Упродовж двох місяців, які залишилися до закінчення року, в широкий прокат вийде п’ять гучних прем’єр українських різножанрових фільмів. «Додому», «Ціна правди», «Чорний ворон», «Тільки диво», «Скажене весілля-2» – стрічки, котрі ще цього року конкуруватимуть з іноземними кінопродуктами і змагатимуться з ними за глядача. Тому якщо ви любите кіно і вам небайдужа доля українського кінематографу, то раджу не критикувати його на дивані, а поспішити до кінотеатру на той чи інший сеанс, тим паче, що перша прем’єра вже не за горами.
«Оскарівський» номінант
7 листопада відбудеться національна прем’єра дебютної стрічки режисера Нарімана Алієва «Додому». Це одна із найтитулованіших стрічок у цьому переліку. Саме цю картину висунули від України на «Оскар». Наразі стрічка потрапила у довгий список премії у категорії «Міжнародний повнометражний фільм». А поки в театрі Долбі в Голлівуді, де з 2001-го року відбувається церемонія вручення «Оскара», ще не розстелили червону доріжку, «Додому» вже встиг вибороти кілька перемог. Зокрема стрічка отримала приз глядацьких симпатій на кінофестивалі українських фільмів у Варшаві, перемогла у номінації «найкращий іноземний фільм» на 7-му Міжнародному Босфорському кінофестивалі у Стамбулі, виборола «Золотого Дюка» на Одеському міжнародному кінофестивалі та гран-прі за найкращий фільм на Бухарестському кінофестивалі. Крім того, українські критики присудили «Додому» премію «Кіноколо» за найкращий повнометражний ігровий фільм.
Драма розповідає про кримського татарина Мустафу, в якого помирає його первісток. Батько приїжджає до Києва, куди його два сини поїхали після анексії Криму, аби повернути молодшого сина додому, а старшого поховати на батьківщині в Криму згідно з мусульманськими традиціями. Головні ролі зіграли Ахтем Сеітаблаєв та Ремзі Білялов. Також у картині знімалися: Віктор Жданов, Дар’я Баріхашвілі, Анатолій Маремпольський, Вероніка Лук’яненко, Акмаль Гурезов, Лариса Яценко.
Бюджет стрічки становить 20 мільйонів гривень, 80 відсотків з яких (16 млн. гривень) профінансувало Міністерство культури України.
Про Голодомор – мовою кіно
«Ціна правди» – одна з найдорожчих стрічок не лише у моєму переліку, а й в історії українського кінематографу. Бюджет історичного трилера, який розповість про валлійського репортера Гарета Джонса, котрий вперше в західній пресі заявив про український Голодомор 1932-1933 років, – 262 мільйони гривень. Український внесок до бюджету – 25 мільйонів гривень. Режисеркою польсько-канадсько-української стрічки стала Агнешка Голланд. У фільмі знялися: Джеймс Нортон, Ванесса Кірбі, Пітер Сарсгаард, Джозеф Моул та інші. Стрічку знімали англійською мовою. Для українського прокату продублювали.
Сюжет картини перенесе глядача в трагічний для української нації 1933 рік. Валлійський журналіст та радник британського прем’єр-міністра Гарет Джонс шукає наступну велику історію та приїжджає до Москви, щоби взяти інтерв’ю у Сталіна. Там він знайомиться з Адою Брукс, яка відкриває йому очі на «радянську утопію», і Гарет попри смертельні погрози спецслужб СРСР розпочинає власне розслідування. Крок за кроком він наближається до розкриття правди про найбільшу трагедію українського народу – Голодомор.
Світова прем’єра «Ціни правди» відбулася 10 лютого в рамках конкурсної програми 69-го Берлінського міжнародного кінофестивалю. Більшість західних кінокритиків схвально відгукнулися про стрічку, хоча були й такі, які назвали її провальною. Втім, не варто робити передчасних висновків, краще все побачити на власні очі і скласти своє враження про кіно. В Україні покази історичної драми розпочнуться 28 листопада.
Екранізація бестселера
Історична драма «Чорний ворон» за романом-бестселером Василя Шкляра «Чорний ворон. Залишенець» вийде у широкий прокат 5 грудня. Тож усі поціновувачі творчості письменника зможуть порівняти кіно з книжкою, знайти спільні та відмінні риси між літературним твором та його кіноадаптацією.
Роман «Чорний ворон. Залишенець» вийшов друком 2009-го, а 2011-го виборов Шевченківську премію, проте письменник відмовився її отримувати на знак протесту проти тодішнього одіозного міністра освіти і науки Дмитра Табачника.
Події у стрічці розповідають історію життя та кохання Івана на прізвисько «Ворон» – учасника повстанського руху часів Холодноярської республіки, який веде запеклу боротьбу за незалежність рідної землі, волю та майбутнє українців. «У фільмі розповімо історію очима сучасної людини, у чиїй країні палає війна. Сподіваємося, що історія, яку ми знімаємо, об’єднає всю державу», – зазначив режисер Тарас Ткаченко.
Головні ролі виконали: Тарас Цимбалюк, Павло Москаль, Азізбек Абдурашидов, Андрій Мостренко, Ксенія Данилова, Олексій Тритенко, Наталія Сумська, Зоряна Марченко, Аліна Коваленко, Данило Мірешкін. Крім того, у стрічці «зіграв» свою роль ворон на прізвисько Фрейд, «на рахунку» якого вже шість повнометражних фільмів.
Бюджет фільму становить 20 мільйонів гривень, п’ять із яких виділило Державне агентство України з питань кіно.
Українське фентезі
19 грудня відбудеться прем’єра сімейної різдвяної казки «Тільки диво». Фільм є дебютною художньою повнометражною стрічкою режисерки Олени Каретник.
Дату прем’єри стрічки переносили декілька разів, спершу вона мала відбутися в січні цього року, потім – у березні, ще згодом її перенесли на 19 грудня. І як на мене, це рішення було дуже слушним, адже події картини розгортаються в переддень празника Святого Миколая, тож дивовижну атмосфера свята гарантовано. Сюжет картини – історія юнака Северина та його сестри Аніки, які задля порятунку хворого батька долають чимало випробувань та потрапляють у пригодницький вихор. У ролях: Георгій Ярмоленко, Марія Тараненко, Анжеліка Савченко, Євген Нищук, Марія Герасименко, Сергій Озіряний, В’ячеслав Хостікоєв та інші.
Над стрічкою працювали понад шість сотень фахівців, серед них – більш як 200 акторів, 300 професійних фігуристів. До зйомок, які розпочались у грудні 2017 року, залучили і близько 20 тварин. За сюжетом дійство відбувається у Малий льодовиковий період, тож знімати більшість сцен картини творча група вирішила не у павільйоні зі штучним снігом, а просто неба. У «Буковелі» спеціально для зйомок фільму побудували локацію «Дім Марії», декорації казкового містечка та штучну ковзанку. Півтисячі казкових костюмів, із них 300 ручної роботи, створила українська дизайнерка Айна Гассе. Над спецефектами працювала українсько-американська компанія «Gloria FX», музику написав український композитор Дмитро Коновалов. У проекті також співає виконавиця Ілларія, гурт «Lama» та музична формація «B&B Project». Бюджет сімейного фентезі made in Ukraine – 62 млн. грн.
Весільний водевіль
І на завершення – «Скажене весілля-2». Це продовження однойменної комедії, котра вийшла у широкий прокат у жовтні 2018-го і встановила рекорд касових зборів серед вітчизняних стрічок – понад 54 мільйони гривень з бюджетом у майже 11 мільйонів. Тому й не дивно, що її творці вирішили розкручувати тему весільної історії. Режисерське крісло знову посів Влад Дикий, Юрій Горбунов знову взявся за продюсерські обов’язки і паралельно зіграв одну з ролей у стрічці, а саме: тамаду Назарія Запухляка. Словом, все, як у першій частині.
У фільмі зіграли: Назар Задніпровський, Леся Самаєва, Поліна Василина, Джиммі Воха-Воха, Олександр Кобзар, Віра Кобзар, Інна Приходько, Арам Арзуманян та інші. В епізодичних ролях також знялися Олег Винник, Потап, «Позитив» з гурту «Время и Стекло», Дмитро Монатік.
Сюжет другої частини «Скаженого весілля» перенесе глядачів у часі і покаже події, які триватимуть рік після весілля старшої доньки Василя Середюка Поліни. Життя не стоїть на місці, і настав час батькові видавати заміж молодшу доньку… Але й другий доньчин обранець не відповідає його уявленням про ідеального зятя. Тому й слоган стрічки більш ніж дотепний: «Що? Знову?»
Легкий фільм для любителів комедійного жанру, без глибоких смислів і філософських меседжів. Перша частина «Скаженого весілля» вийшла дотепною, смішною і є гарним варіантом для відпочинку. Думаю, продовження також не розчарує і подарує чимало позитивних емоцій, таких потрібних напередодні новорічно-різдвяних свят. Адже прем’єра комедії відбудеться 25 грудня.
Як на мене, «Скажене весілля-2» має шанси повторити успіх попередньої частини. Адже для цього є всі передумови: зірки в кадрі, веселий сюжет і легкість весільної теми.