Укрпошта й надалі виплачуватиме пенсії та соціальні допомоги у звичному режимі

Заяви Пенсійного фонду щодо примусового переведення в Україні всіх пенсійних та соціальних виплат громадянам України на так звані карткові рахунки в банках викликала значний резонанс у нашому суспільстві. Не всі літні люди мають досвід користування банківськими картками. А про те, що більшість із тих, хто проживає в сільській місцевості, не мають навіть доступу до банкоматів, аби зняти з картки готівку, й казати годі.

Проте вже 30 квітня прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що ніякого примусового переведення не буде. Отримання пенсій та соціальних виплат повинно бути комфортним, а отримання пенсій на картку є правом, але не зобов’язанням пенсіонера – йдеться у заяві глави уряду. Ця заява прем’єра відобразилася у змінах до сумнозвісної постанови №277 через місяць – відповідне рішення (№546 від 26 травня 2021 року) оприлюднили на сайті Кабінету міністрів 2 червня. Вона передбачає, що умови видачі пенсій буде змінено аж 202-го – доти ж пенсії доставлятиме Укрпошта.

Нарешті крапку в історії про примусове переведення пенсіонерів на банківське обслуговування поставлено. «Пенсіонер має сам обирати, де і в який спосіб йому зручно отримувати пенсію. Якщо в банку – то в банку, якщо ж у відділеннях Укрпошти – то саме там. І ніхто не має права змусити його робити вибір не на свою користь», – прокоментував зміни до постанови генеральний директор Укрпошти Ігор Смілянський.

Чому ж скасували обов’язкове переведення всіх пенсіонерів на банківське обслуговування?

У Мінсоцполітики й ПФУ не раз казали про необхідність переведення пенсійних та соціальних виплат у безготівкову форму. Підтримує таке рішення й Укрпошта, але за єдиної умови – перехід має відбуватися поступово і так, щоб питання отримання коштів не перекладали на самих пенсіонерів. Нині Укрпошта доставляє пенсії понад 3,5 млн пенсіонерів додому. І вартість доставки аж ніяк не лягає на їхні плечі – цю послугу оплачує держава. Але з переведенням виплат на банківські картки, пенсіонерам самим потрібно буде подбати про те, де і як зняти гроші з картки. Завдання не з легких, бо з понад 27 тисяч населених пунктів в Україні банкомати є лише у 4,3 відсотка. Тим часом велика кількість пенсіонерів проживає саме в сільській місцевості, де банківської інфраструктури немає взагалі. Якщо виплату пенсій перевести на банківські картки, ці люди просто не матимуть, де зняти гроші.

Відсутність доступу до терміналів і банкоматів стала головною причиною відтермінування переходу на банківські картки. По суті, Укрпошта єдина компанія, яка на сьогодні може забезпечити пенсіонерам у селах доступ до готівкових коштів.

Що робити пенсіонерам, які хочуть повернутися на обслуговування до Укрпошти?

За кілька місяців, поки вирішувалася доля пенсійних виплат, пенсійні фонди загітували деяких пенсіонерів відкрити банківські рахунки для отримання пенсії. Та якщо їм отримувати гроші на картку незручно, нова постанова дозволяє повернутися на обслуговування до Укрпошти. Подати заяву до ПФУ можна особисто або відправити документи поштою.

Законних підстав відмовити в отриманні соціальної виплати чи пенсії через пошту або змусити переходити на обслуговування в банк ні в Пенсійного фонду, ні в управлінь соціального захисту (УСЗ) немає. Більше того, такі дії їхніх працівників можна кваліфікувати як зловживання службовим становищем, що за чиним Кримінальним кодексом карається позбавленням волі на термін до трьох років.

Отже, якщо працівники ПФУ чи УСЗ під час консультації змушують відкривати рахунок у банку – це розцінюватимуть як маніпуляцію свідомістю людини. На такі випадки діє «гаряча лінія» Укрпошти, куди пенсіонери можуть звертатися, якщо вони хочуть перейти (повернутися) на обслуговування у поштові відділення, а їм відмовили. Залишити заявку можна й за телефоном +38 (044) 354-52-73 або надіслати електронним листом на адресу pv@ukrposhta.ua.