Мікрокредити поставили в рамки

Нині дуже популярними є мікрокредити для населення. Про них можна прочитати і на стовпах у центрі міст, котрі рясніють оголошеннями про позики під мінімальні відсотки та на короткий термін або й взагалі «без відсотків». Ми вже писали, це, очевидно, означає, що вас намагаються обманути. Адже «без відсотків» – просто не має економічного сенсу. Але сенс насправді є, бо розрахунок у таких випадках на те, що ви вчасно кредит не зможете повернути, а відтак кредитор застосує до вас власні санкції: великі відсотки штрафів та пені. І після таких маніпуляцій «0 відсотків» перетворюється на 300-700-1000 відсотків річних. Зрозуміло, що ця сфера потребувала якогось законодавчого врегулювання. Що і відбулось після того, як Національний банк України призначили відповідальним за ці мікрокредити та установи, котрі їх надають.

Днями Верховна Рада прийняла в другому читанні законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо розширення переліку кредитних договорів, на які поширюється дія Закону України «Про споживче кредитування».

У Національному банку України пояснили, що наразі середній «чек» одного кредиту у фінансовій компаній – це 3 711 грн, а середній термін такого кредиту – до одного місяця.

Як пояснює сам регулятор, згідно з цим документом, мікрокредити – розміром до однієї мінімальної зарплати (до 5 тис. грн) та строком до одного місяця – належать до споживчих кредитів.

Після вступу закону в дію на них будуть поширюватися вимоги Закону «Про споживче кредитування» про розкриття повної вартості кредиту та права споживачів на отримання всієї необхідної інформації.

Як новий закон захищатиме права позичальників? По-перше: фінустанови повинні будуть вказувати повну процентну ставку за мікрокредитами. Відтепер законодавство вимагає від них розкривати всі витрати клієнта. Тобто, як вважають у головному банку країни, мають піти в небуття кредити «під 0%», які згодом перетворюються на кредити під 1 700% річних.

Друге нововведення: фінустановам заборонено нараховувати штрафи та пеню за мікрокредитами понад максимальну планку. Саме штрафи у разі прострочення своєчасного погашення виданих раніше кредитів нині можуть збільшити ваш борг навіть удесятеро. Відтепер штраф не може перевищувати подвійну суму кредиту.

Ще один важливий момент: якщо клієнт порушує умови договору про мікрокредит, фінустанова не має права підвищувати ставку.

Як пояснюють у НБУ, наразі фінансові установи, на жаль, цим зловживають – автоматично збільшують ставку з першого ж дня прострочення виплати за кредитом додатково до нарахування штрафів. Відтепер, відповідно до прийнятих законодавчих змін, ставка за мікрокредитом не може змінюватися у гірший для клієнта бік.

Національний банк уже запевнив, що він підтримує зазначені зміни в законодавстві, як і будь-які інші дії, спрямовані на посилення захисту прав клієнтів фінансових установ.

Редактор відділу газети “Галичина”