Громади Прикарпаття в умовах пандемії: владний Олімп має змінити ставлення до органів місцевого самоврядування

З огляду на карантин Івано-Франківське регіональне відділення Асоціації міст України посилює онлайн-присутність. У рамках проєкту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID відбулася онлайн-платформа «Громади Прикарпаття в умовах пандемії» на сторінці Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України https://www.facebook.com/if.rv.amu/ за участі народних депутатів України – Оксани Савчук, Зіновія Андрійовича, Ігоря Фріса, 34 голів громад та експертів. Журналісти також мали можливість долучитися до перегляду і поставити свої запитання учасникам заходу.

Учасники регіональної платформи напрацювали звернення до голови Верховної Ради України Дмитра Розумкова, прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, міністра охорони здоров’я України Максима Степанова, голови комітету з питань бюджету Верховної Ради України Юрія Арістова та голови комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Верховної Ради України Данила Гетманцева з проханням змінити своє ставлення до органів місцевого самоврядування.

«Наші громади – міста, селища, села, ОТГ, як це було завжди у складні часи, активно долучилися з перших днів до боротьби з пандемією, сприяють медичним працівникам, закладам охорони здоров’я у придбані ліків, медичного обладнання, засобів протиепідемічного захисту.

Окрім того, працівники місцевих рад у непростих умовах вирішують і інші питання життєдіяльності територій, зокрема це стосується роботи комунальних служб, сфер надання послуг, соціального захисту. Надають організаційну підтримку громадським активістам, які взяли на себе роботу щодо пошиття індивідуальних засобів захисту, допомагають на волонтерських засадах з підвезенням на роботу медиків, піклуються про самотніх людей похилого віку, малозабезпечені сім’ї. Попри обмеженість бюджетів, ОМС вдалося додатково вишукувати кошти на боротьбу з епідемією в сумі понад 20 млн. грн.» – йдеться у зверненні.

За словами лідерів громад, схвалення законопроєкту №3275, зокрема в частині податків на землю і нерухомості, позбавили органи місцевого самоврядування Прикарпаття близько 150 млн. грн. Ще більш неприйнятними для ОМС є показники, закладені у проєкті Державного бюджету на 2020 рік, оскільки місцеві бюджети недотримають 2,1 млрд. грн. субвенції на розвиток ОТГ, із ДФРР – 2,6 млрд. грн., на соціально-економічний розвиток – 0,3 млрд. грн. Це означає, що держава тільки декларує повноваження для органів місцевого самоврядування, водночас позбавляючи їх фінансових ресурсів.

«З 1 квітня 2020 року додаткові кошти мали надійти у місцеві бюджети з огляду на початок другого етапу медичної реформи. Однак цього не передбачено і тому виникає загроза зупинення планових операцій та госпіталізацій. Населення позбавляють можливості отримувати доступну та якісну медицину, що є його конституційним правом. Громади не можна залишати сам на сам із цими проблемами. Адже пандемія – це питання національної безпеки.

Не витримує критики і рішення щодо здійснення доплат медичним працівникам з місцевих бюджетів, як це пропонує уряд. Так, окремі органи місцевого самоврядування нашої області вишукали додаткові ресурси та зробили це заздалегідь, знайшовши ще і можливість преміювати медичних працівників. Однак зробити це всім ОМС не зможуть.

Переконані, що при виважених підходах з урахуванням проблем, спільними зусиллями народних депутатів України, органів державної влади, місцевого самоврядування надзвичайна ситуація, пов’язана з COVID-19 в Україні буде подолана з мінімальними людськими втратами, і тому просимо уряд України переглянути своє ставлення як у зазначеній частині, так і в інших напрямках співпраці влади та органів місцевого самоврядування», – наголошують лідери прикарпатських громад.

Крім цього, голови громад спільно з експертами виокремили низку проблемних запитань, які потребують термінового вирішення. Зокрема це стосується місцевих бюджетів, охорони здоров’я, житлово-комунального господарства тощо.

Редактор відділу газети “Галичина”