Українці незабаром отримають пакет безоплатних медичних послуг

Програма медичних гарантій стартує в Україні з 1 квітня 2020 року. Як повідомляють Міністерство охорони здоров’я України та Національна служба здоров’я України, громадяни матимуть можливість отримати пакет безоплатних медичних послуг.

Програма медичних гарантій включає в себе:

  • первинну допомогу,
  • екстрену допомогу,
  • амбулаторно-поліклінічну — це послуги профільного лікаря, до якого направив сімейний лікар;
  • стаціонарну;
  • паліативну медичну допомогу — обслуговування невиліковних хвороб (знеболення, допомога родинам пацієнтів, підтримка життєдіяльності, догляд за пацієнтом);
  • медичну реабілітацію;
  • медичну допомогу у зв’язку із пологами;
  • реімбурсацію – механізм повної або часткової оплати лікарських засобів, що включені до деталізованого опису з бюджету («Доступні ліки»).

Всі послуги з гарантованого медичного пакета будуть повністю безоплатними для українців, адже вони вже заплатили за медичну допомогу зі своїх податків.

Голова комітету ВР з питань охорони здоров’я Михайло Радуцький зазначив, що загалом в рамках програми "Медгарант" з квітня 2020-го безкоштовними для українців будуть близько 50 медичних і діагностичних процедур (зокрема ультразвукове дослідження, рентген-дослідження, біопсія, оперативне лікування інсульту, пологи і ін.). Проте мова йде лише про надання таких безплатних медпослуг у закладах, які підписали угоду з Національною службою здоров’я України. Також цього року збільшено фінансування програми "Доступні ліки" на 3,2 млрд. грн.

Наразі МОЗ та НСЗУ спільно з регіонами працюють над своєчасним втіленням медичної реформи у життя. Про це сказав прем’єр-міністр Олексій Гончарук під час селекторної наради з керівниками облдержадміністрацій. І додав: “Для повноцінного старту другої ланки медичної реформи до 31 січня всі області мали забезпечити автономізацію та комп’ютеризацію медустанов у себе в областях. Лікарні мають бути оснащені необхідним обладнанням, лікарськими засобами, мати лікарів відповідної кваліфікації та рівня практики. Це має бути зроблено до 1 квітня”.

Також Гончарук наголосив, що якщо медичний заклад не відповідатиме вимогам, то Нацслужба здоров’я України не укладатиме договір з таким закладом, а отже лікарня не отримає фінансування. У такому разі кошти на утримання медзакладу буде виділяти місцева влада.

На сьогодні у державі вже автономізовано 97% закладів, що надають спеціалізовану медичну допомогу. Ситуація з рівнем комп’ютеризації та інформатизації закладів вторинного та третинного рівнів надання медичної допомоги дещо гірша.

Щодо ситуації у нашій області, то, як повідомила директор департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА Ірина Кобельська, до медичної реформи готові 75% лікарень.