…А природа мстить

Вочевидь, найтрагічнішим наслідком негоди – зливи, грози, град – стала загибель 26-річного туриста зі Львова на горі Грофа. Його вбила блискавка. Судячи з попередніх даних, молодий чоловік загинув через власну необачність. Разом із 22-річним товаришем він вирішив піднятися на вершину, попри те, що наближалася гроза. Як написав у соцмережі один з гірських рятувальників, вже було чути удари грому, скупчилися хмари. Та хлопці все ж пішли. На горі – спираємося на інформацію зі згаданого допису – від удару блискавки молодшого туриста відкинуло вбік і він, втративши зв’язок із товаришем, спустився до будиночка, в якому зупинилися перед сходженням. Не дочекавшись приятеля, зателефонував до рятувальників. У пошуках потерпілого задіяли снігоболотохід «Богун». Через кілька годин чоловіка знайшли мертвого за 10-15 метрів від вершини.

У другому випадку від удару блискавки загорівся будинок. На щастя, фізично люди не постраждали. Та найбільшої біди, вже не вперше, наробили дощі. Навіть Чорний Черемош вийшов з берегів. Нинішня ситуація дещо дивує, бо якщо раніше повені навесні або на початку літа можна було пояснити насиченістю землі вологою через танення снігу, то ця зима була сухою. Можливо, це наслідок хижацького вирубування Карпат. І коли прочитав, що в одному із сіл Верховинського району вода завдала збитків підприємцям, котрі займаються деревообробкою, подумав, що частково самі в цьому винні. Та це наразі емоції. Вдамося до цифр, хоча вони навряд чи остаточні. За офіційними даними управління з питань цивільного захисту ОДА, від стихії найбільше потерпіли Косівський, Верховинський, Снятинський та Долинський райони. Підтоплено, по суті залито водою, близько 400 домогосподарств, понад сотню житлових будинків, більше 800 га сільськогосподарських угідь. Люди у відчаї, бо є небезпека втратити урожай, як було під час повені 2008-го. А в нинішній ситуації, коли Україна закуповує картоплю аж у Колумбії, а соцмережами шириться інформація, що з Державного резерву продали чи не все зерно, українцям є чим перейматися. Тим більше, що, так би мовити, майно приватних ґаздів навряд чи застраховане, отож залишається тільки сподіватися на милість держави.

Серйозних збитків завдано нашим дорогам, здебільшого – автошляхам місцевого значення. Загалом знищено та пошкоджено близько 70 км дорожнього покриття. Та це ще не все. Скажімо, у Верховинському районі через сель, який перекрив дорогу, стало неможливим транспортне сполучення із селом Дзембронею. Фактично неможливо виїхати й до сусідньої Чернівецької області, де стихія також наробила чимало бід. Вкотре проявила себе норовлива річка Рибниця в Косівському районі. В одному місці вода підмила 40 метрів підпірної стінки. Знищено також частину берегоукріплень на Чорному Черемоші. Крім того, вода знесла п’ять мостів комунальної власності. Вирвано водостічні труби. Коротко кажучи, збитки чималі. І знову виникає запитання, чи можна було б їм хоча частково запобігти. Наведемо приклад. В одному із сіл Рогатинського району вийшов з берегів потічок і вода затопила кілька обійсть. «Гуляла» в тому числі і в житлових будинках. Потерпілі кажуть, що цього не сталося би, якби потічок був почищений і під мостом не було, по суті, загати. До речі, не раз саме такі обставини призводили до того, що під час сильних дощів заливало місцеві обійстя.

Традиційно були обриви ліній електромереж та падіння дерев на дороги. А ще додали роботи нашим рятувальникам туристи. Важко сказати, чому за таких складних погодних умов їх тягнуло на подорожі. Ми вже розповіли про загибель львів’янина. Ось ще приклад. Екстремальна ситуація виникла з 22-ма особами, серед яких було шестеро дітей, котрі в неділю вирішили помилуватися Манявським водоспадом у Богородчанському районі. Та коли спробувати повернутися, це стало неможливим, тому що раптово порівняно невеличка у звичайних умовах гірська річка Манявка розлилася так, що навіть місцевий житель, котрий приїхав їм на допомогу вантажівкою підвищеної прохідності, не зміг її подолати. Тоді зателефонували до рятувальників. По суті, там було три групи туристів. Четверо осіб ішли пішки. Ще шестеро приїхали на позашляховику. Вони прихистили четвірку у своїй машині. Їх першими евакуювали. Вода була настільки стрімка, що навіть «Богун» не могли задіяти. Тому спочатку евакуацію здійснювали за допомогою рятувальних мотузок. Потім уже в нагоді стала вантажівка. Зазначимо, що це відбувалося вночі. А другій групі туристів з 12 осіб на квадроциклах ніч довелося провести просто неба, їх евакуювали вже в понеділок. На щастя, обійшлося без потерпілих. Підсумовуючи, хочу нагадати фразу: «Бог прощає нам наші гріхи, а природа мстить». Задумаймося над цим…

Редактор відділу газети “Галичина”