Після значного розголосу щодо високих виплат високопосадовцям наприкінці минулого року ця тема залишається серед найрезонансніших в українському інформаційному просторі. Кабінет Міністрів, який отримав доручення від глави держави навести лад із цими зарплатами й преміями, повідомив, що зарплати мали би становити від 3 до 5 середніх заробітних плат в Україні, а з практикою премій у розмірі 900 відсотків окладу буде покінчено назавжди. «Справедливим буде прив’язати зарплати міністрів, заступників міністрів та інших високопосадовців до середньої зарплати у країні через коефіцієнт: прем’єр-міністр та міністри – 5 середніх зарплат; заступники міністрів – 4,5. Максимальна премія – не більше, ніж один оклад», – зазначав на засіданні прем’єр-міністр Олексій Гончарук.
Втім, наскільки уряд поспішає виконувати власну обіцянку, ви можете зробити висновок із оприлюдненої не так давно інформації про заробітки урядовців. Як повідомив «Урядовий портал», за січень 2020 року членам уряду виплачено заробітну плату без урахування премії. Її погоджено та буде виплачено цього місяця. Без урахування рішення уряду від 5 лютого ц. р.
Зазначено, що в січні виплати нараховували за старими правилами. Але вже в лютому, відповідно до ухваленого урядом рішення, зарплати міністрам та іншим високопосадовцям нараховуватимуть із прив’язкою до середньої зарплати в Україні через встановлений коефіцієнт. При цьому премії не перевищуватимуть оклад, їх розмір визначатимуть відповідно до оцінки діяльності за результатами кварталу.
Отже, згідно із поширеною Кабміном інформацією, в січні прем’єр фактично отримав 33 782 грн. У лютому йому буде ще виплачено премію в розмірі 20 тис. грн. Віцепрем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Дмитро Кулеба в січні отримав 33 841 грн, віцепрем’єр-міністр цифрової трансформації Михайло Федоров – 27 713 грн. Обидва отримають у лютому премії в розмірі 17 тис. грн. Міністру Кабінету Міністрів Дмитрові Дубілету за січень було виплачено 12 721 грн зарплати.
А скажімо, заробітна плата міністра внутрішніх справ Арсена Авакова в січні становила 47 290 грн без урахування премії 30 тис. грн, яку йому виплатять у лютому. При цьому його заступники отримали вищі зарплати. Зокрема перший заступник Сергій Яровий у січні отримав 78 889 грн, а Антон Геращенко – 77 278 грн. Міністрові розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофієві Милованову в січні було виплачено 41 781 грн, у лютому він отримає ще 30 тис. грн премії. Один із його заступників – торговий представник України Тарас Качка у січні отримав 82 740 грн заробітної плати.
Тим часом міністр енергетики та захисту довкілля України Олексій Оржель у січні отримав лише 15 942 грн без урахування премії 30 тис. грн, яку буде виплачено в лютому… (про заробітки решти міністрів – на www.kmu.gov.ua)
Між іншим, середня зарплата в Україні в грудні 2019-го становила 12 264 грн, в Івано-Франківській області — 9 625 грн. У макроекономічному прогнозі Мінекономіки, за словами міністра Тимофія Милованова, на 2020 рік закладено середню заробітну плату в Україні в розмірі 12 497 грн.
Додамо до цього, що виконавчий директор НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко заявив, що подав позов до суду через порушення трудового договору наглядовою радою компанії, зокрема через затримку у виплаті премії за стягнення 2,9 млрд доларів США з «Газпрому». За словами Вітренка одному з телеканалів, він пропонував політичному керівництву держави розділити здобуті командою кошти порівну між усіма українцями в разі, якщо держава не може забезпечити відчуття справедливості серед українців за перемогу «Нафтогазу» в Стокгольмському арбітражі.
Між іншим, якби пропозицію Вітренка прийняли, кожен українець отримав би по кілька тисяч гривень.
«Якщо пропозицію розділити порівну теж не приймають, але при цьому якісь політики хочуть не виконувати закони, – а виплата зарплати це закон, – тоді ми маємо захищати свої права. І я вже подав позов до суду», – сказав виконавчий директор НАК.