125-річчя Галича й за іншими рішеннями обласної ради з обласного бюджету на потреби Галицької ТГ протягом 2021–2023 рр. спрямовано понад 22 млн грн. Рішенням Івано-Франківської обласної ради 2023-й оголошено на Прикарпатті «Роком Княжого Галича» і протягом вересня в області коштом обласного бюджету проводять відповідну інформаційно-просвітницьку кампанію.

Медаль «Галичу 1125» – за внесок у відродження слави княжого Галича.

А для вшанування науковців, журналістів, літераторів, митців, архітекторів, будівельників й загалом людей, які доклалися до дослідження, висвітлення, поширення слави давнього Галича та його розбудови, засновано ювілейну медаль «Галичу 1125». Тож на пленарному засіданні 24-ї сесії за вагомий внесок у дослідження та популяризацію історії періоду Галицько-Волинського князівства, увічнення її у творах мистецтва, самовіддане служіння територіальній громаді, значний особистий внесок у відродження слави Галича та сприяння його розвитку Олександр Сич спільно з головою ОДА/ОВА Світланою Онищук вручили нагороди відомим прикарпатцям та науковцям з інших областей України.