«Коронована» реальність: вірусу ще є де розвернутися…

…Збігають дні за днями. Ось і розпал літа. Літа з коронавірусом… Уже сьомий місяць ми живемо з цим непроханим гостем, який, раніше невидимий і нечутний, нині активно диктує свої права землянам у нашій, здавалось би, хаті. Гість став співмешканцем. І ми звикаємо поволі до цього не зовсім комфортного сусідства. Пам’ятаєте березень-квітень, період жорстких карантинних обмежень? Тоді з помешкання вийти було страшно. Кожну вилазку до магазину по продукти сприймали ми як вихід на поле бою. Тепер страх минув – людина звикає до всього. Та й не потрібно боятися: страх, пригніченість і паніка підривають імунітет, оголюють організм перед вірусом. Боятися – ні, а остерігатися – так. Адже вірус нікуди не подівся, він підступний і, схоже, поки що відступати не збирається.

Більше того, як заявив днями на брифінгу глава Всесвітньої організації охорони здоров’я Тедрос Гебреісус, захворюваність на коронавірус у світі прискорюється. "Ми всі в цьому разом, і ми всі в цьому на тривалий час. Наразі про завершення пандемії не йдеться. Вірусу ще є де розвернутися", - вважає він. Введені в різних країнах заходи дозволили пригальмувати розвиток захворювання, але не зупинили поширення хвороби. А через відновлення економічного і соціального життя ситуація ускладнилася.

Число підтверджених випадків зараження перевищило вже 12 мільйонів, понад 500 тисяч людей померли. Лідером за числом хворих залишаються США, на другому місці антирейтингу – Бразилія, далі – Індія, Росія, Перу. Найбільше жертв у США, Бразилії та Великобританії.

Тим часом триває дослідження цього підступного вірусу. Тож виникають нові теорії і припущення. Скажімо, 239 вчених із 32 країн світу звернулися до керівництва ВООЗ із закликом переглянути рекомендації щодо захисту від коронавірусної інфекції. Вони представили докази того, що коронавірус передається через повітря у ще дрібніших частинках, які набагато довше затримуються в повітрі, ніж вважали раніше. Головним шляхом передачі SARS-CoV-2 досі вважали повітряно-крапельний, тобто такий, за якого збудник потрапляє в повітря при чханні, кашлі або розмові хворого. З огляду на нові дані, за твердженням учених, потрібно переобладнати вентиляційні системи в школах, житлових і виробничих приміщеннях потужнішими фільтрами, а медиків забезпечити зовсім іншими масками.

Низка медиків вважає: попри те, що очікування зниження рівня захворюваності влітку не справдилися, сонце як природний дезінфектант все-таки впливає на вірус і сонячної погоди його РНК швидко гине.

Епідеміолог Михайло Фаворов, який працює в Атланті в США, переконаний, що вірусу цієї пори погано: випромінювання, ультрафіолет, тепло... Вірус передається тепер у малій дозі. А ще науковець припускає, що краще перехворіти на COVID-19 саме влітку – більша ймовірність легкого перебігу хвороби. Однак одразу й застерігає: це не означає, що треба намагатися заразитися. Не забувайте: це лише припущення.

Вірус постійно мутує, у різних країнах його варіації різні. В Україні типи COVID-19 європейські, але, на щастя, не з Італії. За словами докторки медичних наук, професорки кафедри дитячих інфекційних хвороб НМУ ім. О. О. Богомольця Оксани Виговської, перші в Україні випадки зараження вірусом пов’язані з його «імпортом» з Австрії, Франції та Німеччини. Вони відрізняються від тих, що були в Китаї, а також слабші від агресивних італійських. Клінічна картина перебігає легше, менше важких та критичних пацієнтів, менше тих, хто потребує штучної вентиляції легень. Відповідно і летальність нижча.

Лікарі радять дотримуватись правил гігієни, а в разі зараження насамперед не панікувати, а зв’язатись із сімейним лікарем, залишатися вдома, спостерігати за своїм станом. Багато пити, жарознижувальні приймати лише тоді, коли температура піднімається вище 38,5. Головне – нормально дихати. Якщо з’являється задишка, терміново звертатись по допомогу.

В Україні нині число лабораторно підтверджених випадків COVID-19 перевищило вже 54 тисячі, летальних – понад 1300. Останнім часом фіксували різні показники нових випадків захворювання – від понад тисячі до 500 за добу. Найбільша кількість активних хворих у Чернівецькій, Львівській та Закарпатській областях. На Прикарпатті число виявлених випадків захворювання перевищило 3 тисячі, в Івано-Франківську – 900. Тож мер міста закликав бути уважними й дотримуватися карантинних обмежень.

Заступник головного редактора газети “Галичина”