Мерзнути в темряві. Що чекає європейців узимку 2022–2023 рр., якщо не вдасться зупинити путіна будь-якими доступними засобами?

З наближенням зими Європі загрожує енергетична, продовольча, економічна та міграційна катастрофи. І в трьох найпотужніших країнах Євросоюзу, громадянські спільноти яких росіяни насмішкувато називають «жабами, ліверною ковбасою і спагеті», усвідомили це.

Лідери Франції, Німеччини та Італії відвідали Президента Володимира Зеленського у Києві на знак солідарності та схвалили кандидатуру України на членство в Євросоюзі. Ця об’єднана підтримка сталася після пекельних бомбардувань, які стирають з лиця землі Україну, й європейці усвідомлюють, що поле бою може переміститися до їхніх країн.

Путін застосував важку економічну артилерію – вдарив по енергетичній та продовольчій безпеці, щоб дестабілізувати континент, Сполучені Штати та світ. Вже 7,7 млн українців виїхали до Європи, ще 8 млн переміщені всередині країни. Росія продовжує блокаду експорту українських продуктів харчування. Ще мільйони біженців можуть прибути з Африки. Коли ціни на продовольство зростають, насувається голод і руйнуються режими.

Емманюель Макрон, президент Франції, Олаф Шольц, канцлер Німеччини, та Маріо Драгі, прем’єр Італії, наражаються на обурення своїх виборців з приводу інфляції, непомірних витрат через санкції, економічний спад та гостру глобальну конкуренцію за придбання енергії. По суті, Європа має відмовитися від своєї економічної моделі, яка роками ґрунтувалася на дешевих російській нафті та природному газі. Це було пов’язано з тим, що попередні лідери Німеччини – Меркель і Шредер, які вирішили зробити ставку на рф, були кооптовані путіним. Це стало однією з найбільших економічних дурниць у світі. Польща, Україна та США попереджали про цю загрозу енергетичній безпеці Європи та їх проігнорували. Тепер усі мають розплачуватися за цю дурість.

Росія протягом багатьох років створює враження, що вона нібито надійний постачальник енергоресурсів. Але насправді їй вдалося узалежнити від себе різні європейські країни. І тепер, коли вирішила розв’язати війну, щоб завоювати європейські народи, вона першою використала цей енергетичний ланцюжок. Це спровокувало історично надзвичайно високі ціни на газ. Путін обмежує постачання газу, шантажуючи окремі країни та Європу загалом. Він порушує чинні контракти – вимагає оплати за газ у рублях і штучно обмежує обсяги постачання.

Отже, путін також веде війну і проти Заходу загалом. Ціни на енергоносії та продукти харчування становлять більшу частину індексів споживчих цін, отож офіційних рівнів інфляції. Підвищення цін змусило банки підвищити відсоткові ставки, що спричинило падіння світових ринків акцій та облігацій, а також вартості нерухомості. Це вивело на вулиці «жовті жилети» у Франції і недавно завадило Макрону отримати законодавчу більшість. За кілька місяців німці та італійці підуть на вибори, як і американці у листопаді цього року. На всіх виборах питання цін на бензин та вартість продуктів будуть у центрі уваги. І цим путін підриває всю європейську демократію.

Наближається зима, що, мабуть, стане найгіршою в історії людства. Європейці борються за постачання енергоносіїв, відмовляючись від екологічних гарантій, перезапускаючи вугільні шахти та добуваючи газ у Північному морі біля узбережжя Нідерландів. Франція модернізує атомні електростанції, щоб продовжити термін їхньої служби – джерело енергії без викидів, яке Німеччина через недолугість своєї енергетичної політики скасувала. Насправді денуклеаризація Німеччини – справжня причина того, чому росія тепер вбиває українців тисячами на тиждень, руйнує їхні міста й інфраструктуру та завдає шкоди світовій економіці. США є енергетично самодостатніми, але президент Джо Байден має незабаром зустрітися з лідером ОПЕК Саудівською Аравією, аби переконати нафтогазовий картель відкрити свої крани та знизити ціни на сировину в усьому світі.

Що ж до самих Америки й Канади, то жодна з них не змогла збільшити виробництво нафти або зрідженого природного газу для постачання до Європи, тому що в їхньому керівництві забагато фанатиків «зміни клімату». Нині постачання російського природного газу до Європи знизилось до 55% від потреб. Франція вже кілька тижнів не отримує природного газу через свій східний кордон, а Італія отримує лише половину своїх потреб. Провідний постачальник Європи російський «Газпром», яким керує друг путіна Олексій Міллер, чітко дав зрозуміти, що Москва може перекрити трубопровід у будь-який момент. Якщо це станеться, цієї зими в ЄС закінчиться газ.

Крім того, недавно було продемонстровано ще одну небезпеку, пов’язану з постачанням блакитного палива, коли руйнівна пожежа на підприємстві з експорту зрідженого природного газу в Техасі зупинила виробництво. Цей об’єкт є великим постачальником до Європи і, відверто кажучи, його тепер мають охороняти американські військові. Пожежа, на мій погляд, дуже підозріла, і якщо розслідування покаже причетність до неї росії, тобто диверсію (підпал) з її боку, то це можна буде констатувати як прямий напад на країну НАТО.

Негайні і правильні рішення Європи в тому, щоб заповнити свої газові сховища та опалювати свої будинки цієї зими, нормуючи газ і знаходячи альтернативні джерела його постачання, і наповнити Україну зброєю й боєприпасами, щоб вона могла створити патову ситуацію, або ж і відступити, ліквідувавши ще тисячі російських солдатів, і дочекатися, доки ресурси путіна закінчаться швидше, щоби провадити з рф переговори з позиції сили. Крім того, Захід загалом має посилити санкції та цілковито підірвати російську економіку. Що ж до «жаби, ліверної ковбаси та спагеті», то вони мають різко збільшити свою військову допомогу та постачання в Україну. Досі все було досить безтурботно: Латвія, наприклад, надіслала більше засобів для бойових дій, ніж Франція. Бойова міць України є ключем до припинення теперішнього масштабного конфлікту на європейському континенті.

Хороша ж новина в тому, що путінську війну проти Європи нарешті відкрито обговорюють в європейських кав’ярнях – здебільшого тому, що підскочили ціни на багети, дизельне пальне та борошно для макаронних виробів. Інша добра новина: лідери континенту визнають, що Україна робить за них усю брудну роботу, і вони мають допомагати українцям більше. Але поки це не відбудеться найближчими тижнями і місяцями, деяким європейцям доведеться мерзнути в темряві. І аж це, на жаль, зрештою, зосередить їхню увагу на тому, щоб зупинити путіна будь-якими доступними засобами.

Даян ФРЕНСІС. Редактор канадського National Post, старший науковий співробітник Atlantic Council.