Чи побачить себе Україна повноцінною членкинею НАТО хоча б 2030-го?

Останніми тижнями в інформаційному просторі нашої держави почастішали заяви-сподівання на вступ до Північноатлантичного альянсу. «Україна вже давно заслужила право отримати План дій щодо членства в НАТО (ПДЧ) і давно готова його реалізовувати», – заявила недавно пані віцепрем’єр-міністр із питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина.

Вона також нагадала, що жоден офіційний документ не засвідчує неможливість для країни «з територіальним конфліктом» стати членом НАТО чи Євросоюзу. Тим паче, що світ – на порозі серйозної зміни геополітичного розкладу сил. «Сьогодні НАТО формує стратегію на 10 років. І я можу підтвердити, що Україна готова до ПДЧ. Президент, уряд і парламент – і це унікальна ситуація за останнє 20-річчя – спільно й наполегливо працюють над тим», – зазначила О. Стефанішина.

Правда, за її ж словами, для отримання ПДЧ Україні ще належить здійснити низку важливих реформ, які вже й упроваджуються, – це, наприклад, реформування системи оборонних закупівель, сектору безпеки й оборони, Служби безпеки та верховенства права... Звісно, виконувати той план, зізналася вона, можна ще нескінченно довго, і навела при цьому приклад Північної Македонії, яка здійснювала ПДЧ протягом 20 років.

«Але ми заслужили ПДЧ ще 1994-го, коли підписали Будапештський меморандум, і 2008-го, коли прийняли рішення, що Україна буде членом НАТО. Я думаю, що нині якраз той історичний момент, коли є консенсус у цьому питанні, як мінімум, 14 країн Альянсу, є нова американська адміністрація, і президент США має унікальне розуміння українського файлу... Україна і Грузія єдині країни – не члени НАТО, що відповідають за безпеку в Чорноморському регіоні. Тому членство нашої держави в Альянсі – це велика робота, потрібна не лише нам», – резюмувала віцепрем’єрка...

Наприкінці лютого Президент Володимир Зеленський затвердив програму Україна-НАТО на 2021-й. І продемонстрував рішучу налаштованість домагатися членства в Альянсі вже у відповіді на запитання одного з телеканалів про те, про що насамперед він запитає Джо Байдена, коли стрінеться з ним. «Містере президенте, чому ми ще досі не в НАТО?», – відповів нинішній глава Української держави.

Цього ж року Збройні сили України й НАТО проведуть на українській території спільні командно-штабні навчання під назвою «Незламна стійкість». А на заяву прем’єра Дениса Шмигаля під час його візиту до Брюсселя 6 лютого, що Україна не хоче відставати від Грузії та розраховує разом з нею отримати ПДЧ, генсек НАТО Єнс Столтенберг відповів, що наразі конкретної дати вступу України до цього військового блоку немає, але союзники з Альянсу визнають нашу державу як потенційного кандидата на вступ до НАТО і надають їй практичну допомогу у здійсненні реформ для наближення до тих євростандартів, досягнення яких є передумовою для набуття членства в організації.

Словом, Україна розраховує стати повноцінною членкинею НАТО... у 2030 році, як заявила перша заступниця міністра закордонних справ Еміне Джапарова в своєму відеозверненні ще 4 грудня 2020-го.