Стійкість територіальних громад Прикарпаття до викликів війни

З ініціативи Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України відбулася пресконференція на тему «Стійкість територіальних громад Прикарпаття до викликів війни» за участі голів громад – Руслана Марцінківа (Івано-Франківська ТГ), Богдана Станіславського (Коломийська ТГ), Ростислава Заремби (Богородчанська ТГ), Зіновія Андрійовича (Надвірнянська ТГ) та виконавчого директора Івано-Франківського РВ АМУ Юрія Стефанчука.

Голова Івано-Франківської громади Руслан Марцінків наголосив: «Громади обмежені фінансами. 527 млн гривень ми спрямовуємо на забезпечення потреб військових. Це велика цифра для нашої громади, особливо, якщо враховувати той факт, що «військове» ПДФО від нас забрали. Якщо додати сьогодні критичну інфраструктуру, доплату освітянам, бо субвенції не вистачає, виплати заробітніх плат тощо, то ресурсів мало. Але й громада має розвиватися. Тому намагаємося залучати й грантові кошти на це. Зокрема, зараз вдалося залучити грантових коштів у різних проєктах - 5 619 292 євро, а на розгляді ще заявки на майже 4,5 млн євро. Окрім того, в нашому місті орієнтовно 40 тисяч ВПО. Тому маємо й реалізовувати проєкти у цій сфері. Останній з них – відкриття гуртожитку за програмою НЕФКО. Це житло для родин військових. Але ми мусимо приймати ці виклики і вирішувати максимально ті проблеми, що постають перед нами. Військові повинні відчувати підтримку як в сприянні щодо забезпечення, так і в соціальній площині. Якщо говорити про соціальну підтримку, то 12 різних виплат для військових затвердили. Сюди заклали 215, 620 млн грн. Постійно стараємося закуповувати необхідні речі для військових відповідно до запитів частин. Ще один виклик – це реабілітація та лікування захисників. Місто, окрім реабілітації у місцевих лікарнях, співпрацює з приватними закладами та клініками, щоб військові проходили лікування. Ну і не менш гостро стоїть питання доступності. Над цим також працюємо інтенсивно, і також роботи тут дуже й дуже багато. Але кожному треба пам’ятати: якщо світ тилу забуде про світ війни, то світ війни прийде в тил».

Голова Коломийської громади Богдан Станіславський акцентував: «Як до повномасштабного вторгнення, так і після нього Коломия здійснює постійну підтримку Сил оборони України, передусім тих частин, що знаходяться на території громади.

Впродовж цих років сотні мільйонів гривень з бюджету Коломийської ТГ використано саме на підтримку наших захисників. Перелік допомоги – від будівельних матеріалів до FPV-дронів. Все, що просили закупити наші захисники, ми виконували. І не зупиняємося зараз допомагати, попри те, що із вилученням ПДФО з громади, з фінансами стало скрутніше. Так цьогоріч закуплено FPV-дрони для наших славних «Едельвейсів» – 10-ї окремої гірсько-штурмової бригади, плануємо закупити РЕБи для 77-го «коломийського» батальйону 102 бригади територіальної оборони. Допомагаємо не тільки коштами. Так, до прикладу, нещодавно коломийські комунальники будували укріплені лінії оборони. Залучаємо всі можливі ресурси, щоб надавати допомогу Силам оборони України.

І точно не меншою є підтримка кожного жителя нашої громади. Постійні донати, збори коштів, ремонт техніки нашими підприємцями – те, що коломияни разом зі всією Україною роблять щоденно. Впевнений, що це надихає наших захисників, додає нових сил, а головне – засобів для того, щоб здобути Перемогу», - зазначив Станіславський.

Голова Богородчанської громади Ростислав Заремба підкреслив: «З огляду на повномасштабне вторгнення росії в Україну громади змушені були перебудовувати свою діяльність, змінювати свої фінансові інструменти, пріоритетність витрат тощо. На мою думку, громади Прикарпаття з цим справилися, зокрема і Богородчанська. Й основою стійкості нашої держави, про що зазначено в доповіді Європейського парламенту, стало місцеве самоврядування.

Богородчанська громада у цих складних умовах зберегла стійкість, траєкторію і динаміку розвитку. Хоч, звісно, велика війна не могла не вплинути на наші плани, ми вносили корективи на фінальній стадії формування стратегії розвитку громади, зокрема в контексті підтримки ЗСУ, сімей полеглих, зниклих безвісті військовослужбовців, ВПО… Ми беремо на себе велику частину зобов’язань держави щодо оплати праці працівників освіти, підтримки і переміщених осіб, і ЗСУ. Щодо «військового» ПДФО, то за нашими підрахунками, з Богородчанської громади вилучено приблизно 17 млн. грн. Проте потреби і запити від військових частин не зменшилися. Ми продовжуємо підтримку, оскільки – це наш пріоритет. Звісно, довелося відкоригувати плани щодо капітального будівництва, розвитку інфраструктури… Зроблю невеличкий анонс: очікуємо, що на території нашої громади буде створено нові потужні підприємства. Уже на фінальній стадії реконструкція і модернізація нашого колись відомого Богородчанського тепличного господарства. А це 2 млн. євро інвестицій й орієнтовно 100 робочих місць.

«Є у нас підприємства, які в складних умовах знаходять ніші на міжнародному ринку, продовжують працювати й навіть нарощувати оберти. Може, не всім відомо, але в бочки, які виготовлені на підприємстві Олпол у Богородчанах, деякі виробники розливають вино у Каліфорнії, коньяк – у Франції і навіть віскі – у Шотландії. Також є плани щодо створення реабілітаційно-медичного центру», - сказав Заремба.

Крім цього, Ростислав Заремба звернув увагу, що опалювальний сезон 2024 – 2025 стане одним з найбільших викликів для громад з огляду на стан енергетики держави. Тому вже нині в Богородчанській громаді активно працюють над альтернативними джерелами, заходами із забезпечення енергоефективності та економії ресурсів.

Голова Надвірнянської громади Зіновій Андрійович звернув увагу, що допомога Збройним Силам України є незмінним пріоритетом для Надвірнянської громади, тож продовжують виконувати запити військовослужбовців.

«З перших днів війни наша громада стала надійним тилом для військовослужбовців, – наголосив Зіновій Андрійович. – Адже як і на початку війни, так і сьогодні ми отримуємо сотні звернень від захисників та працюємо 24\7, щоб допомогти хлопцям наблизити Перемогу. Попри всю скруту місцевих бюджетів, яка є сьогодні, наша громада всебічно допомагає силам оборони. Адже в нас один ворог – росія. Вся наша енергія має бути скерована на боротьбу з ним. Чим менша допомога, то довший шлях до перемоги, та все більше військових, залишиться тільки у спогадах рідних людей. Адже, здійснивши понад сорок поїздок на східні терени країни, розуміємо, що ситуація на фронті вкрай складна. Тому ми повинні почути одне одного і діяти масштабно.

«Щоразу з колегами, заступниками, депутатами шукаємо можливості спрямування коштів з бюджету громади для допомоги захисникам. Отримуючи військові листи від військових частин, військових формувань, які сьогодні на Сході боронять Україну, ми виділяємо бюджетні кошти, кошти одноденного заробітку, закуповуємо дрони, старлінки, тепловізори, військову амуніцію, тобто все відповідно до отриманих листів. З бюджету громади від початку повномасштабного вторгнення країни-агресора перераховано понад 90 млн. грн. для потреб захисників!», - зазначив Андрійович.

Також Зіновій Андрійович звернув увагу, що Комітет Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів врахував пропозиції Асоціації міст України щодо необхідності виплати компенсації особам, які постраждали внаслідок агресії Росії, на державному рівні, а не з місцевих бюджетів.

Він зазначив, що це важливе рішення зменшить фінансове навантаження на місцеві громади та дозволить спрямувати кошти місцевих бюджетів на інші нагальні потреби міста. Громадяни, які постраждали внаслідок збройної агресії, заслуговують на підтримку та допомогу з боку держави.

«Ми високо цінуємо діалог та співпрацю з Верховною Радою України, яка дозволяє враховувати інтереси та потреби громад при прийнятті важливих законодавчих рішень. Впевнений, що ухвалення законопроекту № 10256 стане важливим кроком на шляху до справедливої компенсації постраждалим від війни», – зазначив Зіновій Андрійович.

Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук, підбиваючи підсумки заходу, наголосив: «У травні цього року 62 територіальних громади Івано-Франківщини сумарно витратили 38,3 млн. грн. з місцевих бюджетів на закупівлю товарів та послуг для підтримки Сил оборони, що на 12,3 відсотків більше, ніж попереднього місяця. Ключовою статтею закупівель і надалі залишаються дрони. Так, за травень 2024 року на закупівлю дронів було витрачено 24 млн. грн. – 62,7 відсотків від усіх витрат в системі Прозоро, які громади проводили на підтримку ЗСУ. Натомість значно зросли видатки на інші закупівлі на підтримку Сил оборони – з 3,9 млн. грн. у квітні до 14,3 млн. грн. у травні (+268,6%).

Таким чином, із запланованих 889 млн. грн. у 2024 році на підтримку Сил оборони, станом на 31 травня 2024 року муніципалітети (через систему закупівель) витратили 183,5 млн. грн. з яких 145,9 млн. на закупівлю дронів. Загальний відсоток виконання плану закупівель дронів станом на 31.05.2024 р. становить 54,01 відсотка (плановий обсяг закупівель дронів на 2024 рік становить 270,1 млн. грн.) Загальний відсоток виконання плану становить 31,9 відсотків з урахуванням видатків на соціальну допомогу військовим, ветеранам та їх сім’ям, а також сім’ям полеглих Героїв (плановий обсяг видатків на підтримку Сил оборони на 2024 рік становить 889 млн. грн.).

Редактор відділу газети “Галичина”