Напередодні різдвяних свят відзначив 20-річчя колектив відділу судинної неврології (для хворих з порушенням мозкового кровообігу) Центральної міської клінічної лікарні (ЦМКЛ) м. Івано-Франківська. З цього приводу про таку проблему в житті сучасного людства, як мозково-судинні захворювання, а принагідно і про діяльність профільного відділу ЦМКЛ розповідає його незмінна завідувачка, лікар-невролог вищої кваліфікаційної категорії, провідний експерт з питань неврології обласного центру Ірина КОБЕЦЬ, котра разом із лікарями С. Лазорик, О. Вірстюком, старшою медсестрою В. Звір з перших днів створення відділу вже далекого 2001-го працювала над організацією його роботи.
– Впродовж останніх 20 років людство має справу зі значним зростанням числа захворювань серцево-судинної системи, до яких належать, зокрема, гострі розлади мозкового кровообігу, тобто інсульти. Кількість мозково-судинних захворювань невпинно зростає. Якщо раніше інсульт був хворобою переважно літніх людей, то нині він стрімко охоплює і порівняно молодий сегмент нашого суспільства. Більше третини всіх «мозкових катастроф» припадає на осіб працездатного віку, що становить проблему державного рівня. Лишень близько 15% пацієнтів, які перенесли гострі мозкові інсульти, повертаються до повсякденної життєдіяльності, третина ж пацієнтів залишається тією чи іншою мірою залежною від оточення.
Мозковий інсульт є однією з основних причин смертності та інвалідизації населення, особливо в працездатному віці. Через це його зачисляють до невідкладних станів, які потребують термінової госпіталізації до стаціонару й надання високоспеціалізованої ургентної допомоги за світовими стандартами.
Для боротьби з проблемою зростання захворюваності на інсульт та необхідності його вчасного високоспеціалізованого лікування, починаючи з 90-х років в Україні у всіх обласних центрах, а далі і в районних, було створено спеціалізовані відділення судинно-неврологічного профілю. Отож на виконання рішення ХІІ сесії міської ради ІІІ демократичного скликання від 17 квітня 2000 року та затвердженого УОЗ ОДА профілю ліжок ЦМКЛ з 31 грудня 2000 року в центральній міській лікарні було відкрито відділення з надання медичної допомоги хворим із судинною неврологічною патологією на 40 ліжок.
Відтоді неврологічний відділ для хворих з порушенням мозкового кровообігу успішно функціонує вже 20 років поспіль. Протягом цього часу відділ зазнав реформування: розширення до 50 ліжок, введення в дію палати інтенсивного спостереження. Персонал відділу чималий – понад 60 осіб, з них 17 лікарів, з яких шестеро мають вищу кваліфікаційну категорію.
Спеціалізовану медичну допомогу пацієнтам з гострою судинною патологією нервової системи надаємо згідно з вимогами сучасних світових протоколів, а наявність потужного комп’ютерного томографа на базі рентгенологічного відділу ЦМКЛ дає змогу провести вчасне діагностичне обстеження.
Від 2015 року для лікування гострого ішемічного інсульту активно застосовуємо метод тромболітичної терапії, який грунтується на внутрішньовенному введенні препарату «Актилізе» для розчинення тромбів у просвіті судин. Забезпечення тромболітиком «Актилізе» відбувається в рамках державної програми «Боротьба з інсультом та його наслідками», що дає змогу пацієнтам отримувати його безоплатно.
Завдяки чуйному та професійному ставленню наших працівників до пацієнтів відділ має значний авторитет серед жителів міста й області. За два десятиліття у відділі було проліковано понад 20 тисяч пацієнтів із Прикарпаття й сусідніх областей з гострою та хронічною судинною патологією нервової системи. Впродовж останнього року в часі пандемії COVID-19 працівники відділу продовжували надавати високоспеціалізовану цілодобову ургентну допомогу пацієнтам з мозковими інсультами, в тому числі й такими, що сталися на тлі коронавірусної інфекції.
Колектив відділу постійно займається самовдосконаленням, засвоюючи нові методики та сучасні протоколи лікування гострих судинних захворювань нервової системи.
Хочу наголосити, що як адміністрація Центральної міської клінічної лікарні в особі директора Тараса Масляка, так і міська влада в особі голови міста й територіальної громади Руслана Марцінківа завжди з розумінням ставляться до нагальних проблем, які виникають у ході роботи відділу, допомагають у розв’язанні поточних організаційних та фінансових проблем.
Колектив відділу працює згуртовано, як один великий механізм, і з надією дивиться в майбутнє. Навіть попри те, що проблема захворюваності на гостру судинну патологію нервової системи залишається надзвичайно актуальною. Особливо це відчутно тепер, коли стало достовірно відомо про ризик посилення тромбоутворення і як наслідок – виникнення ішемічних ускладнень на тлі перенесеної коронавірусної інфекції.
Ми готові й надалі до ефективної праці в умовах сучасних реформ у системі охорони здоров’я України, адже відомо, що надання ургентної високоспеціалізованої допомоги пацієнтам з мозковим інсультом залишається одним з пріоритетних напрямів Програми медичних гарантій.