На моє переконання, нема такої професії, завдяки якій не можна було б допомагати тим, хто сьогодні на своїх плечах тримає фронт і порівняний спокій у тилових регіонах, а головно – незламну віру в перемогу України у війні з російськими загарбниками. Скажімо, таке заняття, як наносити камуфляжний малюнок на транспортні засоби ЗСУ, – це надзвичайно потрібна справа і така ж відповідальна. Тож сьогодні в рамках нашого редакційного проєкту «Людина у війні» знайомимо читачів з Миколою ЧЕМЕРИСОМ із села Вовчинець Івано-Франківської територіальної громади, котрий саме це і робить – покриває військові автомобілі спеціальним маскувальним забарвленням.
Власне, вже понад п’ять років цей чоловік як автослюсар за фахом і, сказати б, автохудожник за покликанням робить такий свій добровільний громадянський внесок у наближення перемоги України у війні з московитами – образно кажучи, творить бойовий макіяж для військових авто, покриваючи їх різними камуфляжними орнаментами та забезпечуючи завдяки цьому українських бійців додатковим захистом. А загалом він талановитий самоук, а всіх своїх професійних навичок, як сам жартує, навчився у власному гаражі. Працює на СТО «Тойота» в Івано-Франківську, а допомагає ЗСУ у вільний від роботи час.
– Тонкощі нанесення на автівки камуфляжу опанував самотужки вже у часі війни з російськими загарбниками, – розповідає М. Чемерис. – Фарбую їх чи не щодня. За приблизними підрахунками, вже покрив камуфляжним орнаментом майже дві з половиною сотні різних авто.
– Що у Вашій праці, Миколо, найголовніше?
– У моїй роботі нема нічого важкого чи надзвичайного. Головне – щоб було бажання допомогти, а ще – придумати гарний орнамент. Хтось із замовників забагає розфарбовувати його авто на його ж смак, а дехто просто замовляє просте покриття транспорту зеленим кольором. Є такі, що хочуть більше пісочного відтінку, а інші просять, щоб були галузки з листям і т. ін. Все залежить від пори року й місця майбутнього призначення автомобіля. Використовуємо у роботі, образно кажучи, фарбу не для парканів, а високої якості – вартістю від шестисот до однієї тисячі двохсот гривень за літр. Все залежить від замовників. На джип, наприклад, потрібно два – два з половиною літри фарби.
– А які камуфляжні орнаменти тепер у тренді у військових?
– Нічого особливого – дуже прості орнаменти. Здебільшого замовляють, щоб автомобіль пофарбувати в зелений колір, а відтак понаводити чорні хвильки. А взимку, щоб злитися з довкіллям, військові замовляли або світло-сірі відтінки, або чорний і темно-сірий піксель. Український піксель – універсальний камуфляж для різних місцевостей і пір року.
– Як майстер з чого починаєте роботу після того, як Вам пригнали авто для камуфляжу?
– Звичайно, авто повинно бути чистим і сухим, а якщо ні, то загонимо його на мийку. Транспорт підсихає, а відтак заганяємо його у спеціальну камеру, в якій ті його частини, які не потрібно фарбувати, обробляємо епоксидною ґрунтовкою та обклеюємо малярним скотчем чи фолією. Лише після цього наносимо фарбу пульверизатором. Якщо хтось не визначився з орнаментом, то ми пропонуємо великий вибір світлин, наочно демонструючи види камуфляжу. Вартість матеріалу для камуфляжу на стандартний пікап сягає близько двох з половиною тисяч гривень. Для ЗСУ ми такі роботи виконували й виконуємо безоплатно, а замовники чи волонтери відшкодовують тільки вартість матеріалів. Ми замовлення виконуємо якісно й матеріали добираємо також якісні. Наприклад, вже не один рік працюємо з «Колормаркетом» – автомагазином із фарбами, нарікань ще не було жодних. Там уміють працювати оперативно й не підводять нас. Наші військові задоволені роботою. Свого часу замовлень на покриття автомобілів камуфляжним орнаментом було значно більше, а останнім часом рух відчутно сповільнився і волонтери вже не так часто звертаються по нашу допомогу.
– Чому? На фронті не бракує транспорту.
– Та ні, думаю, що просто люди втомилися.
– Чи можете креативно підходити до покриття авто камуфляжними орнаментами?
– Так, звичайно. Пригадую, як восени творив красу, покриваючи машини зображеннями різних галузок чи листям, використовуючи широку палітру кольорів. А чи виконувати зимовий камуфляж, чи весняний, літній або осінній – для мене як майстра такі обставини суті справи не змінюють. Завжди працюємо відповідально та якісно. Головне, щоб була добра погода, а Бог давав здоров’я…
У Вовчинці, де М. Чемерис мешкає разом із дружиною Мар’яною й дітьми Артуром і Камілою, живуть надзвичайно працьовиті люди, які надійно тримають трудовий фронт.