Юрій Стефанчук: Громади Прикарпаття прагнуть фінансової незалежності

Що змінилося для громад Прикарпаття у результаті впровадження реформи децентралізації, зокрема фінансової? Як вплинули на їхній розвиток зміни в розподілі фінансів? Яким буде фінансове життя територіальних громад Івано-Франківщини після виборів? На ці запитання газети «Галичина» відповів виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України, регіональний консультант з бюджетних питань (проєкт «ПУЛЬС», який впроваджує Асоціація міст України за підтримки USAID) Юрій СТЕФАНЧУК:

– Реформа децентралізації, яку було розпочато у 2014 році із прийняттям концепції реформування місцевого самоврядування та змінами до Бюджетного та Податкового кодексів, стала основою формування фінансово самодостатнього місцевого самоврядування. В той час громади були дотаційними, тобто приблизно 86 відсоткам сіл, селищ та міст нашої області вистачало коштів тільки на заробітну плату, а основний ресурс на інфраструктурні проєкти «затягували» депутати районного та обласного рівнів. У таких умовах політичні стосунки голови села, селища або міста та депутатів вищого рівня відігравали велику роль – хтось отримував усе, а когось не чули і не помічали проблем в громадах.

Зміни в розподілі фінансів дозволили акумулювати кошти на місцях, чим виключали із процесу районний рівень. Так усе починалося! Надходження, які стали основним додатковими джерелами місцевих бюджетів на старті реформи, – 60 відсотків податку на доходи фізичних осіб, акцизний податок з реалізації алкоголю, тютюну та нафтопродуктів, акцизний податок з реалізації нафтопродуктів, плата за надання адміністративних послуг, освітня та медична субвенції, які покривали всі поточні видатки відповідних бюджетних установ, інфраструктурна субвенція за роки реформи зазнали змін, проте не на користь місцевих бюджетів.

Плануючи фінансове життя після виборів варто звернути увагу на законопроєкт № 3614, де запропоновано внесення змін до Бюджетного кодексу, які, по суті, закладають основу бюджетної системи України відповідно до дворівневої концепції місцевого самоврядування: «громада – область», а саме закріплення за сільськими, селищними, міськими громадами належної ресурсної бази для здійснення повноважень на новій територіальній основі, і переведення, починаючи з 2021 року, на прямі міжбюджетні відносини громад, утворених за результатами адміністративно-територіальної реформи. Прийняття цього проєкту закону є важливим, оскільки чинна редакція Бюджетного кодексу України передбачає дублювання доходів і видатків на тій самій території одночасно до бюджетів міст обласного значення і районів. Досвід діючих територіальних громад показав, що після завершення реформи райони не є дієвими, тому надіємося, що 15 вересня уряд подасть до Верховної Ради проєкт закону про Державний бюджет України на 2021 рік, який не буде містити обмеження фінансових надходжень до бюджетів територіальних громад на користь районів.

Сьогодні немає чіткого розмежування повноважень та фінансових ресурсів між територіальними громадами і районами, що і є головним ризиком при формуванні бюджетів на 2021 рік. Варто також звернути увагу, що 2017 р. скасовано акцизний податок з реалізації нафтопродуктів, який компенсують з Державного бюджету як частку від акцизного податку з виробленого та ввезеного пального. Однак, як бачимо, при зростанні цін на паливо від 2014 до 2019 року вдвоє та збільшені акцизної ставки на паливо, ці надходження з року в рік залишаються майже на тому ж рівні, що й 2016-го. З 2021 року цей вид надходжень взагалі скасовують для місцевих бюджетів, також планують скасувати пайову участь забудовників у розвиток інфраструктури населеного пункту. В громадах гостро стоїть питання щодо недостатнього обсягу міжбюджетних трансфертів галузей освіти та медицини, які не забезпечують видатки, і додаткове фінансове навантаження зменшує фінансовий ресурс на потреби територіальної громади міста.

Також сьогодні маємо практику, коли уряд посеред року вносить зміни в нормативно-правові документи і не перераховує кошти, які були передбачені для громад Прикарпаття, зокрема інфраструктурна субвенція – 75,1 млн. грн. Згідно з Законом України від 30.03.2020 р. № 540-ІХ, надано право платникам податків у березні поточного року не нараховувати і до 30.06.2020 не сплачувати земельний податок і орендну плату за землю та податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об’єкти нежитлової нерухомості. З огляду на це громади втратили понад 45 млн. грн.

На жаль, за 5 років реформи децентралізації, яку міжнародні експерти, політики та, найважливіше, жителі вже утворених територіальних громад називають найуспішнішою реформою, не вдалося сформувати баланс у розподілі податків між місцевими та державним бюджетом. Щороку експерти Асоціації міст України працюють в профільних комітетах задля відстоювання фінансової спроможності громад, цей рік не стане винятком, адже ми сформували 62 територіальні громади в Івано-Франківській області, які прагнуть розвитку і фінансової незалежності, прагнуть вирішувати проблеми, а не замовчувати їх.

Редактор відділу газети “Галичина”