Люди часто віддають свої кревні, не бажаючи при цьому думати, аналізувати, рахувати. Примара миттєвого заробітку затьмарює розум… Бог, виганяючи Адама з раю, визначив долю людини – добувати хліб свій насущний у поті чола. Але є так звана генетична пам’ять. Очевидно, саме вона - пам’ять про той прекрасний сад, де були надлишок земних благ, незвичайна краса й блаженство, де ні про що не потрібно було піклуватись, десь-колись і нашіптує нащадкам Адамовим: от би все й одразу, не докладаючи зусиль, не в поті чола… Як у казці – з’явилася фея і одним порухом чарівної палички зробила тебе багатим… А є ті, що вірять у казку, отже, будуть неодмінно й ті, що ту «казку» їм запропонують. Правда, у «лапках». Та хто, засліплений чудовою перспективою, ті маленькі значки помітить?
Золота піраміда
Якось, приблизно рік тому, до мене забігла сусідка і збуджено почала розповідати про новий «клондайк» – В2В (Бі ту Бі). Мережа ювелірних магазинів, куди можна вкладати кошти під астрономічні (400 відсотків річних!) проценти. Ще й залучати інших, теж за немалу винагороду. Всі мої аргументи про те, що 400% за вкладом – нереально, що це схоже на фінансову піраміду, розбивались, немов об лід, об ту примару миттєвого збагачення, яка вже міцно засіла в голові жінки… А магазини із красивою вивіскою з’явилися в центрі Івано-Франківська - на вулиці Січових стрільців, 70 і на людній Дністровській, 3. І потягнулися охочі до дива, понесли свої кровно зароблені.
27 серпня цього року СБУ заявила про розкриття фінансової піраміди: 600 000 учасників, збитків завдано на 250 мільйонів доларів. А ще пів року тому журналіст видання LIGA.net вивчав особливості бізнесу, який за два роки «виростив» вінницький ювелір Микола Гонта. Що таке В2В Jewelry – міжнародний стартап, що стрімко зростає, чи найбільша фінансова піраміда, – намагався розібратися він.
Так от, за даними LIGA.net, юридичної особи під такою назвою не існує, принаймні в Україні. Це бренд, під яким працює мережа фірмових магазинів ювелірного заводу «Шарм», що розташований у Ладижині під Вінницею. З’явився він два роки тому, а розквіт проєкту припадає на літо-осінь 2019-го. Представлений у всіх великих містах України, в низці райцентрів, а також у Росії й Казахстані.
На цінниках золотих виробів, що продаються в магазинах мережі, дві ціни. Одна – фактична сума, друга – сума кешбеку (повернення коштів). Причому повертають клієнтові більше, ніж він заплатив, – 104%, розбивши суму на 52 платежі, впродовж року. Крім того, можна придбати сертифікати (сума стартує від 1000 грн), що дають право отримати в будь-який момент вироби із золота та срібла. Якщо ж ви не обмінюєте сертифікат, ті кошти працюють на вас – щотижня можна отримати 8%. Крім того, тут діє ще й мережевий маркетинг. Кожний клієнт може створити свою мережу клієнтів із родичів і знайомих і отримує за це бонуси – від 7,5 до 19% за кожний внесок свого клієнта.
Саме сертифікати найпопулярніші серед клієнтів магазинів мережі. Уявіть собі: ви купуєте його за тисячу гривень і щотижня отримуєте 80 грн. За місяць це 320 грн. Який банк дасть вам такі відсотки? Але річ у тім, що ті сертифікати – це аж ніяк не документи, а звичайні «картонки», до яких додають квитанцію з двома печатками неіснуючих компаній. Фіскальний чек не видають, паспорт не вимагають, лише номери телефону й банківської карти.
У березні ц. р. проект В2В Jewelry поставлено на паузу. Його засновник Микола Гонта заявив про це у відеозверненні до інвесторів, пояснюючи закриттям магазинів у зв’язку з карантином, і пообіцяв відновити виплати після його закінчення. Гонта також зазначив, що сертифікати можна отоварити в режимі онлайн. В2В Jewelry почав пропонувати інвестувати кошти в цифрові активи – токени В2ВТ.
У травні Національна комісія з цінних паперів і фондового ринку застерегла українців від інвестування в проєкт В2В Jewelry як потенційно шахрайський. Повідомлено, що інформацію про мережу передано до правоохоронних органів.
Розслідування діяльності В2В Jewelry правоохоронцями почалося взимку цього року, а в травні, після припинення виплат, у справі з’явилися перші потерпілі. Тоді й Гонту викликали на допит. 27 серпня оперативники СБУ разом із співробітниками Нацполіції, ГПУ й податкової служби провели 48 обшуків у магазинах мережі. Генпрокуратура оголосила про підозру про шахрайство з фінансовими ресурсами та легалізацію грошей, отриманих злочинним шляхом, Олені та Миколі Гонтам. Їх помістили під домашній арешт на 60 діб. У справі фігурують 20 осіб, яких підозрюють в організації фінансової піраміди й відмиванні грошей. За даними слідства, до піраміди залучено 600 тисяч людей, які вклали в В2В Jewelry 250 млн доларів. На ці гроші ладиженські бізнесмени придбали нерухомість, дорогі автомобілі й навіть острів на Дніпрі.
Хоч імовірну фінансову піраміду нібито заблоковано, фактично В2В Jewelry й далі працює. В середині серпня запущено yotube-телемагазин для продажу ювелірних виробів; з 8 вересня все золото продають зі знижкою 70%. На початку вересня офіційна група В2В Jewelry поширила в соцмережах інформацію про запуск спільного проєкту з БФ «Зимородок» – усі клієнти пенсійного віку можуть залишати в магазинах мережі заяви на фінансову допомогу. До речі, саме цей благодійний фонд вважають центральною ланкою, що пов’язує між собою весь бізнес В2В Jewelry. Також запущено спеціальну програму «один до одного», яка дозволяє обміняти старий сертифікат на товар. Відсотки і суму кешбеку дещо знижено, корегування провели й у системі бонусів.
«Потенціал піраміди ще не вичерпано, якщо вона не обвалилася після кримінальної справи проти засновників, – наводить LIGA.net слова керуючого партнера адвокатського об’єднання Тарасюка. – Головна проблема – в розгалуженості мережі й бажанні населення розлучитися з готівкою».
Вгадай слово…
Це прагнення людей розлучитися зі своїми коштами, небажання аналізувати, думати й зважувати – ось що дивує найбільше. І з цього приводу можна навести ще один приклад. Нерідко газети публікують на свої сторінках рекламу маркетингових акцій, які проводять певні суб’єкти господарювання. Людям пропонують розгадати слово, знайти три магічні слова у квадраті, дев’ять назв країн і т. д. й отримати чи то 370 тисяч гривень, чи цілий мільйон. Все законно. Вказано й організатора, і те, що це маркетингова акція, що оголошення розміщено з метою визначення зацікавленості споживачів в отриманні певних товарів чи послуг, або що в акції братимуть участь повнолітні громадяни, котрі зробили й оплатили замовлення товарів із пропозицій організатора. «Фокус» лише в тому, що суму винагороди написано великим шрифтом – вона одразу впадає в око, а от усе інше – дуже дрібненьким. Побачив суму, знайшов слово (це дуже просто, під силу навіть дитині) – все, виграв! Де тут до дрібненьких букв, навіть до застороги від редакції (ми практикуємо це постійно): уважно читайте написане дрібним шрифтом. А згодом людина приходить скаржитися, звісно, до редакції. Їй шлють непотрібні товари, вона оплачує, а обіцяної винагороди немає… І приходять здебільшого чоловіки, яким уже далеко за… Людина із великим життєвим досвідом, а так і не усвідомила, що за вгадане слово не платять, а щоб один отримав виграш, тисячі мають скластися…
Психологічний аспект
На думку психологів, первинним підґрунтям для виникнення та поширення шахрайських схем є саме психологічні чинники, на яких і тримається цей вид обману. Здавалося б, економічна поведінка людини мала би бути раціональною, спиратися на інтелект, розум. Але насправді не завжди так. Людська поведінка, в тому числі й у сфері економіки та фінансів, може мати й ірраціональний характер. І яскравим прикладом цього є те, що попри численні застереження у засобах масової інформації і нерідко навіть власний негативний досвід люди й далі вкладають кошти в сумнівні проєкти. На думку фахівців, вони завжди будуть прагнути легких грошей, і навряд чи це прагнення коли-небудь зникне. Тому виникнення різних фінансових афер насамперед ґрунтується на звичайній людській жадібності.
Крім того, спрацьовує й феномен довіри. На тлі тотальної недовіри до держави та фінансових інституцій люди за своєю природою схильні довіряти одне одному. На ці чинники й роблять ставку аферисти.
Безумовно, фінансові афери мають і економічне підґрунтя – їхня кількість зростає в умовах економічних криз. У ситуації безгрошів’я нерідко навіть абсурдна авантюра може здатися виходом із ситуації. Проте схеми працюють навіть у заможних країнах.
Отож, як стверджують науковці, довіра, жадоба легкого збагачення, низький рівень фінансової грамотності громадян, їхнє небажання навчатися і розумітися на фінансово важливих речах є тими чинниками, які не дають змоги вирішити цю проблему навіть в економічно розвинутих країнах.
І на завершення – про сусідку, з якої все й почалося. У В2В вона, за її словами, не збагатилася, але й не втратила – відсотки, які отримувала раніше, компенсували вкладене. Це було сказано так, між іншим, – цю сходину вона переступила. Очі загорілися, коли жінка повідомила: але я знайшла нову пропозицію: «квартира на Кіпрі за 90 доларів»… Словом, король помер. Хай живе король!