Вітаю! Сьогодні ми розповімо вам про цікаві факти про Івано-Франківськ та його історію. У сучасних реаліях подорожі до Західноукраїнських регіонів, в тому числі на Прикарпаття яке зустрічає гостей яскравим колоритом та має у собі не мало цікавих місць. Пропонована стаття буде пізнавальною та корисною для мандрівників, які планують поїздку на Прикарпаття, та не знають куди піти в Івано-Франківську та що є у ньому цікавого подивитись.
Технологічний прогрес
Серед маленьких міст Західної України Івано-Франківськ перший отримав електропостачання. Перші електричні лампочки з’явилися на залізничному вокзалі в 19 столітті.
Пам’ятник яйцю
В Івано-Франківську є унікальний пам’ятник, якого нема більш ніде у Європі – це пам’ятник яйцю.
Столиця ЗУНР
У 1919 році Івано-Франківськ став тимчасовою столицею ЗУНР, хоча столицею він пробув у період лише з січня до травня, проте саме тут приймалися найважливіші рішення, але незабаром війська ЗУНР повинні були відступити за Збруч.
Івано-Франківська Ратуша
Івано-Франківська ратуша тільки на перший погляд, виглядає як звичайна. Насправді вона побудована у стилі функціоналізму. Таких споруд по Україні одиниці. Також і зовнішній вигляд змінювався чотири рази. Крім того, це єдина ратуша у Європі із шоломоподібним позолоченим куполом. вигляд зверху дещо нагадує орден війська польського, яким, до речі, відзначали армійців, що відзначилися при перемозі над ЗУНР.
Історичні місця
Якщо ви не знаєте куди піти в Івано-Франківську, то ось приклад: Найдавніша частина Івано-Франківська – це площа Ринок, яка збереглася з заснування міста. Колись це був центр шестикутної фортеці, у вигляді якої будували місто. До речі, колись вона називалася площею Смерті, тому що саме тут проводилися страти. Ще є легенда, що у центральних будинках міста живе привид замордованого гуцула-опришка. Через те, що вночі відбувалися пара нормальні події пов’язані із ним, декілька охоронців навіть звільнилися з краєзнавчого музею.
Громадське життя, Перша Світова Війна та “Союз Українок”
Громадське життя сколихнула революція 1848 року. У Станиславові створено «Руську раду» поряд із польською, організовано загін Національної гвардії, почала виходити перша газета. До новоствореного парламенту було обрано депутатів-українців.
Друга половина XIX століття запам’яталася швидким розвитком промисловості та створенням підприємств. На це також вплинуло прокладання залізниці у 1866 році: тоді ж беруть початок локомотиворемонтний завод, лікеро-горілчане об'єднання та шкіряна фірма “Плай”.
У 1884 році відома громадська діячка й письменниця Наталя Кобринська провела у місті установчі збори “Союз Українок”.
В часи Першої Світової Війни 1915-1916 за місто точилися жорстокі бої. Частину історичної частини міста було зруйновано, а згодом реконструйовано вже в новітніх архітектурних образах. 1 січня 1925 населення Станіславова подвоїлось, а площа зросла в кілька разів шляхом приєднання села Княгинин і частин сіл Угорники, Микитинці, Опришівці, Крихівці, Загвіздя і Пасічна. 1930 введена до експлуатації Станіславська електростанція, від початку роботи якої веде свою історію ВАТ «Прикарпаттяобленерго».
Підіб’ємо підсумки
Отже, Івано-Франківськ це місто яке обов’язково варто відвідати. Він окутаний атмосферою легенд, стародавньої архітектури і доброзичливими людьми. Проте на долю міста випали не легкі іспити.
Візит у це місто викарбується в голові туриста на все життя. Сподіваємося – Ви дізналися багато цікавого для себе.