Творці щастя. Центр первинної медичної допомоги у Надвірній: сучасний заклад талановитих лікарів, який здобув заслужені визнання та повагу

Перша сходинка до щастя – здоров’я. Вочевидь, саме цим постулатом Сократа послуговуються щодня працівники КП «Надвірнянський некомерційний центр первинної медичної допомоги» Надвірнянської міської ради, який нещодавно відзначив 5-ту річницю свого створення. На його рахунку чимало малих і великих перемог, здобутків і досягнених вершин, проте попереду ще нові горизонти.

Як наголосив голова Надвірнянської ТГ Зіновій АНДРІЙОВИЧ, за період існування центр здобув заслужене визнання та повагу як серед пацієнтів, так і колег, зарекомендував себе як сучасний медичний заклад, що надає висококваліфіковану медичну допомогу.

«Навіть найдорожча техніка нічого не означає без таланту лікаря, без терпіння і уваги молодшого медичного персоналу – наголосив Зіновій Андрійович, звертаючись до колективу Центру первинної медичної допомоги. – Щодня і щогодини ви охороняєте найцінніше, що є у людей – їх життя і здоров’я. Через ваші дбайливі руки за ці роки пройшло безліч пацієнтів. Проявляючи терпіння і чуйність, віддаючи знання і частинку душі, ви допомагаєте їм перемогти недуги, зберегти здоров’я і заново віднайти себе. Ваше милосердя дарує надію, допомагає легше переносити біль та страждання…

Ви присвятили своє життя гуманній і благородній справі – медицині. Ваша місія складна і відповідальна, а праця вимагає повної віддачі, сил, досвіду, знань та душевної щедрості. Дякую всім працівникам медичного закладу за невтомну цілодобову працю. Нерідко працівники охорони здоров’я наражаються на небезпеку самі – у часи епідемій або ж нині під час військових дій, коли відповідальність зростає в рази, коли, крім основного фаху, доводиться бути психологами для своїх пацієнтів».

Лідер громади побажав усім працівникам Центру первинної медичної допомоги успішної роботи, стабільності і процвітання, збереження і зміцнення досягнутих позицій, завоювання нових вершин у професійній царині, зокрема підкресливши вагомий внесок у розвиток сімейної медицини.

А особливу подяку Зіновій Андрійович висловив Миколі Приймаку, Віталію Цінурчину та Роману Іванківу, звернувши увагу, що «це наші герої̈ серед медиків, які мужньо нас захищають на передовій від клятого ворога».

Директор КП «Надвірнянський некомерційний центр первинної медичної допомоги» Емілія СЕМ’ЯНІВ розповіла для читачів газети «Галичина» з чого все розпочиналося, які виклики зустрічалися на шляху, якими здобутками пишається, що мотивує і яким є її рецепт успіху, а також окреслила свою візію майбутнього цього медичного закладу:

– Надвірнянський центр первинної медичної допомоги як самостійний заклад розпочав свою роботу 1 листопада 2018 року. У 2017–18 рр. розпочалася підготовка та початок активної фази реформування саме первинної медичної допомоги, яка була більш наближеною до тих реалій. Три хвилі вступу в реформу, які вели за собою нову нормативну базу. Чи було страшно? Ні!

Особисто я не раз думала над тим, які зміни можна було би впровадити. Стара система віджила, треба було щось змінювати. Адже значна частина коштів ішла на оплату порожніх приміщень, стін... Існував так званий бюджет проїдання.

Відповідно до рішення про утворення Центру ПМД в м. Надвірна, яке було прийнято на сесії Надвірнянської районної ради, з 1 листопада 2018 року наш медичний заклад почав функціонувати.

Надалі ліцензування, реєстрація (коли на місцях не дуже розуміли, що це за КНП в охороні здоров’я), формування штату, статут, зміни в оплаті праці, формування бюджету, ну і реєстрація в Електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ), цифрові підписи, робота в електронній системі.

З 2020-го року наш Центр входить в число успішних закладів первинки за підсумками Національного бізнес-рейтингу.

2020 р. ми посіли перше місце в ТОП-5 у номінації «Платоспроможність» серед аналогічних медичних закладів в Івано-Франківській області. І 23-тє місце в ТОП-100 у номінації «Платоспроможність» в Україні. У 2021 р. завоювали перше місце в ТОП-4 у номінації «Фінансово-господарська діяльність» у масштабах Прикарпаття та четверте – серед суб’єктів господарювання України за показником «Фондовіддача». Друге місце здобули у 2022 р. серед 30 суб’єктів господарювання у номінації «Фондовіддача» (Івано-Франківська обл.) і дев’яте – серед 100 суб’єктів господарювання України за цим же показником.

Також КП «Надвірнянський НЦПМД» у 2022 році посів сьоме місце серед найкращих підприємств України в номінації «Компанія року-2022».

Центр є базою підготовки лікарів-інтернів за спеціальністю «загальна практика-сімейна медицина, терапія, педіатрія».

Окремо хочу розповісти про укладення декларацій з пацієнтами, себто вибір свого лікаря. Це в нас пройшло у два етапи, оскільки підписна кампанія розпочалась у квітні 2018 року, а центр працює з 1 листопада 2018-го, тому відбувалось переукладення декларацій в швидкому темпі та в ручному режимі. Адже заклад з січня 2019 року після підписання угоди з НСЗУ міг залишитись без належного фінансування. На той час не було механізму автоматичного перенесення декларацій. Можливо, конкуренція серед лікарів спричинилася до того, що це був період «кількості», надалі вже пішли якісні показники.

Ще на сьогодні залишається багато запитань, які потребують вирішення та налагодження роботи в системі. Новими для нас є електронна медична карта, електронний рецепт, розвиток сервісних послуг, контакт-центр…

Сьогодні наш Центр первинної медичної допомоги – це 142 працівники, зокрема 33 лікарі, 69 середніх медичних працівників, 10 молодших медичних сестер та 30 інших представників медичного закладу.

П’ять років – це начебто і не багато! Час невблаганно летить, проте чимало пройдено. Це майже 900 тисяч візитів до лікарів, 166,5 тисяч скерувань на додаткові обстеження та консультації, 56,5 тисяч електронних рецептів, кілька хвиль COVID-19 у 2020 – 2021 рр., вакцинація 2021 року, видача COVID-сертифікатів, повномасштабна війна з 24 лютого 2022-го… Все ж точку неповернення пройшли, тепер крокуємо успішно.

Від моменту запровадження роботи контакт-центру у наших пацієнтів є можливість самостійно записатися на прийом до лікаря за телефоном чи в додатку у своєму телефоні, вибрати найбільш зручний час для відвідування лікаря, не чекати в черзі під кабінетом. У нашому контакт-центрі працює п’ятеро операторів, які почергово також забезпечують роботу рецепції.

А робота Центру розпочиналася у розкиданих кабінетах приміщення районної поліклініки. Лікарі перейшли до нас з єдиним оснащенням – тонометрами та фонендоскопами. А сьогодні – це облаштовані комфорті кабінети для роботи, технічно оснащені робочі місця, доступ до швидкісного інтернету. Для пацієнтів – зручні та комфортні зони очікування, належно облаштовані санвузли, умови для маломобільних груп населення.

Найважливіше – це люди, колектив, команда. Працюємо на результат, а результат це задоволений пацієнт, який отримує послуги в нашому Центрі. Ціную передовсім такі людські чесноти, як порядність та чесність.

Свій робочий день розпочинаю зі щоденного планування. Працюю за принципом відкритих дверей. Двері кабінету постійно відчинені, з задоволенням вислухаю кожного.

З числа працівників нашого Центру двоє сімейних лікарів – мій заступник Віталій Цінурчин та завідувач Парищенської амбулаторії Микола Приймак – з перших днів повномасштабного вторгнення росії на територію нашої держави перебувають на військовій службі, як військові медики. Нещодавно хлопців нагородили нагрудними знаками «Срібний хрест» та «Золотий хрест» відповідно. Минулого місяця ще одного нашого працівника, фельдшера закладу Романа Іванківа мобілізували на військову службу. Колектив гордиться нашими працівниками та з нетерпінням очікує на їх повернення.

З перших днів війни співробітники центру активно долучились до різноманітної допомоги ЗСУ та зокрема нашим хлопцям. Те, що ми могли робили і робимо тут, у тилу, своїми силами – збір коштів на придбання автомобілів, ремонт техніки, одяг, продукти харчування, медикаменти та медичні вироби, плетіння маскувальних сіток, приготування сухих енергетичних сніданків. Все вирішуємо оперативно на запит.

Перші наші проєкти, в яких ми взяли участь, – це ІІІ міський конкурс «Громадського бюджету» у 2019 році. Тоді ми отримали можливість за двома проєктами придбати автогематологічний аналізатор – апарат для виконання аналізу крові, електрокардіограф та спірометр.

Наступний проєкт 2021–2022 рр. – це конкурс , який оголосила ПРООН у межах проєкту «Посилення стійкості громад» за фінансової підтримки уряду Великої Британії, наданої через посольство Великої Британії в Україні, на який ми були зареєстровані від Надвірнянської громади. За результатами участі наш центр було поповнено сучасним портативним телемедичним комплексом.

Сьогодні на початковому етапі ще два проєкти: комплексна модернізація амбулаторії загальної практики-сімейної медицини №2 в Надвірні на вул. Небесної Сотні, 24 (проєкт GIZ) та щодо отримання гранту на встановлення сонячного енергетичного обладнання для закладів «первинки».

На сьогодні Центр ПМД розширює свої можливості в напрямі діагностики. Лікарі навчаються на різноманітних курсах. Нині виникає необхідність придбання портативних ультразвукових датчиків для визначення патологічних процесів в організмі, що скоротить кількість непрофільних скерувань, а також зменшить час очікування пацієнта на обстеження у спеціалізованому закладі.

Підбиваючи підсумки, хочу звернути увагу, що за цей короткий період роботи центру ми маємо згуртований колектив, команду однодумців, які працюють на його розвиток.

А мотивують так добре працювати пацієнти і колектив, який вірить, допомагає та підтримує. Тобто рецепт успіху дуже простий – бажання змінити колишні підходи та методи в роботі медичного закладу. Адже в сучасному світі ми не можемо жити за старими правилами. Потрібно постійно навчатись та розвиватись. Наша орієнтація – саме на пацієнта, який має отримати якісні медичні послуги в належних умовах.

Яким бачимо наш центр у найближчій перспективі? Це сучасний медичний центр сімейної медицини, який постійно розвивається, оновлюється, медичний персонал систематично навчається; є базовим сімейним медичним центром громади. Наш орієнтир – задоволений пацієнт, що дбає про своє здоров’я, поділяє нашу політику щодо вакцинації, здорового способу життя тощо. Продовжуємо працювати на принципах взаємоповаги та розуміння.

Досконалості немає меж, тому ми крокуємо шляхом зростання і поступу, навчаємось і розвиваємось. Переконана, що невдовзі Центр первинної медичної допомоги ще розширить спектр надання медичних послуг та максимально поповниться новим і необхідним обладнанням для належного їх забезпечення, щоб крокувати в ногу з часом всупереч викликам…

Редактор відділу газети “Галичина”