Чинне скликання місцевого самоврядування добігає до завершення. Його особливістю було те, що частина країни мала нові громади та відповідно якісніше самоврядування у них, а інша – й далі тягнула стару лямку рад базового рівня без належних повноважень та відповідних фінансових ресурсів. Так, для багатьох органів місцевого самоврядування це був також і час втрачених можливостей. Не є винятком у цьому і громади Рогатинщини.
Перший шанс змінити своє громадське середовище район втратив ще 2016 року. Тоді Рогатинська міськрада за ініціативою міського голови Сергія Насалика розпочала роботу з підготовки до створення великої та сильної громади. Усі розрахунки фінансової спроможності доводили великий потенціал та можливості для формування справді сучасної громади. Тоді ж, об’єднавшись, громада могла отримати від держави грошову допомогу на свій розвиток за різними підрахунками від 95 до 110 мільйонів гривень. Блокування реформи керівництвом районної ради, її несприйняття частиною сільських голів, пасивність місцевої інтелігенції зупинили утворення нової громади, вони позбавили села цих грошей та можливості по-новому облаштувати своє громадське життя.
Однак, не можна беззаперечно стверджувати, що це був тільки час втрачених можливостей. Це також був період, який необхідно було використати для започаткування нового самоврядування, час на підготовку наявної інфраструктури, кадрового потенціалу, час проб та експериментів для формування нових обрисів громади. Саме в цьому напрямку працював міський голова Рогатина Сергій Насалик, який приніс рогатинцям надію, сподівання і віру в здатність міста розвиватися, наповнювати його життя новим змістом. За каденцію, що добігає до завершення, він показав, що управління громадою це не просто чиновницькі бюрократичні процедури, а здатність міської ради працювати на людей і для людей. На прикладі міста почали закладати підвалини нового українського самоврядування, яке базується на створенні міського комфортного життєвого середовища, розвитку дитини, опікою над літніми людьми, важкохворими, збереженні та розвитку духовної та культурної спадщини, безпеці проживання, піднятті гідності кожної простої людини.
В одному зі своїх інтерв’ю міський голова Сергій Насалик ділився мрією здійснити «ребрендинг» Рогатина, створивши тут «маленьку українську Австрію». Тому з перших днів своєї каденції у тандемі міської ради, виконкому, депутатського корпусу, комунальних служб почав втілювати такий намір у дійсність. Звісно, це дається нелегко, адже мета змін не просто оновити місто, а підкреслити його історичне минуле, зробити матеріально спроможним, комфортним для проживання. Основи у цьому напрямку, як бачимо, за чотири роки теж закладено. Рогатин розвивається, тішить цікавими проектами, інноваціям, які задають тон іншим містам, дивують новаторством країну.
Сьогодні керівництву міської ради вдалося сформувати нову систему управління Рогатином. А рогатинське самоврядування можна віднести до кращих зразків реального самоуправління громадою, заснованого на Європейській хартії місцевого самоврядування. Що це дає? Передусім, гарантує виконання принципу субсидіарності, реально стверджуються права місцевого самоврядування. Відповідно Рогатин має змогу реалізувати низку самоврядних проектів, які покращують життя людей. Окремі з них тут впроваджують вперше: наразі Рогатин є єдиним містом районного значення, у якому функціонує безоплатне лікування в умовах стаціонару всіх міських жителів, містом, де реалізують неординарні соціальні та освітні проєкти. Де житлово-комунальне господарство є пріоритетним у бюджетному фінансуванні.
Отож виокремимо ще три напрямки європейського спрямування міста Рогатина.І розпочнемо, мабуть, із рівня комфорту. Приїжджаючи у європейське містечко, найперше, що помічає турист – це відчуття комфорту, яке створюють прості речі: охайні вулиці, акуратні клумби, фасади, інфраструктурні новинки. Саме у цьому напрямку з 2015 року почала працювати Рогатинська міськрада. Налагодивши роботу комунального сектору, вона взялася створювати імідж Рогатина як туристичного, неординарного міста. Адже, маючи таку багату історію (до того ж, пам’ятку ЮНЕСКО!), позбавити Рогатин прихильності мандрівників і тревелблогерів – «грішно». Тому найперше, вирішили зробити центральну частину міста максимально привабливою та зручною для відвідування.
Квіткові тротуари, тематичні ліхтарі, лавочка-піаніно, пішохідна зона з’явилися тут не одразу, бо спершу комунальникам довелось подбати за основу – чистоту і центральної частини міста, і його околиць. Завдяки впровадженню міських цільових програм на території райцентру облаштували сучасні майданчики з контейнерами для збору ТПВ, зручні сміттєві урни, які за графіком обслуговує дві сміттєзбиральні машини. Це впровадження стало корисним не тільки для Рогатина, а й сіл району. Співпрацюючи з сільськими громадами щодо вивезення ТПВ, КП «Рогатинське будинкоуправління» зуміло стати учасником та безпосереднім виконавцем робіт щодо стабілізації екологічної ситуації в районі. Відтак автопарк комунальних підприємств поступово поповнився технікою (вишка, грейдер, техніка для прибирання міста та ін.), що допомагає якісно дбати про благоустрій.
Великих змін зазнала й площа Роксолани на головній вулиці: тут оновлено пошкоджені фасади історичних будівель (на окремих навіть з’явилися сучасні панно), встановлено модерне освітлення, красиві тротуари. Крім того, в центрі облаштовано місця відпочинку, окультурено вулиці квітниками та зеленими насадженнями, відновлено автозупинки.
Важливим моментом з облаштування комфортного середовища став проєкт з відновлення міських доріг. З 2016 р. капітально відремонтовано дорожнє полотно на вулицях Шашкевича, Кудрика, Крип’якевича, Телев’яка, Січових стрільців, Фортечній, Ю. Рогатинця, Незалежності, В. Чорновола, та Шухевича. І варто зазначити, що тут не тільки стелять «свіже» дорожнє полотно, а й проводять будівництво та ремонти каналізаційних, водопровідних мереж.
Дбаючи про комфорт міста орган місцевого самоврядування не забуває і про житловий сектор. У під’їздах багатоповерхівок проводили ремонтні роботи, в тому числі заміну вікон, вхідних дверей, подекуди дахів та комунікації тощо. Але це тільки початок, адже такими роботами охоплено менше половини житлового фонду Рогатина, тому місто й далі працює в цьому напрямку. У двориках споруджено низку «острівців дозвілля», де встановлено спортивні тренажери та дитячі ігрові споруди.
Сучасним будь-яке місто робить не кількість хмарочосів, а й цікаві елементи благоустрою. Рогатин поступово теж намагається поповнити «скарбничку» інфраструктури об’єктами, що свідчитимуть про його самобутність. Привабливу пішохідну зону із яскравим акцентом сучасних лавочок та зелених насаджень відновлено на вул. Франка, у дует з нею став модерний сквер з пам’ятником Т. Шевченку на вул. Шашкевича. Авторами проекту є архітектори Володимир Чумак, Володимир Лаврін та Павло Фенюк. Вартість скульптури, яку виготовили у Львові під орудою його автора – народного художника, заслуженого діяча мистецтв України, скульптора Василя Ярича, становить 426 тис. грн. Ще близько 1,5 млн грн витрачено на впорядкування самого скверу.
Кажучи про європейський Рогатин, хотілося б зосередити увагу також на дозвіллі жителів і культурних надбаннях, адже вони – серце сучасного міста. Місту вдалося коштом міського бюджету реалізувати неймовірний проєкт, якого громада очікували три десятиліття – відкрити пам’ятник Т. Шевченкові та затишний сквер. Схожою за масштабом подією стало також відкриття у 2018 р. історико-краєзнавчого музею «Опілля». Понад два роки влада міста, історики, художники і краєзнавці докладали багато зусиль, щоб розпочате у 1941 р. рогатинською інтелігенцією під орудою Юліана Каменецького діло, вдалося втілити у життя. У підсумку: п’ять виставкових зал з цікавими експозиціями, нині активно приймають поціновувачів минулого.
Необхідно зазначити, що у Рогатині діють позашкільні заклади, які розвивають творчі та спортивні здібності юного покоління. Вихованці цих шкіл, завдяки своїм високим досягненням, пропагують Рогатин в Україні та за кордоном. Відповідно місто теж старається бути другом для юного покоління, тож працює над створенням їхнього цікавого дозвілля. Хотілося б згадати про ще один проєкт, який рогатинці впровадили у ці роки – спортивний комплекс на території Рогатинського аграрного коледжу. Тут облаштовано тренажерну зону та спортивні майданчики європейського стандарту, де молодь у будь-який час зможе зайнятися спортом. Реалізувати грандіозний проект вартістю у 2,5 млн грн вдалося завдяки спільним зусиллям ОДА й обласної ради, Рогатинської міської ради та дирекції Рогатинського агроколеджу.
Крім того, в місті діє низка освітньо-мистецьких проєктів, які допомагають виховувати креативне, духовно багате покоління рогатинців. До прикладу, облюбувалися дітворі заняття в недільній школі «Діти Світла» при церкві Різдва Пресвятої Богородиці, до організації роботи якої теж матеріально долучилася міськрада. У рамках діяльності цієї школи діє літній християнський табір «Канікули з Богом», який відвідує сотні юних міщан. Завдяки Громадському бюджету у Рогатині теж запроваджено першу в історії міста просвітницьку «Школу шляхетних українок», що допомагає юним рогатинкам ставати справжніми леді. Нині у місті діє низка мистецьких конкурсів «Подаруй ялинці іграшку», «Великодні дзвони», тощо, які відкривають творчий потенціал молоді. Переможців та призерів цих заходів нагороджують грошовими преміями та мандрівками у мальовничі куточки країни.
Рогатинська міськрада матеріально підтримує й громадські організації спортивно-оздоровчого спрямування, такі, як «Молодіжний спортивний клуб «Роксолана», «Футбольний клуб «Рогатин» та інші, а також ГО «Пласт». У рамках співпраці з польським містом Радлін дітвора провела літні канікули в цьому місті, а Рогатин гостинно зустрічав гостей – польських діток.
Поза сумнівом, що європейським Рогатин роблять не тільки інфраструктура і побут. Мабуть, передусім, вміння відчути свого жителя, допомагати у складних ситуаціях. Тому бюджет Рогатина значною мірою є соціально спрямованим: майже 50 відсотків його торік було спрямовано на допомогу людям та розв’язання важливих проблем. Зокрема, у місті діють програми, які фінансово підтримують важкохворих, дітей-інвалідів, жителів, які перебувають у складних життєвих умовах, учасників АТО та рогатинців інших пільгових категорій. Стараннями Рогатинської міської ради відновлено роботу КП «Рогатинська районна аптека №47», яка безкоштовно забезпечує спеціальними ліцензованими препаратами онкохворих рогатинців і людей з іншими важкими недугами. Завдяки міській Програмі безоплатного харчування одиноких громадян похилого віку та осіб, котрі перебувають у складних життєвих обставинах на базі ХКО «Любов і милосердя» («Карітас») організовано безоплатне гаряче харчування для десятків таких громадян. За рахунок міської цільової Програми медикаментозного забезпечення жителів міста Рогатина в умовах стаціонарного лікування у Рогатинській ЦРЛ проліковано 1691 хворого. Міськрада також опікується школами та садочками Рогатина шляхом додаткового фінансування через ухвалення та реалізацію власних культурно-освітніх програм.
Отже, нині Рогатин має чим пишатися, його знають і шанують усюди. А все завдяки душі міста – його жителям, які люблять Рогатин, шанують та захоплюються ним. І щоб віддячити за цю клопітку працю, мотивувати на нові звершення з ініціативи міського голови С. Насалика було започатковано цікавий захід «Людина року». Під час нього щорічно вшановують кращих фахівців у всіх сферах соціально-економічної діяльності та представників громадськості, присвоюючи їм відповідне звання. Не залишаються поза увагою міста і здобутки юного покоління. Переможців предметних олімпіад, конкурсів, фестивалів, виставок та спортивних змагань різних рівнів, а також їхніх педагогів щороку відзначають подяками міського голови та грошовими преміями на Міському форумі обдарованої молоді «Перлини Рогатина».