Вічний біль Дем’янового Лазу

У неділю, 29 жовтня, в день Царя Христа, представники громадськості і влади м. Івано-Франківська, Братства ОУН-УПА, крайової та міської організацій Народного руху України прийшли до одного з місць вічної скорботи українців – меморіалу «Дем’янів Лаз», щоб 34-ту річницю перепоховання в цьому урочищі на околиці обласного центру жертв комуністичного терору 1939-1941 років, вшанувати словами молитви й покладанням квітів на їхні могили.

У каплиці-дзвіниці меморіального комплексу в цей день відправили Божественну літургію священики о. Василь Дурда, о. Орест Путько, о. Порфирій Фльорко, настоятель івано-франківського монастиря Святої Тройці. Вони й відслужили біля могил панахиду за розстріляними й замордованими в енкаведистських катівнях галичанами. Присутнім на ній, а потім під час проведення екскурсії в музеї «Дем’янів Лаз» Івано-Франківського музею визвольної боротьби ім. С. Бандери його директор Михайло Фреїк нагадав про тяжкий злочин фізичного знищення сотень людей, а відтак їх таємного захоронення в Дем’яновому Лазі, вчинений опричниками тоталітарної влади СРСР, спадкоємницею якого є російська федерація – держава-терористка, агресорка, загарбниця чужих територій у нинішній повномасштабній війні, яку розв'язала проти незалежної України.

Серед іванофранківців, котрі того дня вшанували в меморіалі жертв енкаведистських репресій, було й декілька учасників розкопок, які провів в урочищі перший осередок «Меморіалу», створений наприкінці 80-х років минулого століття при культурно-науковому товаристві «Рух». Тоді виявили останки 524 жертв репресій – чоловіків, жінок і навіть дітей. Документи, знайдені біля останків 22-х осіб, свідчать, що то були жителі нашої, а також Львівської й Тернопільської областей. Пізніше завдяки роботі в архівах СБУ вдалося встановити імена ще чотирьох сотень жертв сталінських репресій. А їх перепоховання, яке відбулося 29 жовтня 1989 р., стало направду грандіозною сумною і гіркою для українців подією – в урочище прийшли і приїхали близько пів мільйона людей. У Дем’яновому Лазі перепоховали також останки 32 жертв репресій, знайдені в с. Посіч, та 15-х жертв, виявлених на території теперішнього ліцею №5 м. Івано-Франківська.

Того дня було покладено квіти і на могили 11 воїнів, які полягли в російсько-українській війні і поховані на цвинтарі, розташованому поряд з меморіалом.

Заслужений журналіст України, спецкореспондент газети "Галичина", заступник голови Івано-Франківської міської «Просвіти», член НСПУ і НСЖУ.