Тарифи газують, а іванофранківці почали розмовляти з владою мовою вулиці

Якщо з людьми не балакають, то починає балакати вулиця.

У понеділок – Всесвітнього дня «дякую» – в обласному центрі біля будинку Регіональної газової компанії «Івано-Франківськгаз» іванофранківці протестували проти зростання тарифів на газопостачання для населення. Проте число їх було незначне, тож, на думку одного з учасників, акція більше була схожа на «співбесіду містян із журналістами», ніж на соціальний спротив. Та попри все вона засвідчила, що люди щораз виразніше починають розмовляти з владою мовою вулиці. На акції ми не помітили жодної партійної символіки, а наші співрозмовники наголошували, що самоорганізувалися в соцмережах, бо терпець уривається від такого «кінця епохи бідності».

Наталія БІЛАНІВ, учасниця протесту:

– Ми прийшли вимагати зниження тарифів. Я влітку за кубометр газу платила 2 грн 95 коп., то чому ж у зимовий період тарифи підвищили більш ніж утричі? Хочемо пояснень, по-перше, чи це наш український газ, а по-друге, чому зростають ціни, якщо гривня більш-менш стабільна? Ми хочемо висловити протест надавачам послуг і, нарешті, владі, яка повинна контролювати та погоджувати такі речі і з користувачами, як це передбачено Постановою Кабміну від 25 січня 2020 р. Але з нами ніхто не спілкується. Принесли платіжки – платіть. Ніхто не питає, чи можемо платити. У державі локдаун, я не працюю, у вимушеній відпустці, то чому і як повинна платити по 10 грн. за куб газу? І я така не одна – таких сотні, тисячі... Потрібно боротися, а не дозволяти принижувати нашу гідність. А згідно з Конституцією України ми маємо право на мирне зібрання.

...Учасники акції не скандували гасел, не мали плакатів чи іншої протестної атрибутики, не виявляли дієвої активності і не вдавалися до радикальних дій, а мовчки тупцювали біля входу до «Івано-Франківськгазу» і залюбки спілкувалися з численними представниками ЗМІ.

– Чому Ви прийшли сюди? – запитали ми Івана СТЕФАНЮКА, який мовчки спостерігав за подією.

– Хочу подивитися, чи хтось вийде до цих бідних людей, чи всім байдуже. Що означає ціна 9,887 копійки за кубічний метр газу? То треба бути не знаю яким економістом! Бо ж люди платитимуть по 9,89 грн. А якщо місто спалює за місяць 500 тис. кубічних метрів газу, то по три десятих копійки на кубі – великі гроші, які йдуть комусь у кишеню. А ще означили послуги транспортування і розподілу. А що таке розподіл? Я живу в центрі Івано-Франківська у двокімнатній квартирі. Свого часу міське управління освіти заплатило майже 18 тисяч гривень за документацію, обладнання і роботу, щоб нам підвели газ. А тепер кому і за що ми повинні платити? Після підвищення тарифів на газ автоматично зростуть ціни на всі продукти. Мене дуже насторожує, що так мало іванофранківців прийшло на акцію протесту. Не було належної підготовки, а ще, очевидно, люди зневірилися. І річ не лише у підвищенні тарифів на газ...

Від редакції. В понеділок в Офісі Президента провели енергетичну нараду, на якій глава держави поставив уряду завдання терміново розв’язати питання з тарифами на газ для населення. Зеленський заявив, що влада не може дозволити зростання цін на газ. Виконувач обов’язків міністра енергетики Юрій Вітренко представив попередній план із суттєвого зниження тарифів на газ та встановлення ціни, яка була б справедливою з точки зору споживача. На нараді також повідомили, що Кабмін готує системні рішення щодо вибудовування балансу на енергетичному ринку.

Світлини Юрія СКОВРІНКА.

Редактор відділу соціальних розслідувань та комунікацій з читачами