У регіонах завершилися дискусії щодо того, якою ж буде Конституція України, ініціаторами яких виступили Комітет Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, Офіс Президента, Міністерство розвитку громад та територій. Делегація лідерів місцевого самоврядування від Прикарпаття долучилася до обговорення змін до Конституції в частині децентралізації, що відбулося у Чернівцях.
Нагадаємо, трохи раніше з ініціативи Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України відбулося засідання регіональної платформи «Реформа місцевого самоврядування та децентралізація влади у контексті конституційних змін і впровадження засад нового адміністративно-територіального устрою». Тоді голови громад Прикарпаття, що взяли участь у засіданні платформи, схвалили резолюцію, в якій закликали парламентарів не підтримувати законопроєкт №2598 про зміни до Конституції щодо децентралізації влади, оскільки він звужує статус органів місцевого самоврядування та надмірно розширює контрольні повноваження держави в особі префектів.
Відкрив захід у Чернівцях заступник міністра розвитку громад та територій В’ячеслав НЕГОДА, який наголосив на важливості публічних обговорень, оскільки зміни до Конституції потрібні для завершення децентралізації. На цьому зібранні стало очевидно, що найбільше застереження у голів громад Прикарпаття викликає позиція щодо інституту префектів. За словами селищного голови Богородчан Ростислава Заремби, префектів намагаються наділити функціями і виконавчої влади, і прокуратури, і навіть суду. З огляду на це вони можуть стати інструментом тиску на місцеве самоврядування, що загрожуватиме його розвитку.
Ростислав ЗАРЕМБА у розмові з журналістами наголосив: «Ми усвідомлюємо, що Конституція – це засадничий документ держави, який у своєму тексті не передбачає деталізації. Однак в українських реаліях це створює можливості для довільного тлумачення. Наведу приклад: у ч. 5 статті 119 проєкту закону вказано таке: «Префект виконує інші повноваження, визначені законами». В умовах відсутності закону про префекта це є реальним ризиком. Адже отримавши право зупиняти своїм актом рішення місцевої ради, влада префекта стає вищою від волі виборців, які наділили голову та депутатів правом здійснювати владні повноваження у конкретній громаді. А це фактично змінює модель управління державою на президентсько-парламентську».
Р. Заремба розкритикував дискусію щодо конституційних змін, яка відбулася у Чернівцях: «Мушу констатувати, що обговорення змін до Конституції на рівні нашої області за участю депутатів ВР і науковців-конституціоналістів відбулося на якісно вищому рівні. Маю на увазі засідання регіональної платформи «Реформа місцевого самоврядування та децентралізація влади у контексті конституційних змін і впровадження засад нового адміністративно-територіального устрою», яке відбулося з ініціативи Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України. Тому пропозиції змін від РВ АМУ є цілісними, які максимально враховують інтереси місцевих громад. Створилося враження, що фахової дискусії у Чернівцях як такої не відбулося, а радше це була формальна зустріч для видимості всенародного обговорення. І це не провина медіаторів проєкту, які справді намагалися виконати поставлене завдання, а в самому принципі організації таких зустрічей. Головне, що представники органів місцевого самоврядування намагалися донести думки про потребу виконання державою своїх фінансових зобов’язань та неприпустимість введення функції префекта для нагляду та контролю за громадами».
Голова Тлумацької міської ОТГ Роман КРУХОВСЬКИЙ: «Як міський голова я, звісно, підтримую децентралізацію у державі та зміни до її Основного Закону. Але водночас у нас як представників органів місцевого самоврядування виникає низка застережень щодо нівелювання основ органів місцевого самоврядування. Річ у тім, що органи місцевого самоврядування сьогоднішні і п’ятирічної давності – це дві великі різниці. Ми нині виконуємо функції, не притаманні класичному самоврядуванню, частково забезпечуючи функціонування лінії виконавчої гілки влади. Тому на місцевому рівні все ж має бути представник Президента, який здійснюватиме контроль за повноваженнями виконавчої влади. Однак такий представник, на мою думку, не повинен втручатись у прийняття рішень на місцевому рівні, цим самим не обмежуючи права та обов’язки органів місцевого самоврядування.
Крім цього, хотілося б у новій редакції Конституції побачити й чітку реалізацію прав і свобод жителів України та забезпечення конституційних гарантій у сферах освіти, медицини, соціального захисту населення тощо. Зокрема йдеться про чітке розмежування функцій та завдань, які покладаються на державу та органи місцевого самоврядування. На моє переконання, таке розмежування та запровадження прозорих механізмів унеможливить непорозуміння між представниками Президента і місцевими радами щодо виконання норм Конституції».
Голова Ланчинської ОТГ Володимир ПОПОВИЧ наголосив: «На засіданні регіональної платформи в Івано-Франківську ми виробили спільну позицію щодо необхідних конституційних змін. Однак низький рівень організації обговорення змін до Конституції став на перешкоді належного представлення нашої позиції. Насправді ми не мали можливості зосередити увагу на конкретних нормах, які стосуються місцевого самоврядування, оскільки нам запропонували загальне обговорення змін до Конституції.
Для нас дуже важливо, щоб було враховано наші пропозиції, зокрема щодо чіткого розмежування функцій органів місцевого самоврядування і виконавчої влади, визначення статусу голови ради та ін. Запровадження інституту префекта як наглядача за місцевим самоврядуванням насторожує. Тому я запропонував змінити словосполучення «адміністративний нагляд за органами місцевого самоврядування» на «моніторинг роботи органів місцевого самоврядування».
Міський голова Івано-Франківська Руслан МАРЦІНКІВ також поділився своїми враженнями від заходу: «Відверто кажучи, ми очікували більш фахової дискусії, в якій взяли б участь спеціалісти з конституційного права. На жаль, публічні консультації з приводу змін до Конституції України в частині децентралізації виглядали на формальність, захід був непродуктивним і неналежно організованим. Це була радше імітація обговорень. Крім В. Негоди, у заході не взяв участь ніхто із тих, що фактично вирішуватимуть, якими будуть остаточні конституційні зміни.
Ми висловили своє бачення щодо змін, вказавши на «червоні лінії», які не можна переступати. Передовсім це стосується впровадження інституту префектів, які не можуть дублювати функції поліції, прокуратури. Ми також наголосили, що голови міських рад повинні залишитися і головами виконавчих комітетів. Адже люди довіряють головам формувати порядок денний у місті в порозумінні з громадою на п’ять років, тобто на визначений термін повноважень. Також держава має цілковито фінансувати делеговані повноваження.
Підготовка таких регіональних слухань потребує фахового підходу, залучення науковців тощо. Ми напрацювали пропозиції щодо внесення змін до Конституції і готові до дискусії на всеукраїнському рівні. Тому прагнули говорити предметно, а не концентрувати увагу на загальних принципах, як нам запропонували».
Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення АМУ Юрій СТЕФАНЧУК підсумував: «Чинний адміністративно-територіальний устрій дістався нам у спадок від Радянського Союзу, тому впродовж п’яти років Україна впевнено рухається шляхом децентралізації влади, де відстань між жителем і тим, кого цей житель обрав керувати ресурсами громади, є мінімальна. Ми переконані, що для повноцінного завершення реформи давно назріла потреба у конституційних змінах, які відповідатимуть принципам, закладеним у Європейській хартії місцевого самоврядування. Тому ще 18 лютого правління Асоціації міст України схвалило Концепцію змін до Конституції в частині місцевого самоврядування і територіальної організації державної влади та пропозиції до проєкту Закону «Про внесення змін до Конституції України щодо місцевого самоврядування та територіальної організації державної влади», які надіслано Президенту, Верховній Раді та Кабінету Міністрів з проханням врахувати їх при публічному обговоренні конституційних змін. Цим засвідчено, що місцеве самоврядування є основою громадянського суспільства та демократії, воно є запорукою цілісності країни, залучення активних громадян до суспільно кор исної діяльності.
Зміни мусять мати баланс між повноваженнями та відповідальністю, і компетенція органів місцевого самоврядування й надалі повинна поділятися на власну та делеговану державою. Зупинення та скасування актів органів місцевого самоврядування потрібно здійснювати тільки у судовому порядку. Державний нагляд за делегованою державою компетенцією здійснюють територіальні представництва органів державної влади в порядку та випадках, які визначає закон».
Лідери прикарпатських громад передали свої пропозиції столичним представникам для врахування їх при внесенні змін до Конституції України в частині децентралізації.