Маневри керівництва Вигодської селищної ради й депутатські волевиявні контрасти навколо намірів збудувати на тутешніх теренах міні-ГЕС збурили громаду – питання зняли з порядку денного сесії

Хоч круть, хоч верть, а видається, що депутати Вигодської селищної ради ТГ впродовж майже п’яти років деякими своїми непродуманими чи не належно усвідомленими рішеннями спочатку самі понароджували чутливих проблем для громади, а відтак взялися принципово з ними боротися. Відбуваються, образно кажучи, такі собі вигодські гойданки, які й провокують соціальну напругу. Я передовсім маю на увазі громадське збурення навколо намірів ТОВ «Екоенергетика» збудувати міні-ГЕС на річці Свічі, про яке ми писали в минулому випуску газети (https://galychyna.if.ua/analytic/gromada-vigodi-na-kalushhini-p-yat-rokiv-voyuye-proti-namiriv-tzov-ekoenergetika-zbuduvati-mini-gidroelektrostantsiyu-na-richtsi-svichi/) і яке вже не перший рік то стихає, то розгоряється з новою силою…

Адміністрація Вигодської селищної ради.

«Рішення з ознаками криміналу» –

саме так означив у заяві до обласної прокуратури та ГУНП про кримінальне правопорушення рішення дев’ятої сесії Вигодської селищної ради Долинського району від 15 листопада 2018 року, громадський активіст і депутат Анатолій Вертепний (сьогодні боєць ЗСУ), яким, окрім іншого, депутати не тільки затвердили документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки орендованої ТзОВ «Уніплит» для розміщення, експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель і споруд на вулиці у Вигоді, а й передали в оренду земельну ділянку ТОВ «Екоенергетика».

2 березня 2023 року заяву А. Вертепного про вчинення кримінального правопорушення внесли до Єдиного реєстру досудових розслідувань, в якому читаємо «короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення»: «До відділення поліції №1 (м. Долина) Калуського РВП ГУНП в області поступила заява від Вертепного А. Л. про те, що Наум Ярослав Ярославович, перебуваючи на посаді голови Вигодської селищної ради Калуського району, діючи умисно в 2018 році, будучи службовою особою, склав та видав завідомо неправдивий офіційний документ, а саме рішення №537-29/2018 від 15. 11. 2018, прийняте на двадцять дев’ятій сесії Вигодської селищної ради «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, орендованої ТзОВ «Уніплит», та заключення нових договорів», до якого внесено, в частині рішення, не тільки неправдиві відомості про поділ земельної ділянки, орендованої ТзОВ «Уніплит», а й про передавання в оренду на п’ять років, площею 0,1121 га, кадастровий номер: 2622055300:001:0152, що в смт Вигода по вул. Заводська, 4 (фактично вул. Драгоманова) Калуського району, для ТОВ «Екоенергетика».

А ще 10 червня 2021 року у листі до Вигодської селищної ради управління СБУ в Івано-Франківській області констатувало, що ріка Свіча є заказником місцевого значення, а будівництво об’єктів енергетики в її річищі є порушенням Закону «Про заповідний фонд України» та рішення Івано-Франківської обласної ради від 25 грудня 2015 року «Про заборону погодження питання розміщення гідроелектростанцій вздовж річки Дністер». І застерігало: «…Будівництво міні-ГЕС в руслі ріки Свіча може призвести до завдання істотної шкоди екосистемі вказаної річки, навколишній території, а також може створити передумови до порушення сталого функціонування об’єктів критичної інфраструктури, які розміщуються поряд із вказаною земельною ділянкою, та завдати істотної шкоди екологічним та економічним інтересам держави…».

З огляду на це в листі за підписом начальника управління СБУ в області Віктора Назарука просили керівництво Вигодської селищної ради врахувати вказану інформацію з метою недопущення можливого загострення ситуації в екологічній сфері регіону під час прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою та вжити заходів «щодо недопущення порушення природоохоронного законодавства на території Вигодської селищної ради територіальної громади». Адже земельна ділянка, на якій планують будувати міні-ГЕС, згідно з генпланами розвитку Вигоди і села Пацикова поблизу майже на 60 входить входить у межі прибережно-захисної зони уздовж річки Свічі. І це було відомо Я. Науму. Та все ж він у листі-відповіді директору ТОВ «Екоенергетика» 14 серпня 2020 року надав інформацію про відсутність обмежень «з боку» природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного чи лісогосподарського призначення, водоохоронних зон тощо.

Тож рішення Вигодської селищної ради «Про надання дозволу на виготовлення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється» від 22 квітня 2021 року під тиском громадськості (зібрали понад 600 підписів) було скасоване на сесії селищної ради 3 липня 2021 року. Але ТОВ «Екоенергетика» домоглося через суд скасування цього рішення.

Буськи приносять не тільки сніг…

19 березня 2023 року ситуація навколо можливого будівництва міні-ГЕС на річці Свіча у селищі Вигоді знову загострилася – зустріч представників ТзОВ «Уніплит» і ТОВ «Екоенергетика» з громадськістю Вигоди засвідчила, що люди збурені й наелектризовані заявами підприємців про спорудження станції. Жителі селища, які не працюють у ТзОВ «Уніплит», головно виступають проти намірів збудувати міні-ГЕС.

Ще більше олії у вогонь громадського невдоволення додала інформація голови Вигодської селищної ради ТГ Миколи Мацалака про те, що 30 березня подальшу долю міні-ГЕС вирішуватимуть депутати, які розглянуть питання про затвердження проєкту землеустрою ділянки, яку орендує ТОВ «Екоенергетика» (термін оренди збігає цього року восени). І якщо, за його словами, рішення сесії буде позитивне, то підприємці матимуть право зробити ще один крок до будівництва гідроспоруди на річці Свічі – розробляти проєктно-кошторисну документацію об’єкта.

Ще напередодні сесії ми у часі спілкування з громадськими активістами Вигодської територіальної громади – зрозуміли, що і цього разу люди зроблять все можливе, щоб і підприємці ТОВ «Екоенергетика», і депутати рахувалися з думкою жителів селища. Тож 30 березня – чи то завдяки громадському тиску, чи з умислом потягнути час, але питання стосовно будівництва міні-ГЕС депутати Вигодської селищної ради зняли з порядку денного.

Редактор відділу соціальних розслідувань та комунікацій з читачами