Випарене на Домбровському кар’єрі в Калуші «біле золото» зустрічав на галицькому березі сам князь…
Дводенне (7 – 8 вересня) театралізоване дійство з елементами історичної реконструкції «Сплав солі по Дністру» організували й провели ентузіасти популяризації місцевої старовини з Калуської та Галицької ТГ, присвятивши його 1125-й річниці Галича. Спершу на Домбровському кар’єрі в Калуші актори в тематичному вбранні запустили-відтворили за давніми технологіями процес виварювання-випарювання й фасування солі, яку відтак відправили човнами Лімницею та Дністром до Галича.
А другого дня на галицькому березі Дністра човни з «білим золотом», як ще називали сіль, зустрічали не лише купці-торговці відтвореного тут середньовічного ринку, а й сам князь Галицький. Гості свята могли придбати на імпровізованому торзі все, чим була багата наша земля у княжі часи – різні наїдки й напої, хутро, зброю і, звичайно, сіль, привезену з Калуша.
«Давній Галич розвивався й завдяки тому, що в ньому оподатковували ту сіль, яку добували вище за течією Дністра й привозили до міста, – повідав генеральний директор Національного заповідника «Давній Галич» Володимир Олійник. – За ці кошти й військо княже споряджали. Тож у спільному з калушанами партнерському заході ми показали, як ту сіль добували, випарювали, транспортували до споживачів і як зокрема в Галичі її охороняли, розподіляли, торгували нею й т. ін., тобто відтворили різні політичні аспекти навколо стратегічного в давнину ресурсу».
«На Домбровському кар’єрі колись добували калійну руду, тепер вміст солей у тутешній водоймі дуже високий, – розповів журналістам голова Калуської міської ради ТГ Андрій Найда. – Є проєкти, які передбачають добування солі навіть безпосередньо із ропи в кар’єрі. Я упевнений, що цей промисел буде відновлено».
До речі, випарити з калуської криничної ропи сіль уже спробував власноруч краєзнавець Василь Фіцак. «Сіль чудова, – каже він. – Оригінальна тим, що випарена, а не добута у шахті, як, наприклад, сіль бахмутська, вона має приємну текстуру».