В Івано-Франківську відкрили цифровий музей «Місто і зброя»

8 травня 2024 року на території Комплексу колишнього палацу Потоцьких в Івано-Франківську запрацював цифровий музей «Місто і зброя». Про це повідомили в КП «Простір Інноваційних Креацій «Палац».

Корпус Ж – колишній адміністративний корпус гарнізонної лікарні, що діяла на території палацового Комплексу. Ремонтно-реставраційні роботи в частині його приміщень провели в рамках реалізації проєкту «Назад до наших спільних коренів» (ROOTS, 2SOFT/2.1/133) ROOTS - Back to our Common Roots, що впроваджується в рамках Спільної Операційної Програми Румунія-Україна 2014-2020 за співфінансування Європейського Союзу.

Грантовий проєкт виграло Департамент інвестиційної політики Івано-Франківської міської ради. Відповідальними партнерами за реалізацію заходів проєкту в Івано-Франківську є Департамент економічного розвитку, екології та енергозбереження, а також Центр муніципального та регіонального розвитку - Ресурсний центр. Крім закупівлі обладнання й наповнення експозиції музею, програмою були передбачені кошти на виготовлення науково-проектної документації та, власне на ремонтно-реставраційні роботи та інженерне забезпечення.

«Старт роботи музейного простору приурочили до відзначення 362-ї річниці з часу заснування міста. Власне, очікували його відкриття набагато скоріше, але, на жаль, реалізацію спочатку сповільнила пандемія ковіду, а потім – повномасштабне російське вторгнення. Дякую всім дотичним за роботу над цим проєктом, який, фактично, є «першою ластівкою» на шляху до повернення до життя палацових споруд. Дякуємо Євросоюзу за підтримку України, нашого міста та палацу Потоцьких, який є його серцем!», – каже міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків.

Директор КП «Простір інноваційних креацій «Палац» Володимир Гайдар зазначив, що силами комунального підприємства розроблено концепцію ревіталізації та розвитку всього палацового Комплексу. Корпус «Ж» нею передбачено під віртуальний цифровий музей. Не класичний музей, не музей з артефактами й фондами, а такий, що має співпрацювати з відвідувачами в найближчий зараз спосіб – за допомогою гаджетів, якими люди користуються майже постійно.

Володимир Гайдар
«Конкретно цей проєкт починався як «музей зброї», але до фінального вирішення дійшла назва – музей «Місто і зброя», що розкриває тему життя нашого міста в часи воєн: від заснування Потоцькими, через Першу та Другу світові війни. Тему сьогодення будемо доповнювати згодом зброєю української перемоги. Зараз наш музей розповідає історію зброї в контексті розвитку міста. У кожному періоді представлені репліки найбільш відомих видів озброєння в натурному і в цифровому виглядах. З реальних є точні репліки зброї: пістолет, який запалювався кремнієвим запальником; бартка; шабля; найбільш поширена рушниця – малінхерка тощо. Віртуальними є архівні картографічні відтворення: давні поштівки, карти, відеоматеріали. Є динамічні анімації, слайдшоу, які представляють кожен з періодів. Деякі цифрові речі виконані з допомогою штучного інтелекту. На манекенах при вході представлені точні копії одностроїв різних періодів: приватної армії Потоцького, воїнів УГА та УПА. Деякі артефакти одностроїв оригінальні, деякі – відтворені реконструкторами, що працювали, зокрема, над костюмами для фільму «Довбуш», – розповідає директор КП ПІК «Палац» Володимир Гайдар.

Основні завдання, які ставили перед собою в реалізації цього проєкту – шляхом інформаційного та емоційного впливу на відвідувачів музею згенерувати важливі і засадничі питання, стосовно зброї і міста, ролі зброї на різних етапах існування міста тощо.

Крім проведеної кропіткої роботи над експозицією, варто відзначити й проведені ремонтно-реставраційні роботи. У рамках першої черги (першого пускового комплексу) реставрації нежитлових приміщень корпусу Ж Комплексу колишнього палацу Потоцьких в Івано-Франківську, з пристосуванням під музейно-виставкові приміщення, було виготовлено науково-проектну, технічну документацію, яка пройшла експертизу. Одразу після отримання дозволу на виконання робіт було здійснено підсилення фундаментів та їх подальший захист від замокання. В будівлю корпусу заведено всі необхідні інженерні мережі.

Приміщення розплановані під музейно-виставкову функцію (вхідна зона, рецепція з адміністрацією, гардероб, санвузли, універсальний експозиційний простір). На задіяній площі провели всі підготовчі та загально будівельні, реставраційні роботи зі стінами: промоніторили зсередини та ззовні, очистили до «живої» кладки проблемну штукатурку у місцях, де було замокання і здатність до відшарування; здійснили тинькування стін піщано-вапняною штукатуркою – щоб добре зв’язалась з існуючою, провели «чистове» пофарбування. Зі стелею проробилися такі ж маніпуляції, як зі стінами. Вона автентична, зроблена по дерев’яних балках і очеретяному настилу. Зробили додаткове армування сітками, щоб мінімізувати появу тріщин.

Залишили та відреставрували також повністю всі скруглення між стелею та стінами. Відреставровано паркет. На підлозі в коридорах штучний камінь «тераццо», який теж автентичний і відреставрований. Проведена реставрація дерев’яних вікон, підвіконь зсередини та внутрішніх дверей. Також завершено реставрацію та відновлення втрачених елементів дерев’яних вхідних дверей. Облаштовано санвузол. На вході в музейний простір є пандус для безбар’єрного доступу маломобільних груп населення.

«Проєктом влаштування цього музею передбачено реставрацію тільки частини приміщень корпусу, вхідні двері і сходи з пандусом. Також проведено ремонт даху. Тому паралельно з реалізацією цього проєкту, згідно ґрантової програми, також активно шукаємо кошти, щоб в ідеалі завершити реставрацію та пристосування усієї будівлі корпусу Ж під музейно-виставкові приміщення, провести реставрацію фасаду», – каже директор КП ПІК «Палац» Володимир Гайдар.

В подальшому до віртуального музейного простору на базі корпусу Ж заплановано влаштувати експозиції за темами: Ідеальні міста Європи та місце Станіславова серед них, генеалогічний музей роду Потоцьких, музей комплексу «Палац-шпиталь», музей історії та археології міста. Формат музейного простору дозволяє без залучення великих площ розширювати та доповнювати експозиції, використовуючи технічні можливості сучасного експозиційного обладнання.

Загалом втілення розробленої концепції розвитку та ревіталізації палацового Комплексу потребує значних капіталовкладень, які точно не зможуть бути профінансовані виключно коштом міського бюджету. Тож ведеться активна робота для залучення партнерів та інвестицій, в тому числі і міжнародних. Зокрема, в рамках проєкту «Підтримка швидкого економічного відновлення українських муніципалітетів», який фінансується урядом Німеччини, планується в колишньому хірургічному корпусі палацу Потоцьких, тобто корпусі А, створити «Палацову майстерню аналогової та альтернативної фотографії», «Палацовий медіапростір» та коворкінг для розвитку релокованих і місцевих креативних індустрій. В рамках цього проєкту відреставрують перший поверх.

Наразі відвідувачів серед франківців і гостей міста на території Комплексу колишнього палацу Потоцьких запрошує відкритий музей «Місто і зброя», який працюватиме з вівторка по неділю включно, з 10-ї до 17-ї години.

Приєднуйтесь до нашого каналу в Телеграмі та сторінки у Фейсбуці, щоб дізнаватись про найважливіші новини.