Від мешканців будинку №34 на вулиці Коновальця в Івано-Франківську надійшов тривожний лист. «Шановна «Галичино», – пишуть вони, – ну чому в нас так буває: коли треба діяти невідкладно, тоді зазвичай вичікують, поки, як мовиться, грім не вдарить? Ось і недавно безвідповідально повелося КП «Теплий дім», яке покликане дбайливо обслуговувати мережу централізованого опалення в місті. Про аварійний стан гарячої труби у підвалі одного з під’їздів ми інформували комунальне підприємство ще торік навесні. Дільничний майстер, який вивчав ситуацію на місці і вживав заходів, у телефонній розмові заспокоїв нас, що, мовляв, витік гарячої води локалізовано джгутом, а зварку застосують після закінчення опалювального сезону. Тож хвилюватися нічого. Та ось промайнули теплі літечко й осінь, а обіцяного комунальники не зробили. І з початком нового опалювального сезону окріп знову почав підмивати фундамент будинку, впритул до якого пролягає ця труба, аж поки її не прорвало повністю на світанку 22 грудня. Пара, що заповнила коридор під’їзду до п’ятого поверху включно, розбудила переляканих мешканців, які вкотре забили тривогу.
Незважаючи на те, що під ногами чавкала підігріта окропом багнюка, ремонтники аварійної служби того ж дня за лічені години ліквідували наслідки аварії і відновили в будинку теплопостачання. Та подякувати їм за це не знайшлося слів. Бо такої халепи взагалі могло не бути. За певної умови: якби той же майстер Василь Ігорович (прізвища нам не назвали) вчасно зреагував на черговий тривожний дзвінок ще за тиждень до аварії – 14 грудня. Його, схоже, не насторожило наше повідомлення, що гаряча вода під великим тиском у мережі загрозливо заливає підвальне приміщення, – майстер лише пообіцяв розв’язати проблему «не сьогодні-завтра».
Сподівалися також на втручання служби оперативного реагування міськвиконкому 15-80, до якої ми звернулися по допомогу в понеділок, 21 грудня. Та окріп у підвалі випередив виконання й чиновницького розпорядження. Хотілося б, аби цей факт дрімучого недбальства послужив уроком для тих, на кого покладено відповідальність за безаварійне функціонування теплової мережі в обласному центрі. Річ у тім, що нашому будинкові майже пів століття, а періодичні затоплення підвалу дощівкою, каналізаційними стоками (з ними теж мали мороку) чи тим же окропом із централізованої труби ослаблюють його фундамент, що може закінчитися катастрофою (і таких прикладів в Україні безліч). Будьмо ж завбачливішими!
Принагідно хочемо звернутися з проханням до адміністрації ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго», щоб котельні подавали тепло з урахуванням плюсових температурних коливань на вулиці. Адже нерідко бувають дні, коли його надлишок доводиться випускати через вікно чи балконні двері. І вже цілком несправедливо надсилати споживачам платіжки із захмарними цифрами без урахування безгрошів’я населення у час вірусної пандемії та зухвалого скорочення урядом субсидійної допомоги».
Прокоментувати ситуацію керівниця КП «Теплий дім» Наталія Ярощук доручила інженерові служби головного інженера профільтрубопроводу Вікторові КОРЖАКУ.
– Так, справді, 22 грудня було звернення мешканців будинку №34 на вулиці Коновальця про аварійну ситуацію – вихід гарячої пари з підвального приміщення третього під’їзду, – розповів інженер. – Ми викликали аварійну службу ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» – нашу підрядну організацію з обслуговування мереж централізованого опалення. Виявили протікання мережі, перекрили в будинку теплопостачання і провели зварювальні роботи із заміни дефектної ділянки трубопроводу. Аварійну ситуацію локалізували буквально того ж дня, сьогодні все працює у штатному режимі. У будинку №34 у міжопалювальний сезон було відремонтовано елеваторний вузол. А про те, що там майстри встановлювали якийсь джгут, нас не інформували. Тож факт його встановлення на трубопроводі наразі не можемо ні підтвердити, ні спростувати.
– В яку суму обійшлися підприємству і людям означені аварійні роботи?
– Мешканці не платили нічого, а наше підприємство орієнтовно витратило близько двох тисяч гривень.
– А з чим пов’язані такі недбальство і зволікання? Адже люди били тривогу ще навесні, а відтак і за тиждень до аварії – 14 грудня?
– Наскільки розумію із заяви мешканців, вони безпосередньо зверталися в обхід нас до пана Василя, очевидно, Янушевського, майстра у цьому тепловому районі, який є працівником ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго». Тобто заявку у нас не зареєстрували, штатних працівників у нас бракує, і ми, відповідно, звернення не відстежували.
– Тож, будь ласка, Вікторе Богдановичу, порадьте людям, куди звертатися у схожих ситуаціях?
– Якщо будинок перебуває в нашому управлінні, то в разі аварійної ситуації потрібно невідкладно телефонувати на «гарячу лінію» або безпосередньо до працівників КП «Теплий дім» на номер 750-600, а також можна повідомити через наш сайт. Є різні шляхи інформування.
– А як би мали діяти після отримання інформації від людей про можливу аварійну ситуацію працівники КП «Теплий дім» чи підрядної організації ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго»? Бо ж, як засвідчила ситуація з будинком №34 на вулиці Коновальця, часто зволікання чи недбальство пов’язані з тим, що, образно кажучи, одна комунальна рука не знає, що робить друга.
– Якщо люди звернуться до наших працівників, то невідкладно будуть виїзд на місце й обстеження, складання дефектного акта чи виклик працівників підрядної організації ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» для проведення ремонтних робіт. А у зв’язку з тим, що люди звернулися не до нас, а безпосередньо до підрядника, який наше підприємство про те не повідомив, то ми не могли на нього насісти і належно зреагувати. Як наслідок – сталося як сталося...
Недарма народна мудрість застерігає: де на одному грунті два газди, там годі сподіватися порядку. Тому-то лихо й сталося.