За булаву Президента змагатимуться 44 кандидати, в тому числі – четверо прикарпатців

Центральна виборча комісія завершила реєстрацію кандидатів на пост Президента, зареєструвавши 44 особи – рекордну для України кількість претендентів на крісло глави держави.

https://galychyna.if.ua/wp-content/uploads/2019/02/a1a0c83447406664f4d08ed4f62d26b5.jpeg

Для порівняння, у 1991 році на пост президента балотувалося шестеро кандидатів, у 2004-му їхня кількість становила 26, а в 2014-му – 23. Як відомо, документи до ЦВК подало 94 особи.

Прикметно, що 4 кандидати на найвищу державну посаду – з Прикарпаття. Це парламентарі Олександр Шевченко, Юрій Дерев’янко і Юрій Тимошенко, а також економіст Андрій Новак.

Таку велику кількість кандидатів на президентський пост доктор політичних наук, професор, завідувач кафедри політології ПНУ ім. В. Стефаника Василь Климончук пов’язує передовсім з тим, що після президентських виборів, які відбудуться 31 березня, розпочнеться передвиборча кампанія до парламентських перегонів, які відповідно до законодавства призначено на останню неділю жовтня.

Політичні сили, щоб не втратити свій імідж, бути на слуху, демонструвати свою активність висувають кандидатів на президентські вибори. Насамперед це й спричинило такий ажіотаж, вважає він.

Другий крок – технологічний, який полягає в тому, щоб залучити якомога більшу кількість кандидатів, які розпорошать голоси і не дадуть можливості в першому турі викристалізувати лідера.

Звичайно, наші сусіди дивляться на нас з великим нерозумінням, що така бідна країна, в якій йде війна, де економічна криза, проте все ж є висока політична активність і бажання чималої кількості людей взяти участь у президентських виборах.

40 кандидатів у президенти – чоловіки, а 4 – жінки: Юлія Тимошенко, Ольга Богомолець, Інна Богословська і Юлія Литвиненко.

За інформацією громадської мережі ОПОРА, середній вік кандидатів становить 50 років. У віковій категорії 35-45 років зареєстровано 15 кандидатів, 45-60 років – 22 кандидати, понад 60 – 7. 24 претенденти на посаду глави держави висунуто від партії, а 20 – самовисуванці. Серед зареєстрованих кандидатів 16 є народними депутатами. Двоє кандидатів Юлія Литвиненко та Андрій Новак – безробітні, у Романа Насірова – місце роботи не вказано.

Серед кандидатів – дві пари з однаковими прізвищами: Ігор Шевченко та Олександр Шевченко, Юлія Тимошенко та Юрій Тимошенко. На думку політолога Василя Климончука, це технологічний хід, який, звісно, може вплинути на результати голосування, якщо кандидати у президенти чітко не доведуть свій порядковий номер у бюлетені до виборців. Адже багато людей, які особливо не перейматимуться цією проблемою, просто шукатимуть прізвище. Тому вони повинні володіти інформацією про порядковий номер у бюлетені.

Звичайно, як показує практика, через цю технологію основний кандидат може втратити невелику кількість голосів, проте вони, поза сумнівом, впливають на результат. Технологія подвійних прізвищ, на жаль, працює на відтягування голосів.

Особливість виборчої кампанії, на думку Василя Климончука, полягає в тому, що вона проходить у час війни, яка має вплив і на економічний, і на морально-психологічний стан людей. Також її особливістю є величезна кількість кандидатів – 44 претенденти. А ще велике розпорошення політичного спектру і самовисуванців. Наприклад, навіть чинний Президент України Петро Порошенко кандидує не від своєї політичної сили, а як самовисуванець, звернув увагу В. Климончук.

Багато є таких технологічних речей, і кожен висуванець несе за собою якусь певну технологію. Хтось хоче засвітити політичну партію, інший – себе тощо. Специфіка цієї виборчої кампанії ще й у тому, що активізувалися ті політичні сили, які колись були об’єднаними. Наприклад, колишня Партія Регіонів йде сьогодні двома блоками, які представляють Юрій Бойко і Олександр Вілкул. Це фактично колишня Партія Регіонів, яка нині умовно розділила своє бачення, проте має об’єднавчі меседжі. Вони ведуть свою виборчу кампанію російською мовою, критикують навіть позитив, який сьогодні є в країні, вони проти європейської інтеграції, НАТО. Це, звичайно, їхній великий мінус. Проте колишні «регіонали» хочуть спрацювати на тому електораті, який був з ними раніше.

Також Василь Климончук звернув увагу, що фактично у кожного кандидата є величезна кількість популістичних заяв. Це впливає на свідомість. І ті люди, які голосуватимуть емоційно, на жаль, можуть не розібратися з цим. Також експерт закликав прикарпатців голосувати не емоціями, а розумом, тобто зробити вибір на користь реальних змін у житті країни.

Редактор відділу газети “Галичина”