Проєкт закону "Про обіг земель сільськогосподарського призначення" винесено на громадське обговорення. Ухвалення саме цього закону є умовою скасування мораторію на продаж землі, який триває вже 18 років. Законопроєкт про продаж українських земель розроблено, щоб сформувати законодавче поле для ринкового обігу земель сільськогосподарського призначення. Про це повідомляє прес-служба Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства.
Його планують прийняти до грудня, а запрацює він із жовтня 2020 року. Тобто, згідно з документом, заборона на відчуження земель сільськогосподарського призначення скасовується з 1 жовтня наступного року. Про це заявив прем'єр-міністр України Олексій Гончарук на конференції з реформи управління земельними відносинами. Він повідомив, що продаж земельних ділянок має здійснюватися на прозорих публічних торгах. А ще пригрозив, що відбиратимуть уже продану землю, якщо буде з’ясовано, що її придбав резидент держави-агресорки.
Про те, що не можна так поспіхом відкривати ринок землі, висловилися аграрії у регіонах і вийшли з протестами. У столиці на пресконференцію з роз’ясненнями виступив і міністр економрозвитку Тимофій Милованов і пояснив, що ринок землі не відкривають, а лише виводять з тіні. "Ми не запускаємо обіг землі, він є. Ми виводимо його з тіні. Ми створюємо рівні умови, бо сьогодні простий українець не має доступу до землі, а ми хочемо, щоб мав і хочемо дізнатися, хто насправді стоїть за цими грошима", - підкреслив міністр.
Також у законопроєкті зазначено, що усі ціни на купівлю-продаж реєструватимуться і будуть у загальному доступі. А права землевласників захищатиме земельний омбудсмен. Усе це врегулювати та впорядкувати планують до запуску ринку землі.
Відповідно до нового закону купувати землю чи отримати право власності на неї зможуть:
- громадяни України;
- територіальні громади;
- держава;
- юридичні особи України;
- іноземні громадяни та особи без громадянства у разі придбання землі у спадок із зобов'язанням на відчуження ділянки протягом року.
Отримання землі іноземцями в спадщину може обмежуватися санкціями — вони можуть бути застосовані до держав, фізичних та юридичних осіб. Також можуть вводитися секторальні санкції.
«Закон України «Про санкції» доповнено новим видом санкцій - «заборона на придбання у власність земельних ділянок». Їх вводять рішенням Президента за поданням РНБО і затверджують постановою Верховної Ради. Під санкції можуть підпадати іноземні держави, невизначене коло осіб певної діяльності (секторальні санкції) і окремі юридичні та фізичні особи», — йдеться в документі.
Також встановлюється мінімальна стартова ціна продажу земельних ділянок державної і комунальної власності не нижче нормативної грошової оцінки.
Встановлено і обмеження на сукупну площу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, яка може перебувати у власності громадянина та юридичної особи, і пов'язаних з ними осіб. Обмеження не допускають придбання у власність понад 15% сільськогосподарських земель області та 0,5% сільськогосподарських земель.
Забезпечується право орендаря на придбання земельної ділянки.
Державний реєстратор зобов'язаний вносити інформацію про ціну речових прав, зокрема, прав користування, в Реєстр речових прав.
Громадяни можуть викупити земельні ділянки для ведення селянського (фермерського) господарства, які їм належать по праву постійного користування та праву довічного успадкованого володіння, із розстрочкою платежу до 5 років за ціною, що дорівнює нормативній грошовій оцінці таких земельних ділянок.
Реалізація закону, як вважають ініціатори нового законопроєкту, матиме такі позитивні соціально-економічні наслідки:
- повноцінна реалізація права приватної власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення громадянами України;
- встановлення об'єктивної ринкової вартості земельних ділянок сільськогосподарського призначення у процесі їх економічного обороту та зростання капіталізації землі;
- збільшення інвестиційних можливостей аграрного сектору, зокрема, через розвиток іпотечного кредитування під заставу земель сільськогосподарського призначення;
- раціональний перерозподіл земель сільськогосподарського призначення та оптимізація їх використання;
- підвищення рівня мотивації праці через поєднання в особі громадянина України власника землі і виробника сільськогосподарської продукції;
- забезпечення прозорості операцій із землею;
- підвищення економічного благополуччя населення, створення на селі міцного економічно активного середнього класу.
Детальніше про плани уряду про ринок землі в Україні на сайті Бізнес Цензор