Мар’ян Галущак. Не зупинятись на досягнутому

Відомий в Україні педагог і вчений, доктор фізико-математичних наук, професор, перший у нашому краї соросівський професор, академік Академії наук вищої школи України, заслужений працівник освіти України відзначає 80-літній ювілей і 60-річчя педагогічної та наукової праці. Пропонуємо увазі читачів деякі сторінки його життєвого шляху з оглядом його досягнень і заслуг.

Народився Мар’ян Олексійович ГАЛУЩАК 6 лютого 1944 року в с. Колодіївка тодішнього Тисменицького району. Навчався в місцевій семирічці, опісля – в Івано-Франківській школі №13. 1960-го вступив на фізико-математичний факультет Станіславського державного педагогічного інституту (нині – ПНУ ім. В. Стефаника), який закінчив з відзнакою 1965 р.

Працював учителем фізики в загальноосвітній середній школі, а після служби в армії – викладачем фізики в технікумі. На дозвіллі у рідній альма-матер проводив наукові дослідження у створеній разом з видатним ученим Дмитром Фреїком науковій лабораторії «Фізика тонких плівок». На базі цієї лабораторії в 1977 році виконав і захистив у Львівському університеті ім. І. Франка дисертацію. Здобувши вчений ступінь кандидата фізико-математичних наук, перейшов на викладацьку роботу в Інститут нафти і газу (тепер – ІФНТУНГ). Відтоді уже понад 46 років плідно працює тут на педагогічній та науковій ниві.

За роки науково-педагогічної діяльності в ІФНТУНГ пройшов славний шлях педагога й науковця: старший викладач, доцент, професор кафедри фізики. Його обирали заступником і деканом механічного факультету, директором інституту фундаментальної підготовки, завідувачем створеної ним кафедри фізики новітніх технологій, а 2007-го вчена рада університету обрала його проректором з науково-педагогічної роботи й завідувачем кафедри загальної та прикладної фізики.

Його ім’я по праву внесено до книги «Науково-освітній потенціал України» (2012 р.). Незаперечним доказом вагомості його здобутків як ученого й педагога є заслужені звання та нагороди. Серед них – почесне звання «Заслужений працівник освіти України» (2000 р.); академік Академії наук вищої школи України (2007 р.); визнаний Івано-Франківськими ОДА та облрадою як «Найкращий науковець року» (2006 р.) і «Найкращий вчений-винахідник року» (2012 р.); нагороджений медаллю «За заслуги перед Прикарпаттям» (2019 р.); двічі відзначений Міністерством освіти і науки однією з найвищих освітянських нагород – знаком «Петро Могила» (2007 р., 2009 р.) за видання підручників і навчальних посібників нового покоління; нагороджений медаллю Національної академії педагогічних наук України «Ушинський К. Д.» (2011 р.); за видатні заслуги у сфері розвитку науки й освіти і культурно-освітній розвиток Української держави та багатолітню сумлінну працю його нагороджено орденом «За заслуги» ІІІ ступеня (2017 р.).

Цілеспрямований, він і сьогодні наочно демонструє колегам, молодій зміні те, яким має бути вчений, педагог, менеджер освіти в період інтеграції України в європейський освітній і науковий простір.

Як учений-науковець, проводить теоретичні та експериментальні дослідження в напрямі «Фізика та технологія напівпровідникових матеріалів», спрямовані на отримання новітніх матеріалів для створення високоефективних термо- й фотоелектричних перетворювачів теплової та сонячної енергії. Наукові досягнення Мар’яна Олексійовича викладено у понад 270 наукових та науково-педагогічних працях. Він є автором і співавтором шести монографій та понад 30 підручників і навчальних посібників, з яких 17 із грифом МОН України. За результатами досліджень він розробив способи, що дають можливість отримувати матеріали з наперед заданими властивостями, які захищені 26 патентами України. Тому за дорученням ректора університету академіка Євстахія Крижанівського з безпосередньою участю Мар’яна Олексійовича розроблено і впроваджено в дію у 2013 році інноваційний проєкт «Сонячна теплова станція» (100 кВт) для теплопостачання приміщень і нагрівання води в басейні спортивного комплексу, експлуатація якого дає змогу

спрямовувати зекономлені (майже 50 відсотків) кошти на розвиток матеріально-технічної бази університету. З його участю виконано та реалізовано й проєкт за кошти ООН для використання сонячної енергії для гарячого водопостачання хоспісу в Маріямполі Галицького району.

Професор Галущак виступав співорганізатором 19 (від першої) Міжнародних конференцій з проблем фізики і технології напівпровідникових матеріалів та наносистем, є членом редколегії міжнародного науково-технічного журналу «Фізика і хімія твердого тіла», підготував семеро кандидатів наук.

Як педагог-методист добре бачить перспективи й тенденції розвитку світової системи освіти та завдання педагогів у ХХІ столітті. А саме, як вважає, прогрес країни визначають не виробничі потужності, не природні ресурси, а інтелектуальний людський потенціал. Отже, навчання має тривати впродовж усього життя. І в цьому – найсприятливіші умови для особистісного розвитку й збільшення тривалості активного життя кожної людини та максимального використання її інтелекту. Тому завдання педагогів – не лише передавати своїм вихованцям професійні знання, а й навчити їх вчитися. Для цього треба забезпечити студентів на всі 100 відсотків навчальними посібниками та матеріалами з фізики, чого й домігся професор Галущак.

Відомо, що викладач відіграє важливу роль у формуванні як особистості, так і фахових компетенцій. Саме тому для підвищення професійного рівня професорсько-викладацького складу професор Галущак розвинув педагогічний науковий напрям «Теорія і методика саморозвитку педагогічної майстерності педагогів вищих технічних закладів освіти». З цією метою спільно з Національною академією педагогічних наук України він 2006 року створив Центр педагогічної майстерності викладачів вищих технічних навчальних закладів (перший в Україні), в якому за розробленою спеціальною програмою уже пройшли навчання й підвищили свою педагогічну майстерність 846 викладачів ІФНТУНГ та інших університетів України, а також понад 150 викладачів з деяких середніх технічних закладів області. Заняття в Центрі проводять найкращі педагоги як ІФНТУНГ, так і Академії педагогічних наук України (Мар’ян Олексійович є науковим керівником Центру). Тому він як педагог-новатор є багатолітнім членом вченої і методичної рад університету (був її головою впродовж дев’яти років), головою навчально-методичної комісії вченої ради університету. Майже 30 років тому (1995 р.) під керівництвом професора М. Галущака й за підтримки тодішнього ректора Є. Крижанівського було розроблено та впроваджено в навчальний процес систему поточного й підсумкового контролю та оцінювання знань і визначення рейтингу студентів, яка тепер стала одним зі складових елементів кредитно-модульної системи організації і проведення навчального процесу, сприяє покращенню якості підготовки фахівців. Задля цього професор Галущак провів низку всеукраїнських науково-методичних конференцій з тематики «Теорії і методики саморозвитку педмайстерності педагогів вищих технічних закладів України».

Для стимулювання наукової і педагогічної діяльності педагогів, підвищення їх фахового рівня професор М. Галущак розробив «Положення про визначення рейтингу викладачів університету», яке також сприяє підвищенню їхньої педагогічної майстерності. У це положення залежно від рівня тих чи інших показників викладацького складу окремих категорій (професорів, доцентів, асистентів, а також кафедр та інститутів) періодично вносять зміни, які сприяють розвитку університету загалом.

В усі перелічені здобутки, а також у чимало інших задумів і починань професор Мар’ян Галущак вклав багато праці й зусиль. Він і тепер докладає максимум енергії й багатющого педагогічного досвіду заради головної своєї мети – підготовки фахівців міжнародного рівня й патріотів України.

Ігор ЦЕБРІЙ.

Родина, колеги, друзі, студенти щиро вітають Мар’яна Олексійовича з таким романтичним ювілеєм. Міцного здоров’я й сонячної наснаги Вам, творчої енергії й невичерпного оптимізму, Божого благословення на щодень, злагоди в сім’ї й колективі, мирного неба, нових здобутків на ниві вітчизняної науки й освіти!