Нарешті Тарас Григорович Шевченко прийшов і до Болехова – днями на території художньої школи відбулися урочистості з нагоди відкриття і освячення погруддя великого Кобзаря. Шевченкова дорога до Болехова була довгою і не простою…
Богдан ПАРАХОНЯК, голова Болехівської міської організації Українського товариства охорони пам’ятників історії і культури (УТОПіК):
- До цієї осені у Болехові був тільки барельєф Тараса Шевченка на стіні одного із будинків на розі вулиць імені Тараса Шевченка і Січових Стрільців. Ідея спорудження пам’ятника виношувалася давно. Її порушив перший засновник міської організації УТОПІК і перший її голова Петро Парахоняк. Саме Петро Йосипович, якому виповнилося сьгодні вже 92 роки, доклав найбільше праці у втілення задуму. Ми збирали кошти і хотіли спорудити у Болехові такий пам’ятник Тарасові Шевченкові, як Іванові Франкові – у порвен зріст. Але необхідної суми коштів зібрати не змогли. Тож директор Болехівської художньої школи і член міської організації УТОПіК Василь Хромишин, віднайшовши у селі Тисові Болехівської міськради давнє погруддя Тараса Шевченка з гіпсо-цементу, яке за радянських часів не було встановлене і понад тридцять років зберігалося у селі. Час зробив свою руйнівну справу, і погруддя потребувало реставрації. За погодженням із керівництвом села Тисова Василь Хромишин забрав пам’ятник у художню школу, де його належно відреставрували. Ми виділяли на це незначні кошти. Сучасний вигляд погруддя – справа рук і старань Василя Хромишина. Бо він не лише реставрував пам’ятник, але й доклав багато зусиль до впорядкування території навколо. Грошей дуже бракувало. Тож вже постамент і територію навколо пам’ятника упорядковували підприємці Микола Піх, Степан Яцків, Роман Кушпета, Олександра Рожнятовська, а також ми особисто та силами силами товариства довели цю справу до завершення. Дорога Шевченка до Болехова була довгою і складною, тому що ніхто, до кого ми зверталися свого часу, нам не хотів допомогти. Бо ми писали не лише до керівників області, але й до Президента України. І міські голови Стебницький, Макота, Мельник… Всі відповідали, що нема коштів.
…В урочистостях з нагоди відкриття погруддя Тарасові Шевченку у місті Болехові взяли участь голова Болехівської міської організації УТОПіК Богдан Парахоняк, відповідальний секретап Ситепан Парахоняк, перший голова товариства Петро Парахоняк, заступниця міського голови Болехова Тетяна Лугова, голова обласної організації ВУТ «Просвіта» ім. Тараса Шевченка Степан Волковецький, директор Болехівської художньої школи Василь Хромишин та ін. А освятили пам’ятник місцеві духівники - отець-декан ПЦУ Іван Петрів та отець-сотрудник УГКЦ Володимир Горобець.