В івано-франківськоій фортечній галереї «Бастіоні» відбулося відкриття вже традиційної колективної виставки абстрактного мистецтва, в якій взяли участь 29 художників з Прикарпаття, Львова, Хмельницького та Рахова.
Виставка проводиться водинадцяте, перша відбулася в серпні 2010 року в рамках міжнародного проекту «Porto Franko» і була присвячена сторіччю від дня створення першої абстрактної акварелі Василя Кандинського, яка й поклала початок такому авангадному безпредметному і безжанровому мистецькому напрямку як абстракціонізм. Перша виставка відбулася напередодні відкриття фортечної галереї «Бастіон» у відреставрованому приміщенні з ініціативи Анатолія Звіжинського, згодом цю ініціативу перебрав на себе художник Павло Сулименко.
Попри те, що йому вже понад сто років, абстракціонізм залишається переважно непростим як для художників, так і для глядачів. Бо від перших вимагає не тільки доброї класичної школи і бездоганної техніки, а й певного вміння абстрактно мислити, втілюючи свої емоції та почуття не в конкретні сюжети та предмети, а в начебто кольорові безсенсові лінії та плями, які не несуть жодної конкретної інформації, окрім емоційної. А для глядачів основна складність полягає в тому, щоб відчитати за цими плямами і лініями не тільки настрій та емоції художника, а й свій власний. Що, як правило, не так вже й легко, бо теж потребує певної внутрішньої свободи, фантазії і вміння абстрагуватися.
Особливістю даної виставки є те, що на ній, за задумом куратора, представлено роботи не тільки професійних художників, а й аматорів, таким чином, організатори виставки свідомо відкривають шлях і для молодих, менш досвідчених митців, дають їм можливість активно вчитися і розвиватися.
Куратор виставки, мистецтвознавець і галериста Ірина Матоліч відзначає:
«До старшого покоління професійних художників-абстракціоністів належить Павло Сулименко. На виставці представлена його живописна робота під назвою «Музика Шопена», де технічні аспекти композиції побудовані на загостреному відчутті ритміки кольору й ліній, переливах світла, контрастах форм, грі модулів. До експозиції також увійшла текстильна робота «Коло» івано-франківської художниці Оксани Бейлах, виконана в авторській техніці. Як правило, мисткиня працює в галузі декоративно-прикладного мистецтва, але періодично бере участь у таких виставках, що сприяє її особистісному росту та самоствердженню. В основі композиції твору – впорядкована ритміка геометричних фігур та кольорових площин.
До кращих творів, представлених на виставці, відносимо невелику за форматом імпресіоністичну абстракцію «Vesta» франківської художниці Світлани Хміль. Очевидно, авторка відобразила свої враження від жіночої персоніфікації вогню, де абстрактні елементи у вигляді плям, смуг кольору, сплесків світла, контрастів форми й фактури створюють незвичайний ефект. До професійних художниць молодшого покоління належить львів’янка Олена Якимова. Її картина «Прозорість повітря» представляє інтуїтивний живопис. Тут реальність проникає у вигляді розрізнених фрагментів, елементів інтелектуальних рефлексій, швидкоплинних чуттєвих спогадів авторки, її яскравих фантазій, пошуку смислу у мінливому й динамічному світі. Доволі впевнено заявила про себе молода художниця з Коломиї Юлія Цапурак. У її творі «Ейфорія» присутня емоційна загадковість форм та ліній, неповторна колірна гама».
А від себе зазначу, що представлені роботи є дуже інтер’єрними і медитавними, під них добре пити каву і думати про сенс життя чи про його безсенсовість, про ірраціональність людських почуттів і про їхню прекрасну владу над нами. І про те, що початок абстракціонізму поклала оця робота Василя Кандинського, яка тепер зберігається в Центрі Жоржа Помпіду в Парижі.