За відділенням кредитної спілки (КС) «Експрес Кредит Юніон», яке свого часу провадило фінансові операції на вулиці Галицькій, 22 в Івано-Франківську і своїми негідними діями в реаліях повномасштабного вторгнення російських загарбників в Україну спричинило фінансовий скандал, ошукавши не одну сотню своїх вкладників, образно кажучи, і слід прохолов.
Про це ми вже повідомляли на сторінках нашого часопису. Спочатку співробітники КС обмежили спілкування з клієнтами, перестали обслуговувати вкладників за депозитами, а відтак і геть забралися з приміщення. Клієнти кредитної спілки – головно люди вже не молодого віку – звернулись із заявами до правоохоронних органів, дехто з колишніх вкладників навіть відсудив свої вкладені кошти, але й досі не може дочекатися їхнього повернення. А є чимало й таких прикарпатців, які вже не перший рік пишуть колективні звернення до правоохоронних структур різних рівнів, бідкаються про брак комунікації та непоінформованість про перебіг розгляду їхніх заяв і в розпачі й далі за звичкою щонеділі сходяться біля будинку Івано-Франківської облдержадміністрації, щоби перемивати кісточки фінансовим аферистам і бездіяльним правоохоронцям та ділитися новинами й чутками, очікуючи результатів розслідування, повернення своїх вкладів і покарання винних.
Вода камінь точить...
На наш погляд, колективні звернення до правоохоронних органів ошуканих вкладників «Експресу…» не були марними. На них вони одержали відповіді і з головного управління Національної поліції (ГУНП) України в Івано-Франківській області за підписом заступника начальника Ігоря Максиміва, і з Івано-Франківського районного управління ГУНП в Івано-Франківській області – від слідчої капітанки поліції Наталії Цюцюри. Правоохоронці інформували, що слідчий відділ названого райуправління поліції під процесуальним керівництвом окружної прокуратури Івано-Франківська провадить досудове розслідування у кримінальному провадженні «за ознаками кримінальних правопорушень за фактами шахрайських дій, що полягають у неповерненні депозитних вкладів кредитною спілкою «Експрес Крелит Юніон» за договорами про залучення строкового внеску». А згадувана Н. Цюцюра запевнила, що колективну заяву ошуканих людей «з приводу можливих неправомірних дій посадових осіб відділення Кредитної спілки «Експрес кредит Юніон» долучено до матеріалів кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань» від 9 червня 2022 року» і що «проводиться досудове розслідування». А після того, мовляв, як у кримінальному провадженні буде прийнято процесуальне рішення, його учасників поінформують згідно з вимогами кримінального процесуального законодавства.
Ні мичать, ні теляться...
Прокоментувати стан справ з поверненням депозитних коштів вкладникам КС «Експрес Кредит Юніон» ми попросили Володимира Петрунька – одного з ошуканих на майже 300 тисяч гривень клієнтів кредитної спілки, який попри те, що виграв судовий спір, і досі не може повернути собі всі гроші. Тож він вважає, що відповіді правоохоронців – то просто банальні відписки, бо насправді вони належно не працюють, а образно кажучи, ні мичать, ні теляться:
– Наразі мені повернули орієнтовно 10 тисяч гривень з 280-ти з гаком, – іронічно усміхається В. Петрунько.– Представники «Експресу…» телефонують мені та інформують, що мають можливість частково компенсувати втрачену суму і пропонують приїхати до Львова, до їхнього тамтешнього офісу на вулицю Сихівську, 4. Там знову знімають копії паспорта й договору, а відтак пропонують підписати аркуш паперу про отримання тієї чи іншої суми і засвідчити загальну банківську заборгованість. А не влаштовує – звертайтеся, мовляв, до виконавчої служби.
Фінансисти КС «відсіюють» спершу всіх дрібних вкладників, погашаючи заборгованість перед ними. Отже, кількість ошуканих людей нібито істотно зменшується. Але це – лише шумовиння. Насправді ж правоохоронці нічого не роблять, аби повернути людям кошти вже й негайно. Мають гарну відмовку, мовляв, вони всі справи об’єднують в одне провадження.
Я маю рішення суду, яке вступило в силу, та виконавча служба й досі не може забезпечити його виконання. Бо, виявляється, всі керівники КС «Експрес Кредит Юніон» – голі й босі, а їхня скарбниця порожня. Правоохоронці також чомусь ніде не згадують і таке: чому з листопада 2021-го по лютий 2022 рр. «Експрес…» виплачував людям відсотки за депозитами, якщо не мав на те ліцензії? Адже це означає, що фінустанова не сплачувала податки. А це – кримінал. Є й інше питання: чому за місяць до закриття – 21 січня 2022 року – працівники кредитної спілки приймали у мене вклад, не маючи на те ліцензії? Про це правоохоронці у своїх відповідях навіть не заїкаються і ніяк такі факти не кваліфікують...
Я звертався з заявою, щоб керівника КС «Експрес Кредит Юніон» не випускали за межі України. На мій погляд, і не потрібно в цій справі жодних колективних заяв від ошуканих вкладників, тому що в кожного з них, так би мовити, своя історія «стосунків» із шахраями. Тож кожен від самого себе, осібно, мав би подати до правоохоронних органів відповідну заяву. Може, було б із того більше толку...
Галичина» й надалі інформуватиме про перебіг досудового розслідування у кримінальному провадженні з приводу можливих неправомірних дій посадових осіб відділення КС«Експрес Кредит Юніон» в Івано-Франківську.