Чи може оскарження в КСУ нового районування в Україні зупинити децентралізацію?

Конституційний суд України відкрив конституційне провадження у справі щодо конституційності постанови Верховної Ради про утворення та ліквідацію районів за конституційним поданням 49 народних депутатів України. Автори конституційного подання, зокрема, вважають, що, здійснивши укрупнення окремих районів, парламент обмежив право на доступ до суду, оскільки «важливими елементами доступності суду як інституції є територіальна наближеність суду та стабільність судової системи».

Також автори подання вважають, що з ухваленням цієї постанови ВР створила правову невизначеність щодо територіальної юрисдикції місцевих судів та ін. У поданні ще заявлено клопотання про визнання провадження в цій справі невідкладним «з метою мінімізації наслідків, які можуть бути завдані постановою».

Прикарпатські самоврядці стурбовані конституційним провадженням у справі щодо конституційності постанови Верховної Ради про новий поділ на райони, дехто навіть вважає це загрозою децентралізації.

Щодо ініціативи скасування нового районування висловив свою думку голова Івано-Франківської районної ради Василь Попович: «Районні ради нині, зокрема Івано-Франківська, забезпечують процес передачі установ і майна на рівень територіальних громад, що дозволить громадам плавно перейти до повноцінного, ефективного управління. Оскарження нового поділу на райони після виборів на новій адміністративно-територіальній основі виглядає, щонайменше, дивною ініціативою. Укрупнення районів пришвидшує процес завершення децентралізації».

Голова Богородчанської ТГ Ростислав Заремба наголосив, що районний рівень без чітких повноважень і фінансового ресурсу не має перспективи. Працівники і депутати районних рад стали заручниками цієї ситуації, вони не мають ні повноцінного бюджету, ні повноцінної структури і навіть деякі ради належного місця розташування. А оскарження нового поділу на райони після місцевих виборів, які відбулися на новій адміністративно-територіальній основі, виглядає абсурдним.

Заступник голови Солотвинської ТГ Юрій Іванишин наголосив: «У зв’язку з упровадженням реформи з децентралізації влади, створенням об’єднаних територіальних громад райони втратили притаманні їм функції, тому немає доцільності повертати попередню їх кількість. Зменшення кількості районів сприяє підвищенню ефективності управління територіями. А народним депутатам доцільніше прийняти законодавчі зміни з метою приведення їх у відповідність до нового адміністративно-територіального устрою. Скасування постанови про утворення районів – це буде фактично істотним кроком назад у реформі децентралізації і сприятиме розбалансуванню системи місцевого самоврядування в Україні».

Голова Надвірнянської ТГ Зіновій Андрійович, який до місцевих виборів працював парламентарем, зазначив: «Відповідно до Закону «Про внесення зміни до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо територіальної юрисдикції місцевих судів на території України до прийняття закону щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв’язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди здійснюватимуть свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної постановою Верховної Ради «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року».

Редактор відділу газети “Галичина”