Зворушливий «Великдень у Космачі». Відтрембітав Х обласний відкритий гуцульський етнографічний фестиваль

 На сцені – керівники Космацької ТГ і поважні гості фестивалю.

На Косівщині у селі Космачі – адміністративному центрі об’єднаної громади – відбувся Х ювілейний гуцульський етнографічний фестиваль «Великдень у Космачі». Започаткований 2007 року, він уже став доброю традицією популяризації культурної автентики регіону, його художньої самодіяльності і образотворчого мистецтва. Але цей форум народної культури, який тривав кілька днів, можна назвати відродженням етнічного фестивалю після деякого затишшя. У нинішніх складних українських реаліях етнічне свято відбулося завдяки старанням передусім керівництва Космацької сільської ради територіальної громади на чолі з головою Дмитром Мохначуком та його першою заступницею Ганною Варцаб’юк.

У фестивальному дійстві, яке відбувалося на сцені сільського Будинку культури, взяли участь понад два десятки розмаїтих колективів народної творчості з різних куточків Прикарпаття і сусідніх областей. Але формат цьогорічного «Великодня в Космачі» виразно випрозорив дві його стрижневі складові – культурну і ділову.

На цій особливості форуму наголосив і депутат Івано-Франківської обласної ради, директор Інституту гуманітарної підготовки та державного управління ІНТУНГ, професор Дмитро Дзвінчук, який зокрема зазначив: «Справді, 2007 року цей фестиваль як міжнародний представницький форум ініціював заслужений майстер народної творчості, журналіст і знана постать у мистецькому світі в Україні та за її межами Дмитро Пожоджук – тодішній голова Космацької сільської ради. Це були часи президентства Віктора Ющенка – роки національного піднесення і відродження національної ідентичності, пошуку національних коренів. Але з часом ця космацька ініціатива завмерла. Адже кожен такий захід вимагає не лише інформаційної промоції, а й великих матеріальних затрат. Тож я кілька років тому виступив з ініціативою відродити «Великдень у Космачі», щоб не втрачати здобуте роками. Почалося його відновлення – етнофестиваль увійшов до обласної програми, яку підтримали обласна рада й облдержадміністрація.

Заграли трембіти, загули роги – свято почалося.

Знаково, що відбулася не просто мистецька подія. Ми милувалися не лише неповторною емоційною стороною дійства, а й дуже важливо, що на заклик Асоціації органів місцевого самоврядування і запрошення голови Космацької сільської ради об’єднаної громади Дмитра Мохначука у Космачі зібралися керівники всіх територіальних громад Прикарпаття. На мій погляд, у чинного голови Космацької громади є те, що нині найбільше потрібне керівникові – здатність об’єднати людей, слухати людей, примусити повірити в ту справу, яку роблять, повести громаду. І це помітно навіть за пів року його роботи. Адже у конференції на базі Космацької територіальної громади взяв участь один із сьогоднішніх ініціаторів та ідеологів децентралізації заступник міністра регіонального розвитку В’ячеслав Негода. Він акцентував, що Україна лише почала процес децентралізації – створенням об’єднаних громад закладено її підвалини і зроблено перший крок, а далі потрібно робити наступні кроки, зокрема у підведенні під цю справу належної законодавчої бази. Такий фестиваль – це обмін досвідом для всіх громад області. Найбільше тішить, що у святі щораз активніше беруть участь учні шкіл, сільська молодь. Це свідчить, що наші традиції й обряди живуть і житимуть. Маємо все для того, щоб Космач став гуцульською Швейцарією».

Того дня Космач – від малого і до старого зодягнутий у неповторний гуцульський стрій – яскравів різнобарв’ям. А майстри народної творчості своєю виставкою нагадували односельцям і гостям свята, що Космач – давня столиця гуцульських промислів і ремесел. Писанкарки, вишивальниці, майстрині із сироваріння чи пошиття гуцульського автентичного строю – було на що подивитися і чим подивуватися. Троїсті музики своїм неповторним виконанням ще перед порогом закликали до Будинку культури, а на сцені трембіти і роги сповіщали про початок етнографічного фестивалю. Наголошу, що у центрі дійства була головно людина та її праця. І показово, що на сцені Будинку культури керівництво громади відзначило подячними грамотами майже два десятки майстринь і майстрів народної творчості Космача, Брустурів, Прокурави та їх присілків.

У Будинку культури гамірно від музики, танців, співу...

Ганна ВАРЦАБ’ЮК, перша заступниця голови Космацької сільської ради територіальної громади:

– «Великдень у Космачі» почався ще напередодні – під час проведення конференції співробітництва та місцевого розвитку територіальних громад, яку можна назвати з’їздом Асоціації голів об’єднаних громад Прикарпаття і яка відбулася за підтримки Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою». Про рівень формату засвідчила й участь у форумі і згаданого В. Негоди та його відкритий діалог з представниками новоутворених територіальних громад краю. У нашому заході також взяла участь директорка Асоціації органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати – Україна» Галина Литвин, консул Республіки Польща у Львові Томаш Коваль та ін.

До речі, наша громада взяла участь у числі 89 сільських ТГ в Україні у конкурсі на розробку стратегії економічного розвитку і перемогла. Конкурс проводив Інститут майбутнього у Києві. Тож надалі ми разом з київськими експертами покроково писатимемо стратегію розвитку Космацької громади. Адже стратегія, яку ми свого часу створили за сприяння «U-LEAD з Європою», вже цього року добігає завершення. Будемо й надалі працювати над розвитком громади задля її економічного, соціального і культурного піднесення. Тішуся, що «Великдень у Космачі» таки відбувся попри всі об’єктивні ризики. Дуже хочемо пропагувати наші культуру, мистецтво, творчість, щоб нас знали не лише в навколишніх селах, в області чи в інших регіонах України, прагнемо, щоб і світ побачив: є такий Космач. Так, це відродження. Адже перший етнофестиваль, у якому було задіяно до 60 тисяч людей, мав статус міжнародного і у ньому взяли участь делегації із 26 країн світу, а також із кожної області України. Наприклад, тільки із Запорізької було до трьох тисяч студентів. Плани відродження у нас грандіозні, й якщо ми реалізуємо хоч частину з них, то вже буде величезний успіх. Дуже добре, що наша громада завдяки децентралізації збудилася від тієї сплячки, а реформи вдихнули у неї життя. Тож, як бачимо, поступово, але неухильно відбувається відновлення…

– Ми провели міжнародний форум з проблем самоврядування, триває яскравий гуцульський етнографічний фестиваль «Великдень у Космачі», – зазначив голова Космацької сільської ради територіальної громади Дмитро МОХНАЧУК, який відкривав святкове дійство. – Наша мета – побудувати гарну європейську Україну. Сила наша – в єдності, а дух Гуцулії – неповторний, бо ми – «келія сонця». До об’єднаної Космацької громади входять Брустури, Прокурава та Космач і численні присілки, та для мене вони – одна громада, і я ніколи їх не розділяю. Ми єдині ціле. Підтримка етнокультури, зокрема і Гуцулії, нині дуже потрібна. І наша команда сьогодні прагне щонайперше зберегти цю дану Богом неповторну красу Гуцульського краю, підтримати тих народних майстрів, які примножують наші традиції своєю майстерністю. Я мріяв зібрати всіх голів територіальних громад Прикарпаття і показати цей край. І нам це вдалося. Також ми запросили представників місцевого самоврядування із Закарпаття та Буковини, були представники Кабміну, польська делегація та ін. Ми з усіма учасниками конференції поділилися потужною енергетикою рідної землі та своїми планами щодо її процвітання, познайомили з унікальними працьовитими людьми і показали неповторні краєвиди гір...

На етнофестивалі хтось із промовців на його сцені пригадав прості і глибокі за значенням слова – «зворушливий», «зворушений»... Тож і мені вони запали в душу, бо «Великдень у Космачі» був справді зворушливий – очевидно, тому, що нікого, хто на ньому побував, не залишив байдужим. І ми також поверталися з нього по-великодньому зворушеними.

Редактор відділу соціальних розслідувань та комунікацій з читачами