У Різдво – «Карпатським трамваєм». Насититися духом християнських традицій Бойківського краю можна і… у вагончиках давньої вузькоколійки

Уже 15 років дивує і тішить жителів та гостей Бойківщини унікальна туристична атракція «Карпатський трамвай». Цей маршрут створили в селищі Вигоді на базі відновленого відтинку вузькоколійки часів Австро-Угорщини довжиною 76 кілометрів під час проведення на Долинщині V Міжнародного бойківського фестивалю. Ще далекого 1890 року австрійський барон Леопольд Поппер фон Подгарі розпочав будівництво вузькоколійки у Вигоді, яка відтак пережила дві світові війни. А сьогодні – майже через півтора століття – завдяки старанням подвижників розвитку туризму в рідному краї «Карпатський трамвай» запрошує у Різдво всіх охочих та обіцяє подарувати кожному неповторні враження, святкові дивовижі та цікавий активний відпочинок.

– Ідею туристичної програми «Карпатський трамвай» апробували у ТзОВ «Уніплит» ще 2003 року,– розповідає менеджер-екскурсовод підпорядкованої структури ТзОВ «Ґрін Tревел» Олег ГУТАК. – Але офіційно проєкт почали втілювати в життя на повну потужність з 2006-го, коли вже були необхідні напрацювання з іншими туристичними фірмами і відповідна реклама. Саме тоді «Карпатський трамвай» став на ноги. Якраз відзначаємо 15-річчя цієї унікальної туристичної атракції на Прикарпатті. Якщо говорити конкретніше, то ця ідея належить осібно світлої пам’яті Любомирові Яцківу, колишньому директорові товариств «Карпатський трамвай» та «Ґрін Тревел». Він був нашим натхненником та ініціатором, людиною, яка, образно кажучи, своєю працею викохала «Карпатський трамвай» і те відчуття любові по часточці роздала кожному з нас, хто з ним працював. Зокрема я мав нагоду працювати з паном Любомиром з 2009-го. Ми його дуже любили.

– Олеже, яка ж на сьогодні інфраструктура й маршрути «Карпатського трамваю»?

– Із 15 жовтня по 15 травня – у так званий зимовий час – з дрезиною курсують чотири засклені пасажирські вагончики, які мають пічне опалення на дровах, але за потреби можемо підготувати піввагончики чи навіть льору, тобто відкриту платформу. А вже після 15 травня використовуємо вагончики напіввідкритого типу з дашками. Стартуємо у центрі Вигоди. Пропонуємо два типи маршрутів. Перший – так званий класичний тривалістю до чотирьох годин і довжиною до тринадцяти кілометрів в один бік. Звісно, все відбувається у супроводі екскурсовода і з різноманітними зупинками та виходами мандрівників. На цьому маршруті маємо дві локації. Перша – «Сріблясті пороги», тобто біля мініводоспадиків в урочищі «Дубовий Кут», а друга зупинка – на зворотній дорозі у селі Новому Мізуні, де пропонуємо мандрівникам виїзну кухню, мініринок, прогулянку підвісним мостом через ріку Мізунку та ін.

А ще програма «Карпатського трамваю» передбачає і «гірський» маршрут, який триває упродовж усього дня – з 10-ї до 19-ї год. і має довжину 24 кілометри в один бік, а також охоплює тригодинний відпочинок серед дикої, неторканої карпатської природи за довільною осібною програмою мандрівників. Зрозуміло, що цей варіант використовуємо головно влітку.

– Наскільки я зрозумів, мандрувати у Різдво цього року пропонуєте класичним маршрутом «Карпатського трамваю»?

– Звісно, що так. Узимку ж день дуже короткий. Особливо тепер, перед празником Святого Миколая, коли ми починаємо нашу програму… Найголовніша ж її атракція – ознайомлення з особливостями єдиної на Прикарпатті давньої вузькоколійки та її інфраструктурою. Фаховий гід в образі і в шатах бойка також розповість про Ґорґани, про людей, що живуть у гірському краї, про давні і сучасні традиції та звичаї бойків, про історію, мову і культуру Бойківщини тощо. У часі Різдва обов’язково буде вертеп – зустрічатиме театралізованим дійством туристів на посадковому майданчику і під час поїздки супроводжуватиме з колядками. Плануємо також духовні піснеспіви та сценічні постановки на Водохреща. Працюватиме, звісно, й виїзна кухня. Охочі зможуть посмакувати 12-ма бойківськими стравами, які традиційно готують на Святвечор, чи місцевими різдвяними смаколиками місцевої кухні…

Такий різдвяний маршрут пропонуємо всім охочим уже не вперше. Зрозуміло, що свій відбиток наклали і карантинні обмеження. Адже вперше ми різдвяний маршрут «Карпатським трамваєм» випробували ще три роки тому, а дійство до Святого Миколая – ще з 2016-го. Але тепер у різдвяних атракціях почергово братимуть участь і різні церковні вертепні колективи Вигодської територіальної громади.

... А цьогорічний різдвяний маршрут «Карпатського трамваю» присвячено світлій пам’яті Л. Яцківа – творця цієї унікальної атракції та її багатолітнього рушія.

Редактор відділу соціальних розслідувань та комунікацій з читачами