В Івано-Франківській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І. Франка відбулася презентація особливого бібліографічного покажчика «УГКЦ. Історія. Відродження. Ісповідники віри», підготовленого працівниками відділу краєзнавчої літератури бібліотеки і присвяченого 30-літтю виходу УГКЦ з підпілля.
На цій небуденній події були присутні Архієпископ та Митрополит Івано-Франківської УГКЦ Кир Володимир Війтишин і декан Івано-Франківського Східного протопресвітеріату, душпастир парафії св. Великомучениці Параскевії в Опришівцях, отець-митрат Іван Репела, священики, науковці, краєзнавці, представники громадськості, студенти Івано-Франківської Академії Івана Золотоустого – для кого питання віри і вірності Божому слову є не тільки одним з фундаментальних питань людського життя, а й об’єктом уважного та системного вивчення, сенсом наукових досліджень та розвідок.
Модерували презентацію шеф-редактор християнського часопису «Слово» о. Роман Терлецький та одна з укладачів покажчика, завідувачка відділу краєзнавчої літератури Оксана Шаран. Відкриваючи презентацію, о. Роман Терлецький зазначив, що мав честь написати передмову до видання, важливість якого важко переоцінити, бо в ньому йдеться про людей, які служили Богу у надзвичайно складних та важких умовах, жертвуючи своїм життям, але ніколи переконаннями та вірою.
О. Шаран, своєю чергою, розповіла про роботу над бібліографічним покажчиком, наголосивши, що у ньому використані матеріали з багатих фондів обласної наукової бібліотеки, про його зміст та структуру. Особлива увага була приділена розділу, в якому йдеться про біографії священиків катакомбної церкви періоду репресій та підпілля, священиків, які зазнали утисків та переслідувань, а то й стали жертвами репресивного режиму.
З 24 ісповідників віри, про який йдеться у виданні, живі на сьогодні тільки четверо і двоє з них – Архієпископ та Митрополит Івано-Франківської УГКЦ Кир Володимир Війтишин і декан Івано-Франківського Східного протопресвітеріату, душпастир парафії св. Великомучениці Параскевії в Опришівцях, отець-митрат Іван Репела – поділилися спогадами з присутніми про ті важкі часи – з 1946 по 1989 роки – про щоденне служіння Господу у помешканнях вірних Церкви – монахинь та сестер, про підпільні семінарії і монастирі, і тепер дуже важливо, щоб пам’ять про підпільну Церкву не втратилася, а була зафіксована щонайретельніше. Долі Єпископа Григорія Хомишина та Верховного Архієпископа Йосипа Сліпого – красномовні свідчення трагізму УГКЦ у радянський період та жертовності його ієрархів, які своєю відданістю та незламністю заклали духовний фундамент свободи УГКЦ.
Своїми дослідженнями у цій сфері, спогадами та враженнями поділилися парох Церкви Пресвятого Серця Христа-Чоловіколюбця і Блаженних Священномучеників Івано-Франківських Григорія Хомишина, Симеона Лукача та Івана Слезюка о. Ігор Пелехатий, кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту історії Церкви Івано-Франківського Богословського університету ім. св. І. Золотоустого Руслан Делятинський, історик-краєзнавець, старший науковий працівник музею етнографії та екології Карпатського краю, авторка досліджень про священиків катакомбної УГКЦ на Яремчанщині Світлана Флис, кандидат історичних наук, доцент Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника Олег Єгрешій, науковець, кандидат історичних наук, доцент Івано-Франківського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Ігор Дрогобицький, доктор історичних наук, професор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Олег Жерноклеєв, директор бібліотеки Івано-Франківської Академії Івана Золотоустого Іванна Стрихар. Зокрема у своїх виступах вони наголошували, що ще не всі архіви відкрито, багато що залишається невивченим і недослідженим, вже немає ні будівель, ні свідків тих непростих часів і доводиться буквально по крихтах відновлювати події тих часів.
Чудовим доповненням до презентації стали виступи сімейного дуету Романа та Ірини Поповичів та учениці 5 класу Івано-Франківського ліцею ім. В. Чорновола Христинки Джоголик з чудовими піснями на християнську тематику. Особливу атмосферу свята створила організована і бібліотекарями виставка-спогад «Церква, духовність, нація». Завершуючи захід, заступник директора бібліотеки Галина Горбань подякувала всім присутнім за участь у цій важливій події і підкреслила, що це вперше у книгозбірні відбулася презентація бібліографічного видання – результату копіткої праці бібліотекарів, який, без сумніву, стане ще однією віхою у вивченні сторінок трагічної і величною за силою духу та віри історії греко-католицької церкви.