Володимир Фесенко: Ймовірність того, що війна проти російських нападників може завершитися 2023-го, досить висока, але не абсолютна

Російське вторгнення в Україну стало подією року-2022 не лише для нашої держави, а й для Європи і загалом для системи глобальної безпеки у світі. Тому ключове запитання у політиків, бізнесменів та пересічних громадян на євразійському континенті: чи завершиться війна 2023-го? Від цього залежатимуть тенденції економічного розвитку і політичного життя не лише в Україні, а й на всьому материку. Своїми припущеннями з того приводу ділиться відомий політолог, директор Центру політичних досліджень «Пента» Володимир ФЕСЕНКО.

На жаль, однозначної відповіді на те запитання наразі немає. Але обриси майбутнього перебігу подій вже окреслилися, тому можна означити ймовірні сценарії найближчої перспективи щодо війни в Україні. Спочатку розгляньмо ті версії закінчення війни, які вже обговорюють. Як на мене, вони найменш імовірні. Наприклад, №1: перемога росії. Путіну не вдалося досягти такого результату навіть у перші тижні війни, коли, здавалося, він мав для цього всі можливості. А з часом воєнні дії засвідчили, що рф помітно слабшає і поступово відступає з окупованих територій в Україні. До того ж Київ спирається на військово-технічну й економічну підтримку своїх міжнародних партнерів. Так, москва має великі природні, економічні й людські ресурси, тому кремлю вистачає грошей на війну. Та їх достатньо лише для її продовження, а не для перемоги. З другого боку, героїчний спротив українського народу, успішні дії ЗСУ зруйнували для рашистів таку можливість, навіть якби у них було ще більше ресурсів, ніж вони мають.

Другий з таких сценаріїв – мирний договір між росією й Україною. Після анексії рф чотирьох тимчасово окупованих українських областей зникла навіть теоретична ймовірність будь-якого компромісу. Кремль навряд чи погодиться на повернення Україні хоча б деяких з анексованих територій, а для українців є неприйнятною відмова навіть від частини регіонів, захоплених росією. З боку окремих країн та міжнародних організацій періодично можуть виникати різні мирні плани завершення війни між росією й Україною, але в обох сторін вони зустрічатимуть критичну реакцію.

Третій сценарій – виникнення прямого воєнного конфлікту між росією й НАТО, в тому числі ризик глобальної ядерної війни. За оцінками більшості експертів, поки що це малоймовірний (через свою фатальність), але все ж можливий варіант розвитку нинішньої війни.

Захід явно намагається уникнути такого фатального сценарію. Та чого чекати від путіна, який невблаганно йде шляхом ескалації? Чи готовий він на відчайдушні кроки перед загрозою поразки? І чи виконуватимуть у рф злочинні накази, здатні знищити саму росію, а разом з нею й більшу частину світу? На ці запитання немає однозначних відповідей. Але у найближчій перспективі такий сценарій видається малоймовірним, оскільки путін намагатиметься досягти своїх цілей суто конвенційними засобами.

Найбільш неоднозначний і, по суті, тупиковий сценарій – заморожування війни. Виникнення рівноваги військових потенціалів протилежних сторін, стабілізація лінії фронту та перехід бойових дій у позиційну фазу на досить тривалий період (близько року, а можливо, й довше). Максимум, що можливо в рамках цього сценарію, – досягнення технічної та процедурної угоди про припинення вогню (на рівні військового керівництва обох сторін). Варіант «заморожування війни» може бути задіяний і в разі виникнення вкрай критичних проблем для енергетичної системи України в умовах величезних гуманітарних ризиків для великих міст нашої країни. Звісно, це не передбачає остаточного миру, швидше йдеться про невизначену та нестабільну паузу перед новою «гарячою фазою». При цьому, як показав досвід війни на Донбасі, угоду про припинення вогню періодично можуть і порушувати з обох сторін.

Схожий варіант розгортання подій буде можливий за таких умов: росія пристосовується до тривалої війни, але не має можливості перемогти Україну; Захід продовжує надавати Києву помірну (але вже в менших обсягах) військово-технічну та економічну підтримку, мінімально необхідну для стримування російської агресії, однак недостатню для наступу і звільнення окупованих територій; міжнародні партнери можуть підштовхувати керівництво України до угоди про припинення вогню…

Звісно, реалізація такого сценарію неминуче викличе критику як в Україні, так і в рф, що також зумовить нестабільність передбачуваного ним порядку речей. В Україні може виникнути протистояння між прихильниками продовження війни і тими, хто підтримуватиме хоча б тимчасове припинення воєнних дій і масових обстрілів великих міст. І це навряд чи позитивно відіб’ється на рейтингах чинної влади. Залежно від цих тенденцій і ситуації на фронтах вирішуватиметься проблема воєнного стану в Україні. Більш імовірний варіант розгортання подій – його продовження і перенесення дати парламентських виборів на 2024 рік, уже після проведення президентських виборів. З огляду на найближчу перспективу такий сценарій малоймовірний. Але в разі затягування війни на тривалий період (як мінімум до осені 2023 р.) його можливість зростатиме.

Найоптимістичніший для України сценарій – цілковите звільнення окупованих територій. Він можливий у разі поєднання таких чинників, як істотне посилення з допомогою міжнародних партнерів військового потенціалу України, що створить значну перевагу над російською армією та дасть змогу ЗСУ здійснити успішні наступальні дії, та виникнення в рф гострої внутрішньополітичної кризи внаслідок важких воєнних поразок.

Завершення війни в цьому разі відбудеться або внаслідок виходу ЗСУ на українсько-російський кордон 1991 року та фактичного припинення воєнних дій, або шляхом підписання (представниками ЗСУ) домовленості про припинення воєнних дій по лінії українсько-російського кордону 1991-го.

Реалізація такого сценарію значно посилить зовнішньополітичні позиції України. Зокрема з високою ймовірністю розпочнуться переговори про вступ України до ЄС, а також з’являться сприятливі умови для розгляду заявки України на вступ до НАТО.

За такого розгортання подій можна очікувати високого рівня підтримки Президента Володимира Зеленського та його політичної сили. Якщо війна завершиться восени, то процедурно воєнний стан буде припинено в листопаді чи грудні 2023-го. І тоді навесні 2024 р. відбудуться президентські вибори, а восени – парламентські, що відповідає інтересам президентської команди. За таких умов відбудуться значні зміни у партійній системі України, зокрема поява нових політичних сил, а також ребрендинг панівної партії з оновленням її керівництва й кадрового складу.

Втім, імовірний і помірно оптимістичний сценарій – «бойова нічия»: поступове (поетапне) звільнення більшої частини окупованих територій, за винятком Криму та, можливо, частини Донбасу, вихід української армії на приблизні рубежі 24 лютого 2022 року. Цей сценарій може стати можливим за таких умов: достатньо успішні наступальні дії ЗСУ; відносно стабільна військово-технічна та економічна підтримка України її міжнародних партнерів; військово-політичне та економічне ослаблення росії, але без виникнення в ній системної внутрішньої кризи; стабілізація лінії фронту на адміністративному кордоні з Кримом і, можливо, на Донбасі. У цьому разі воєнні дії через якийсь час можуть завершитися технічною угодою про тимчасове припинення вогню. Питання про звільнення Криму перейде у дипломатичну площину.

Такий сценарій може спрацювати і внаслідок зміни позиції наших міжнародних партнерів, які остерігатимуться ризиків застосування рф тактичної ядерної зброї у разі наступу українських військ на Крим. Якщо ж у нашому суспільстві виникне відчутний запит на завершення війни навіть без звільнення Криму, це також сприятиме здійсненню саме такого сценарію.

Ситуація в Україні за таких умов розгортатиметься суперечливо. Виникне критика щодо неповного звільнення окупованих територій. Та водночас загал радітиме і звільненню тих територій, які Україна контролювала до 24 лютого 2022-го. Питання про продовження воєнного стану вирішуватимуть залежно від ситуації на фронті. Парламентські вибори з високою ймовірністю буде перенесено на 2024-й, і вони так само відбудуться після президентських.

Отже, ймовірність того, що війна проти російських нападників може завершитися цього року, є досить високою, але все ж не абсолютною. Конкретний формат завершення війни визначатимуть ефективність бойових дій кожної зі сторін, які воюють, ступінь підтримки України її міжнародними партнерами, а також ситуація в росії.