Друга половина 2020-го була не надто сприятливою для українського кіно. Через пандемію коронавірусу чимало вітчизняних прем’єр перенесли, а вже після відкриття кінотеатрів фільми не викликали надмірного ажіотажу та не зібрали аншлагів. Чимало цікавих прем’єр заплановано й на наступний рік. Зупинімося на них детальніше.
«Антон і червона химера»: історія про дружбу в непрості часи
Прем’єра цієї історичної драми Зази Урушадзе має відбутися на початку 2021-го. Це остання робота грузинського режисера, життя якого обірвалося 2019 р. від серцевого нападу. В основі стрічки, над якою працювали творці з п’яти країн – України, Грузії, Литви, США, Канади, – книжка канадського письменника Дейла Еслера «Антон, його друг і російська революція». Картина, дія котрої розгортається у 1919-му, покаже реальну історію дружби двох хлопчиків, яким довелося жити у час масштабних змін та потрясінь: від Першої світової війни до голоду.
Коротко переповім сюжет. У німецькій колонії Гільдендорф неподалік Одеси на березі лиману живе німецька сім’я – Ніколас, Христина та їхні діти: вже дорослий Йохан, десятирічний Антон і наймолодша Емма. Мирний устрій поселення порушує «російська революція». Життя навколо кардинально змінюється, але діти залишаються дітьми і вірять у свій казковий світ без погромів і смертей: світлий і чистий, як хмари, які повільно пливуть у синьому небі над блискучим від солі лиманом.
У головних ролях: Микита Шланчак, Микита Дзядя, Наталія Рюміна, Сімсон Буббель, Юозас Будрайтіс, Вайва Майнеліте, Регімантас Адомайтіс, Олег Симоненко.
«Я, «Побєда» і Берлін»: дорожній фільм пригоди Кузьми
Читаючи кільканадцять років тому автобіографічну повість Кузьми Скрябіна «Я, «Побєда» і Берлін», уявляла ті кумедні пригоди, котрі автор дотепно описував у творі. Книжка, яка побачила світ 2006-го, стала успішним літературним дебютом музиканта.
Події її, а відповідно, і стрічки відбуваються на початку 90-х, сюжет закручується навколо старого і пошарпаного автомобіля марки «Побєда», на якому Андрій зі своїм другом Бардом подорожують до Берліна. Дорогою на героїв чекає багато яскравих та кумедних пригод. Жаль, що робота над екранізацією повісті розпочалася вже після трагічної смерті Кузьми Скрябіна.
Режисеркою стрічки, котра має усі шанси зібрати у вітчизняних кінотеатрах рекордну кількість глядачів, стала Ольга Ряшина. Андрія Кузьменка грає івано-франківський актор Іван Бліндар. Зйомки картини символічно розпочалися 17 серпня у Львові в день народження Кузьми. Точну дату прем’єри поки що невідомо.
«Я, Ніна»: побороти рак і віднайти себе
Драма Марисі Нікітюк «Я, Ніна» має на меті розповісти суспільству про те, що рак – це не вирок, а також змінити ставлення соціуму до онкохворих та онкохворих – до самих себе. За словами творців фільму, головне його завдання – надихнути людей на розуміння, що кожен день варто проживати як останній і не втрачати надії.
В основі сюжету – реальні події з життя акторки, журналістки та телеведучої Яніни Соколової, котра у 2019-му повідомила широкому загалу, що поборола рак.
Головну героїню фільму звати Ніна Сокіл. Вона молода перспективна зірка телебачення, кар’єра якої стрімко йде вгору. На сімейному фронті теж усе чудово: коханий чоловік, двоє дітей… Проте одного дня ідилія закінчується, їй діагностують рак. Ніну оперує молода лікарка з міжнародним досвідом Олександра - видаляє внутрішні жіночі органи. Саме вона стає для Ніни найближчою людиною, точкою опори та символом одужання. Ніна намагається утримати статус-кво на роботі та вдома, але хвороба змушує змінюватись. Закоханість, виснажливі медичні процедури та інакший ритм життя допомагають їй знайти глибший контакт із собою. У фільмі зіграли Яніна Соколова, Валерія Ходос, Валерій Харчишин.
«Легенди Чарівнолісся»: фентезі на основі українського фольклору
Прем’єру пригодницького фентезі «Легенди Чарівнолісся» Віктора Андрієнка заплановано на грудень 2021-го. Не треба бути Шерлоком Холмсом, щоб здогадатися, що стрічка розрахована на дитячу аудиторію і є ідеальною для сімейного перегляду. Адже що може бути краще, ніж спільний похід до кінотеатру напередодні новорічно-різдвяних свят. Бюджет фільму – 70 млн грн. У картині зіграли Олексій Сморігін, Сергій Стрельников, Василь Бендас, Олександр Григор’єв, Руслан Мірошниченко, Олександр Мельник, Олександр Рудинський, Дмитро Малашенко, Василь Вірастюк.
В основі сюжету – український фольклор. Головним героєм фільму є десятирічний хлопчик-вельможа сирота Марек. З його народженням пов’язана похмура таємниця, через яку йому доведеться протистояти неймовірно злим, небезпечним і підступним міфічним створінням. На щастя, у скрутну хвилину на допомогу прийде незвичайна четвірка: загадковий і суворий Воїн, добрий велетень Бродник, балакучий і веселий мольфар Базіка, а також войовнича дівчинка-лісунка Олеся. Цій колоритній компанії доведеться не лише знайти спільну мову, а й разом пройти крізь карколомні, сповнені чародійства пригоди, які змінять не тільки долю всіх героїв, а й їхні характери.
Словом, з нетерпінням очікую прем’єри цієї казкової історії, адже поки що український кінематограф не так часто, як хотілося б, звертається до жанру фентезі.
«Капітан Україна»: народження українського супергероя
Режисер Любомир Левицький, який 2006-го дебютував з першим українським трилером «Штольня», готує справжній подарунок для усіх фанів супергеройських всесвітів «Marvel» чи «DС» – блокбастер «Капітан Україна». Прем’єру заплановано на осінь 2021-го. Прогнозований бюджет фільму становить 3 млн доларів. У прокаті ж його творці збираються зібрати понад 100 млн грн.
Події фільму відбуваються в наші дні. Головним героєм є журналіст-блогер, на долю якого випадають великі випробування та місія порятунку України. Джерелом його суперздібностей є трипільська культура та її таємні обряди. Також у сюжет стрічки вплетено біографію реальної історичної особи. Адже центральний персонаж є правнуком полтавського журналіста, письменника та громадського діяча Юрія Будяка, який на початку ХХ століття поїхав до Африки, став капітаном армії під час Англо-Бурської війни і врятував від розстрілу полоненого британського журналіста Вінстона Черчилля, згодом прем'єр-міністра Великої Британії.
Любомир Левицький наголошує, що попри деяку схожість назв Капітан Україна не є копією супергероя Капітана Америка. Адже в основі його кіносвіту – українські історія та культура, зокрема трипільська. Режисер обіцяє, що це буде повністю оригінальна історія зі знайомими українцям характерами. Наразі імена виконавців головних ролей та інші подробиці зйомок невідомі.
«Віктор Робот»: добра історія про дружбу
17 червня 2021-го у широкий прокат має вийти анімаційна мальована стрічка Анатолія Лавренішина «Віктор_Робот». Дія мультика відбувається в далекому майбутньому – штучна зірка, яка повинна забезпечувати енергією всі планети довкола себе, не працює. Єдиний, хто може її полагодити, це дідусь маленької Вікторії, адже він створив це світило. Проте він таємниче зник. Тож дівчинка разом зі своїм помічником роботом Віктором вирушає на його пошуки. Так і розпочинаються захопливі пригоди двох друзів-бунтівників – Вікторії та Віктора.
Робота над стрічкою тривала 12 років – від ідеї до її реалізації. Зокрема 6 років режисер шукав фінансування для цієї фантастичної історії. А близько 40 художників працювали над нею на студії «Червоний собака». Героям мультика свої голоси подарували Марія Аглоткова, Римма Зюбіна, Віктор Жданов, Василь Мазур, Богдан Бенюк, Анатолій Хостікоєв, Юрій Коваленко, Сергій Солопай.
«Небо-парасолька»: особливий фільм Зази Буадзе
Готуючи матеріал про найцікавіші майбутні прем’єри українського кінематографа, не могла оминути трагікомедію Зази Буадзе «Небо-парасолька». І на це є декілька причин. По-перше, цікавий сюжет, який, до речі, пов’язаний з Прикарпаттям. По-друге, харизматичний Богдан Бенюк у головній ролі. І, по-третє, гарні краєвиди Верховинщини, адже частина зйомок проходила саме тут. За сюжетом молодий італієць українського походження (Симоне Коста) їде на Івано-Франківщину в покинуте село Буркут Верховинського району, щоб розвіяти прах своєї матері. Тут живе його дід-гуцул, колишній клоун Алексіс (Богдан Бенюк). Доки хлопець виконує останню волю матері, дід також помирає і просить покласти його парасольку до пам'ятника Чарлі Чапліну в Швейцарії.
Точна дата виходу стрічки невідома, проте попередньо прем’єра запланована на весну 2021-го. «Наступного року вийде новий фільм, який знято вже на 85%, і залишилося тільки дозняти італійські сцени. Якби не «ковід», фільм уже був би готовий. Так чи інакше, «Небо-парасолька» для мене особливий фільм – я туди вклав дуже багато себе! І Богдан Бенюк, і Симоне Коста там – мої іпостасі. І вони це знали і знають. За що я їх обожнюю!», – написав на своїй сторінці у фейсбуці Заза Буадзе.
Звісно, це не повний перелік стрічок, котрі готують до прем’єрних показів незабаром. З нетерпінням очікую виходу на широкі екрани таких картин, як «Довбуш», «Інший Франко», «Будинок «Слово», «Мавка. Лісова пісня» та інших. Маю надію, що наступний рік для українського кінематографа стане набагато успішнішим, ніж попередній, і прем’єри вчасно виходитимуть у прокат, збиратимуть аншлаги та схвальні відгуки глядачів.