Кампанія зі щеплення проти вірусу поліо стартувала на Івано-Франківщині 1 лютого, як писала «Галичина». І її перший етап триватиме три тижні, тобто до 21 лютого, протягом якого імунізацією має бути охоплено всіх дітей віком від шести місяців до шести років, котрі ще не отримали належної кількості щеплень. А це понад 12 тисяч малюків.
Власне, за перші дні такого масового дійства вдалося імунізувати, за попередньою інформацією, більше половини дітлахів. Про це йшлося під час брифінгу для журналістів прикарпатських ЗМІ в Івано-Франківському обласному центрі контролю та профілактики хвороб (ОЦКПХ) МОЗ України за участі регіонального координатора кампанії з імунізації проти поліомієліту, начальника відділу імунопрофілактики ОЦКПХ Марти Локатир та обласного експерта з дитячої імунології департаменту охорони здоров’я ОДА Галини Бенько.
Згідно з інформацією МОЗ, яка надійшла до нашої редакції, за підсумками щеплень 2021 р. на Івано-Франківщині обов’язковою вакцинацією від поліомієліту охоплено понад 70 відсотків дітей до року. А повний курс щеплень, яких має бути шість на 14-річчя дитини, отримали лише близько 70 відсотків. Найкраще на Прикарпатті ведуть цю справу в Калуському та Косівському районах. Та все ж такі показники є меншими від середніх в Україні, які становлять відповідно понад 80 і 76 відсотків. Для досягнення ж колективного імунітету необхідно досягти показника в 95 відсотків вакцинованих – тоді небезпеки для суспільства вже не буде.
Тим часом «поліомієліт – це високозаразне захворювання, якого боїться весь світ, оскільки ліків від нього не існує. Єдиним способом захистити дитину від недуги є щеплення», – наголосила Г. Бенько. Отже, як зазначила М. Локатир, «батьки мають усвідомити важливість імунізації, бо нехтування такою необхідністю може призвести до непоправних наслідків. Вакцин у нас достатньо, вони доброякісні й надійні (французького виробництва). Тож немає жодних підстав відмовлятися від вакцинації».
Ситуація з поліо така, що коли у країні реєструють хоча б один випадок зараження поліомієлітом, то це вже вважають спалахом інфекції. Попередній такий спалах в Україні було зафіксовано у 2015–2017 роках, і тоді провели додаткову вакцинацію дітей різного віку. Новий випадок зараження зареєстрували торік на Рівненщині, а недавно й на Закарпатті захворіла дитина. Отож і вдалися до масової вакцинації, щоби запобігти поширенню інфекції
Нагадаємо, що цей вірус найчастіше передається через брудні руки, заражені їжу та воду. У 70 відсотках випадків перебіг захворювання безсимптомний. Але носій поліо становить небезпеку для інших людей зі слабшим імунітетом. У решті випадків інфікування нагадує грип (гарячка, головний біль, нудота, біль у животі). Вірус також спричиняє рухові розлади: біль в уражених м’язах, цілковитий параліч, що може розвинутися за кілька годин і навіть призводить до смерті інфікованого.