Як символ заступництва і правосуддя. У Рожнятові біля райсуду встановили статую святого архістратига Михаїла

Перед християнським празником Собору архістратига Михаїла та Днем гідності і свободи у Рожнятові біля будівлі райсуду відкрили й освятили скульптурну композицію, осердям якої є фігура архістратига Михаїла. Таким чином втілили в життя ідею судді Апеляційного суду Івано-Франківської області Віри Вакарук, яка ще 2005 року неодноразово, але безрезультатно зверталася до різних інстанцій – від органів суддівського самоврядування, державної виконавчої влади і до президентів України, про доцільність заміни додаткового символу правосуддя в Україні з Феміди на архістратига Михаїла.

Скульптурний комплекс біля райсуду у селищі Рожнятові.

Як писала «Галичина» в статті Зеновії Годованець «Пам’ятникові архістратигу Михаїлу – бути!», ще рік тому рожнятівські служителі правосуддя підтримали цю ідею.

Ганна КАЛИНІЙ, суддя Рожнятівського районного суду, ініціатор і рушій спорудження скульптурної композиції:

– Щиро дякую Богові, що дав нам можливість прославити свого ангела – вірного захисника правди і наших душ архістратига Михаїла. Ми немічні, смертні люди, зокрема й судді, які поставлені чинити правосуддя, та здатні піддаватися спокусам. Без гріха – тільки Ісус. Державі потрібен справедливий суд, який викликає довіру в людей. Бо якщо люди не матимуть де захистити правду, то шукатимуть того захисту деінде – на майданах...

Чому виникла ідея спорудження скульптури архістратига Михаїла біля суду? Початок задуму сягає ще 2004 року, коли Рада суддів України встановила, окрім основних – герба та прапора, і додатковий символ правосуддя, а саме: Феміду. Зрозуміло, що цей символ визнано нині в багатьох державах. Проте нам в Україні ближчий образ архістратига Михаїла. Тоді заступниця голови Апеляційного суду Івано-Франківської області з цивільних справ Віра Вакарук запропонувала, що нам би пасував як символ правосуддя архістратиг Михаїл, який зумів пізнати правду, встановити і захистити істину. І рік тому на зборах колективу Рожнятівського районного суду ми вирішили підтримати таку ініціативу і надіслали пропозицію до Ради суддів України змінити образ Феміди як додатковий символ правосуддя на образ архістратига Михаїла. Наразі питання ще не вирішено. Щодня триває боротьба добра і зла, світла і пітьми, правди і неправди... Якщо суддя встановить істину і пізнає, де є правда, то й рішення буде прийнято правильне. Тож і виникла ідея встановити біля суду скульптуру архістратига Михаїла як символ справедливості, правосуддя, світла і добра. Її споруджували не просто скульптор і архітектор, а синергія добрих людських сердець. Тож Господь був першим будівничим.

Виступає Ганна Калиній. Поруч скульптор Василь Ярич та архітектор Володимир Лаврін.

...Автори скульптурної композиції – львівські митці: народний художник України, уродженець с. Великої Тур’ї на Долинщині, скульптор Василь Ярич та архітектор Володимир Лаврін, а замовник виконання робіт – громадська організація «Рожнятів. Крок у майбутнє» на чолі з Ігорем Рожком. У центрі облаштованого майданчика – унікальна майже п’ятиметрова скульптура воїна Христового архістратига Михаїла – в обладунках, зі щитом, на якому зображені золоті терези, вогняним мечем у правиці та написом на підмурівку: «Святий Михаїле – просвіти нас, своїми крилами – охорони нас, своїм мечем – оборони нас». Фігуру вирізьблено з цільного масиву сірого граніту, а постамент зроблено зі шліфованого, поряд – невеличка стела з чорного граніту із викарбуваною молитвою. За інформацією керівництва ГО «Рожнятів. Крок у майбутнє», для спорудження скульптурного комплексу (виготовлення елементів композиції та облаштування території навколо комплексу) було зібрано 425 тис. грн – зголосилися понад 50 жертводавців. Але, на переконання учасників урочистостей, без подвижництва рожнятівської судді Ганни Калиній, яку ще називали «ідеологом та ініціатором» спорудження скульптурного комплексу, із доброго задуму не було б нічого.

Освятили скульптурну композицію біля центрального входу до приміщення Рожнятівського райсуду місцеві духівники УГКЦ та ПЦУ – рожнятівської і ясенської громад (Ганна Калиній – уродженка села Ясеня). На урочистостях були керівники селища Рожнятова – В. Мацевко, району – І. Люклян та В. Рибчак, голова райвідділу культури В. Борович, колектив Рожнятівського райсуду на чолі з головою Андрієм Бейком, працівники суду різних років, представники рожнятівської і ясенської громад та ін.

Редактор відділу соціальних розслідувань та комунікацій з читачами