Минає 60 років відтоді, як у Калуші на Прикарпатті розпочали будівництво потужного підприємства, яке з часом називали ВАТ «Оріана». Днями у Фонді держмайна України (ФДМУ) поінформували, що «Оріану» приватизують. Чи це реально? Які справжні наміри уряду? Про це й інше розповідає в ексклюзиві для «Галичини» голова правління (з листопада 2004 р. по березень 2008-го) ВАТ «Оріана» Богдан ПАВЛИКІВСЬКИЙ.
– Пане Богдане, наскільки серйозно потрібно сприймати такі заяви Фонду держмайна?
– Щоби приватизувати ВАТ «Оріана», Фонд ще 2018-го звернувся з клопотанням до суду, тож у червні того ж року призупинили процедуру банкрутства підприємства, а об’єкт внесли до переліку таких, які підлягають приватизації. Ті інформаційні джерела, які пишуть, ніби «Оріана» перебуває у процесі банкрутства, просто не володіють ситуацією. Насправді ж триває оновлення приватизаційної документації тих підприємств, які не приватизували того чи іншого року.
Підтримую наміри приватизації, але насторожує ситуація довкола «Оріани». Її вже третій рік тимчасово очолює Олег Савчук, який з 2018-го й досі перебуває у статусі в. о. голови правління. Майновий комплекс «Оріана» арештовано. Але скажу відверто: майна нема зовсім, тож нема що й приватизовувати. Навіть 2008-го, коли я очолював правління, залишкова балансова вартість становила тільки 111 млн грн. А 2018 р., коли арбітражним керуючим був Володимир Юрків, вони створили «Оріана – ЕКО» під нібито італійську фірму. Весь майновий комплекс калійного заводу – і Домбровський кар’єр, і перше та друге хвостосховища, і транспортний цех тощо – все передали до статутного фонду тієї фірми на суму близько 180 млн грн.
Я добре знаю, які нечестиві особи стояли за цією оборудкою. 2007 року ми ще розробляли Домбровський кар’єр, добували руду, аж згодом колишній керівник Дмитро Корчинський те все занехаяв. Тож екологічна ситуація у регіоні справді складна. Сьогодні «Оріана» – це кілька складів інженерного корпусу та акції, тобто голі папери, 85 відсотків з яких забрали росіяни, бо «Карпатнафтохім» попри все залишається їхньою фірмою. Навіть попри те, що туди приліпили деяких наших підкручених олігархів, то все – туфта. Нині вони відмивають кошти, як і відмивали, а наші люди працюють. Але ж вони, ЗАТ «Лукор», захопили майно нечесно. Взяли на себе зобов’язання за десять років сплатити всі борги «Оріани», свого часу надані під гарантії уряду, але не виконали його. Більше того – руками наших чиновників спритники ліквідували ЗАТ «Лукор». На це всі заплющили очі – суди, прокуратура... Очевидно, отримали свої бонуси. Але борг 174 млн євро зафіксовано і в Мінфіні, і в Мінекономіки. Звісно, його німці у держави забрали ще 2002 року. Тож борг існує перед Україною. І це не все, ще є комерційний борг «Оріани» – до 23 млн євро, наданий під гарантії уряду, про який всі знають, але ніхто не хоче говорити. Балакають, ніби 2007-го зробили взаємозалік і реструктуризацію цього боргу. Але це порожні слова.
– То кому реально потрібно купувати таку «Оріану», яка в боргах – як у реп’яхах?
– У лютому цього року я був у Фонді держмайна на конкурсі. Цей напрям курирує заступник голови ФДМУ Сергій Кудін, який нещодавно брав участь у виїзному засіданні екологічного комітету Верховної Ради в нашій області. Я тоді заявляв, що питання з «Оріаною» не вирішать, поки існуватиме проблема боргів. Ніхто не спише жодної гривні! Мені цікаво, який уряд візьме на себе таку місію? Очевидно, чинна влада хоче просто збути це підприємство, щоб уникнути відповідальності за екобезпеку. Не вийде. Не ті тепер часи. Та й не раз уже були спроби ті борги посписувати, довівши до банкрутства і ліквідувавши «Оріану».
Щоб зрозуміти, скажімо, що діялось у проголошеній 2010 року тодішнім президентом Віктором Ющенком «зоні екологічного лиха», наведу кілька фактів. За заліком, наприклад, у мене було до десяти мільйонів тонн захоронених відходів гексахлорбензолу, а вивезли – тридцять шість? Вивозили сміття, глину тощо обхідними шляхами. Але за вартістю транспортування платини! Так банально «відмили» до 2 млрд грн.
Сьогодні власниками акцій ВАТ «Оріана» є три юридичні особи і шістдесят фізичних осіб, серед яких і я. Думаю, фізичні особи не матимуть жодного хісна – під час приватизації їх ніхто й ні про що не питатиме. Адже у держави сьогодні – 99,9 % акцій. У мене таке враження, що чинна українська влада просто хоче, повторюю, позбутися таких підприємств, як «Оріана». Але ж є всі документи про те, що ті, хто брав на себе боргові зобов’язання, їхніх умов не виконали. То що заважає дати відповідні доручення СБУ чи прокуратурі і змусити тих підприємців сплатити означені вище борги? Це ж 174 млн євро! Було би бажання...