В Івано-Франківську відкрили виставку робіт художниці-соломкарки Ольги Мельник-Солудчик

Подружжя Ольги та Василя Мельників під час відкриття виставки в Івано-Франківську.

У виставковій залі Навчально-методичного центру культури і туризму Прикарпаття відбулося урочисте відкриття персональної виставки «Духовна моя Україно» робіт івано-франківської художниці Ольги Мельник-Солудчик – членкині Національної спілки майстрів народної творчості України і засновниці школи іконоаплікації з соломки.

Експозицію присвячено 30-річчю Незалежності України. І на огляд шанувальників «солом’яного» мистецтва виставлено кілька десятків робіт авторки головно – сакральної тематики, виконаних у техніці іконоаплікації соломкою, випалювання та плетіння злаками: «Волинська Богоматір», «Володимирська Богородиця», «Богородиця Одигітрія», «Дорога до Бога», «Зарваницька Богородиця», «Христос – учитель», «Мати Божа Неустанної Помочі», «Храм Святого Пантелеймона», «Трійця» та ін.

Ольга МЕЛЬНИК-СОЛУДЧИК, художниця з декору:

– Я – уродженка Львівщини. Свого часу закінчила Львівський державний інститут декоративно-прикладного мистецтва з дипломною кваліфікацією «художник декоративного мистецтва». Відтак працювала два роки у Вижниці на Буковині, а згодом – в Івано-Франківському педінституті ім. Василя Стефаника на кафедрі, яку очолював доктор мистецтвознавства Михайло Фіголь. Це була моя перша кафедра, а її роботу було спрямовано на розвиток образотворчого і декоративного мистецтва. Я на старших курсах викладала рисунок, живопис і композицію. Дуже мріяла працювати з природніми матеріалами. Якось М. Фіголь призначив мене керівницею дипломної роботи студентки-заочниці Марії Кравчук з Волині, яка обрала собі тему плетіння соломкою. Я була захоплена тією традиційною технікою роботи із соломкою. Відтоді мене дуже зацікавив цей матеріал передусім забутою архаїкою, а також можливістю відкриття нових напрямів мистецтва, зокрема декорування соломкою та іконоаплікації соломкою. Солома – матеріал дуже благодатний, освячений землею і нашими предками-землеробами. І я дуже захопилася такою технікою роботи з нею.

 Сакральні роботи Ольги Мельник-Солудчик, виконані у техніці іконоаплікації та декорування соломкою.

На виставці представлено тринадцять робіт, виконаних у техніці іконоапліції, а також експонуються роботи у техніці декорування і плетіння соломою, випалювання, квітчання і декоративні композиції з використанням синтезуючих матеріалів у поєднанні з житніми стеблами, чоловічі і жіночі головні убори, вінчальні, дитячі і сценічні вінки тощо. За довгі роки роботи й постала моя, умовно кажучи, школа іконоаплікації соломкою. У цьому напрямі активно працює Галина Різничук із села Підлісся, Мирослава Бойків з Коломиї, яка сьогодні творить у Канаді, Ольга Головчанська-Денисюк – у Києві, Марія Дяків – в Івано-Франківську та ін. Колись таке декоративно-прикладне мистецтво було, образно кажучи, на задвірках, а сьогодні Бог дає іскру і воно розвивається. Я розмовляю з Богом і хочу своїми роботами славити Його.

...За плечима майстрині Ольги Мельник-Солудчик чимало розмаїтих виставок. У своїй творчості художниця – то невтомний рух, велика праця, постійний пошук нового і відкриття призабутого. У такої майстрині і насправді, образно кажучи, навіть соломинка не пропаде. Бо у кожному своєму кроці творення вона – з Богом.

Ми довгий час працювали разом на одній кафедрі з О. Мельник-Солудчик в Інституті мистецтв ПНУ ім. Василя Стефаника. Її творчість – явище особливе й самобутнє, адже мало хто з професійних художників працює у такому жанрі, як Ольга Омелянівна. Вона – професіонал у роботі з таким благородним матеріалом, як солома, вміє віднайти і тонко відчути її можливості, щоб творчо та емоційно передати образність своїх творів, глибину і духовність. Майстриня цікаво працює. І дуже важливо, що Ольга Мельник-Солудчик має своїх послідовників – свою школу в Україні і своєю творчістю продовжує її примножувати.

Василь КОРПАНЮК, заслужений художник України.