В Україні розпочинається масова вакцинація від COVID-19

Відповідно до заяв чиновників МОЗ сьогодні, 15 лютого, в Україні має початися масова вакцинація від коронавірусу. Але початок може розтягнутися на кілька днів - українські лікарі ще чекають на перші партії вакцини.

Вакцини, якими щеплюватимуть українців

Вже відомо, що це буде не Pfizer. За словами президента України В. Зеленського, це будуть вакцини від Pfizer-BioNTech, Sinovac, AstraZeneсa і Novavах.

Спершу, за даними ЦГЗ, мали надійти м-РНК вакцини від Pfizer-BioNTech американського виробництва (повна назва препарату – BNT162b2). Це станеться, якщо поставки Covax (саме у їх складі нам має надійти Pfizer (на безоплатній основі)) випередять ті, які Україна законтрактувала на платній основі.

Ця вакцина першою з усіх проти COVID-19 була затверджена розвинутими державами і вийшла на світовий ринок. Її ефективність сягає 95%, у випадку з людьми похилого віку – 94% (за умов двоетапного щеплення). Загалом, це обнадійливі цифри. Окрім того, вакцина діє і проти наявних мутованих варіантів Sars-Cov-2.

Препарат BNT162b2 вимагає наднизьких температур зберігання, і в Центрі громадського здоров’я стверджують, що необхідний холодовий ланцюг та логістику цієї вакцини Україна забезпечити може.

Впродовж першого півріччя наша країна (теж у рамках Covax) має отримати від 2,2 до 3,7 млн доз вакцин AstraZeneca/Oxford - це ті, на які ми тепер очікуємо першими. Вона зручніша у зберіганні (температурний режим від +2 до +8 °C), є третьою вакциною, схваленою для використання у Євросоюзі, і досить ефетивна. Проміжні результати третього етапу випробувань препарату показали ефективність у 82%. Проте цей показник – результат кількох умов: по-перше, друге щеплення має бути через 12 тижнів після першого (перше показує ефективність на рівні 70-76%), по-друге, людина має бути ізольована від шансу заразитися "південноафриканським" штамом коронавірусу. Нині цей штам – основний у ПАР, де вже призупинили щеплення вакциною AstraZeneca/Oxford через її низьку ефективність проти цього підвиду. Про чіткі цифри говорити ще зарано, проте дані дослідження на невеликій вибірці говорять про показник близько 10%.

Також, хоч ця вакцина і сертифікована у ЄС, щодо її ефективності для літніх людей (понад 55 років) дані обмежені. Це стало причиною відмови кількох країн, зокрема Польщі та Швеції від щеплення своїх пенсіонерів цим препаратом.

Наступною вакциною для українців, за інформацією від ОП, стане препарат від Novavax (NVX-CoV2373) родом із США (теж від COVAX). Проміжні результати третього етапу випробувань цієї вакцини показали ефективність на рівні 89%. Вона також ефективна проти британського і південноафриканського штамів коронавірусу.

Найбільш неоднозначною в переліку вакцин є китайська Sinovac, яку Україна, поки що єдину, законтрактувала на платній основі.

Держуправління Китаю, яке здійснює з контроль за фармпродукцією, схвалило її кілька днів тому. Але остаточних даних про її ефективність немає досі. Наприкінці січня сама компанія розповідала про ефективність у близько 70% пацієнтів. Проте до цього дослідники із Бразилії акцентували на показнику в 50,4%. В цій країні вакцину отримали понад 9 000 добровольців з інтервалом у 2 тижні. А 70% – це дані на основі вибірки з менш ніж 1,5 тисячі людей, проміжок між щепленнями у яких було збільшено.

Як відомо, "прохідний бал" для реєстрації вакцин на світовому ринку – ефективність у 50%.

Наразі у МОЗ вже придбали 1,9 мільйона доз Sinovac Biotech, а першу партію мають поставити впродовж 30 днів після її офіційної реєстрації. Проте міністр охорони здоровя Максим Степанов згадував, що Україна відмовиться від закупівлі цієї вакцини, якщо її ефективність виявиться нижчою 70%.

Вже цього тижня в Україну має надійти перша партія вакцин від коронавірусу. Попри очікування, це буде не препарат Pfizer американського виробництва, а за словами головного санітарного лікаря Віктора Ляшка, препарат британсько-шведської компанії AstraZeneca. Заплановано отримати мільйон доз, які, ймовірно, будуть поставлені двома партіями – по 500 000 доз.

"Ми готові погодитися на першу партію в обсязі 500 000 доз, щоб не чекати, поки сформують повну партію в 1 млн, і щоб швидше приступити до вакцинації", – сказав міністр. Перше щеплення в Україні буде проведено наступного дня після отримання вакцини.

Кого вакцинуватимуть першочергово?

Щеплення від COVID-19 в Україні може розпочатися вже з 15 лютого. Про це повідомив головний санітарний лікар Віктор Ляшко. Можливо і пізніше. Бо багато процесів ще на етапі узгодження. Інформацію про початок щеплення підтвердив і міністр охорони здоров’я Максим Степанов.

Хто ж має вакцинуватися першочергово?

Календарний план вакцинації:

Вакцинація в Україні буде проводитися в 5 етапів, упродовж яких буде вакциновано 9 пріоритетних груп населення. Перший етап має охопити 370 тисяч українців, які мають найвищі ризики зараження. Це, зокрема:

  • працівники мобільних бригад вакцинації
  • медпрацівники, лікарі та середній медиперсонал, які працюють з ковід-пацієнтами
  • працівники лабораторій, де досліджуються аналізи на Covid-19
  • працівники екстреної медичної допомоги
  • - персонал і люди, які живуть в інтернатах і будинках для людей похилого віку
  • військовослужбовців, які беруть участь в Операції Об’єднаних сил.

Серед останніх, перший етап охопить:

  • військовослужбовців, які стримують збройну агресію Росії в зоні ООС,
  • військових, які у найближчий час плануються на ротацію
  • військових, які задіяні у міжнародних операціях
  • військовий медперсонал

Як повідомив тимчасовий виконувач обов’язків командувача Медичних сил Сергій Халік, щеплення будуть проводитися за згодою особи спеціально навченими та сертифікованими бригадами.

На наступних етапах вакцинації вакцину отримають люди, котрі входять до групи ризику за професійною ознакою, станом здоров’я або віком. Загалом до груп ризику, за оцінкою МОЗ, у нас належить половина населення – 21 мільйон українців.

Етапи вакцинації детальніше на інфографіці:

Місця призначення для щеплення від коронавірусу

За інформацією ЦГЗ, під час кампанії вакцинації будуть задіюватися усі наявні в країні пункти щеплень та мобільні бригади. Кожна бригада складатиметься з лікаря, резервного лікаря, двох медсестер, резервної медсестри та водія. Усього в них задіють близько 2 200 спеціалістів.

"Для здійснення вакцинації медична система може забезпечити 4,25 тисяч пунктів щеплень і 572 мобільні бригади, в середньому 23 мобільні бригади на регіон. На першому й другому етапі у кожному регіоні буде достатньо сформувати по 7-8 мобільних бригад", – повідомив Степанов.

Також у МОЗ обіцяють запустити сайт, який надаватиме інформацію про імунопрофілактику і дасть змогу записуватися на щеплення. Також записатися можна буде через мобільний додаток "Дія" та свого сімейного лікаря.

Як повідомив заступник міністра МОЗ головний санлікар Віктор Ляшко, зробити щеплення від коронавірусу виявили бажання вже 58 тисяч українців. Більшість охочих – це персонал лікарень, де лікують коронавірусних хворих і члени бригад екстреної медичної допомоги, котрі виїжджають до пацієнтів.

Хто отримуватиме перше щеплення?

За словами головного санітарного лікаря В. Ляшка, перша вакцинація може бути зроблена будь-кому із медичних працівників. Це може відбуватися навіть в прямому ефірі.

"З програми імунопрофілактики не потрібно робити шоу. У нас чітко прописано, що першими вакцинуються медпрацівники. Подивимось і звернемось до всіх департаментів охорони здоров'я, кожен у лікарні визначить людину… Все буде на камери. Будь-який медпрацівник, який надає допомогу хворим на Covid-19, є героєм, тому перша вакцинація може бути зроблена будь-кому. Вони заслужили бути вакцинованими і бути в ефірі", – сказав він.

Чи вакцинуватимуть тих, хто вже перехворів на COVID-19?

За словами В. Ляшка, вакцинуватимуть людей незалежно від того, перехворіли вони чи ні, – тестів спеціально перед вакцинацією ніхто не робитиме. Але якщо точно відомо, що медпрацівник нещодавно перехворів і є захищеним, йому можуть рекомендувати перенести щеплення на кілька місяців – це лише за умови обмеженого доступу до вакцин.

Згідно з даними CDC, люди, заражені Covid-19 можуть заразитися знову впродовж 90 днів після одужання.

Як пише CNBC, є дані, що у людей із високими показниками антитіл після хвороби вакцинація м-РНК вакциною може викликати більш яскраві побічні ефекти, пов’язані із сильнішою імунною відповіддю: слабкість, біль у м’язах та підвищена температура. Але жодних серйозних наслідків виявлено не було.

Чи буде примусове щеплення від коронавірусу?

Президент В. Зеленський заявив, що деякі категорії українців не мають права відмовлятися від щеплень. "Я вважаю, що всі люди, які працюють на державу, отримують від держави виплати та мають постійні контакти, не мають права відмовлятися від вакцинації", – сказав він. Зокрема, мова йшла про людей, які працюють в школах, університетах та лікарнях. Виняток – лише ті, хто має медичні протипоказання через алергії і кому щеплення робити не можна.

Втім, він також додав, що вакцинація в Україні "поки що добровільна". А прессекретарка президента Юлія Мендель додатково підкреслила, що вакцинація буде добровільною і ніхто нікого не буде насильно вакцинувати.

Коли вакцину від Covid-19 можна буде придбати в аптеках?

Наразі поки що невідомо, коли саме українці зможуть самостійно придбати вакцину від коронавірусу в аптеці чи прийти по неї до приватної клініки. Проте, за словами Віктора Ляшка, це буде можливим не раніше другого півріччя 2021 року.