Аукціони для “зеленого тарифу”. Нові правила

З липня 2019 року в Україні запрацює система аукціонів для розподілу квот державної підтримки виробництва електроенергії.

Як уже було сказано в матеріалі "Влада заборонила..." 25 квітня Верховна Рада законопроектом №8449-д змінила конкурентні умови виробництва електроенергії з альтернативних джерел.

Раніше будь-який інвестор, який збудував електростанцію, що використовує відновлювані джерела енергії (сонце, вітер, біогаз і т. д.), мав право продати свою електроенергію Державному підприємству «Енергоринок» за "зеленим тарифом", який є вищим за звичайний. Наприклад, оператори сонячних електростанцій, побудованих у 2017-2019 роках, отримують близько 15 євроцентів за кожну кіловат-годину проданої електроенергії. З моменту встановлення "зеленого тарифу" така ціна для кожного інвестора зафіксована в євро до 2030 року та змінюється відповідно до коливань курсу валют.

Такий механізм ввели, аби залучати інвестиції у відновлювану енергетику країни. Інвесторів цікавило страхування валютних ризиків і можливість гарантованого продажу електроенергії, щоб розрахуватися з кредиторами.

Останніми роками вартість технологій в галузі відновлюваної енергетики значно знизилася (наприклад, сонячних панелей за 2018 рік - на 35%), що, своєю чергою, здешевило проекти.

Надто високий розмір "зеленого тарифу" створював ризики дефолту галузі, адже держава не могла б виконувати власні гарантії викупу дуже дорогої електроенергії. Така ситуація може призводити до численних інвестиційних арбітражів та відтоку інвестицій.

Тепер же, за умовами аукціону, квоти держпідтримки відновлюваної енергетики будуть розігруватися між інвесторами на відкритих аукціонах. Стартовою ціною на аукціоні буде визначено у законі розмір зеленого тарифу, який буде йти на пониження.

Переможець аукціону, який запропонує найнижчу ціну продажу 1 КВт/год. електричної енергії, отримає державну підтримку - право продажу електроенергії гарантованому покупцю за встановленою на аукціоні ціною терміном на 20 років з моменту введення в експлуатацію генеруючих потужностей.

Для потужних вітрових та сонячних електростанцій (наприклад, для потужних вітрових зі встановленою потужністю понад 5 МВт та сонячних - понад 1 МВт - електростанцій) ці аукціони будуть єдиною можливістю для отримання державної підтримки. Інвестори інших проектів відновлюваної енергетики зможуть обирати - чи змагатися на аукціонах за 20-річну підтримку, чи пройти звичну процедуру отримання "зеленого тарифу" до 2030 р.

Також до кінця 2019-го будь-який інвестор незалежно від потужності його електростанції ще зможе закріпити за собою право на отримання "зеленого тарифу" без участі в аукціоні:

- до 31 грудня 2019 р. закінчити будівництво електростанції й отримати сертифікат чи декларацію про готовність її до експлуатації;

- або укласти договір купівлі-продажу електроенергії за «зеленим тарифом» з Філією «Гарантований покупець» ДП «Енергоринок» (так званий Pre-PPA або Preliminary power purchase agreement) відповідно до ст. 71 Закону «Про ринок електричної енергії». Після укладення договору в інвестора буде 2-3 роки часу для закінчення будівництва електростанції з метою отримання "зеленого тарифу" без участі в аукціоні.

Зазначається в нових правилах і те, що звільнення від аукціонів будуть надавати лише ті Pre-PPA договори, що укладені згідно ст. 71 Закону «Про ринок електричної енергії». Це важливо, бо відповідний проект типового договору був прийнятий НКРЕКП 26 квітня і набуде чинності з 1 липня 2019-го.

Будь-які інші Pre-PPA договори, що вже укладені з ДП «Енергоринок» у старій редакції, за новим законом не гарантують отримання «зеленого тарифу" без участі в аукціоні. Тому інвесторам, котрі мають такі документи, слід їх переоформити.